Futbol Topları

34 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Futbol Topları

İngilizce'de "Ayak topu" anlamına gelen futbol, bugün tüm dünyada maddi geliri en yüksek olan spor dalları arasında yer alıyor. Dünya genelinde en çok seyirci ve oyuncu kitlesine sahip olan oyunun en önemli malzemeleri arasında top bulunuyor.

Futbol Topu Nasıl Olmalıdır?

Dünyanın en çok sevilen takım oyunlarından biri olan futbolda oynanan topların karşılaşmalarda kullanılabilmesi için belli standartlara sahip olması gerekiyor. Bu standartlara göre;Futbol topunun çevresi 70 santimetre en az ise 69 santimetre olmalıSert deri ya da benzer özelliklere sahip malzemeler kullanılarak tasarlanmalıYuvarlak olmalıAğırlığı en az 410, en fazla ise 450 gram olmalıTopun santimetrekareye düşen basınç oranı 600-1100 gram arasında olmalıHalı saha, çim saha ve sert ya da toprak zeminlere uygun olarak tasarlanan futbol topu çeşitleri, kullanılan zemine göre değişiklik gösteriyor. Profesyonel müsabakalarda top patlar ya da kusurlu hale gelirse oyun durduruluyor ve oyuna yedek topla devam ediliyor. Top, hakemin onayı olmadan değiştirilemiyor. Konfederasyon arası FIFA maçlarında kullanılan futbol toplarında resmi FIFA onaylı, FIFA denetli ya da International Matchball Standard (Uluslararası maç topu standardı) logolarından birinin mutlaka olması gerekiyor. 20. yüzyılda altın çağını yaşayan futbol oyunu için tasarlanan toplar, teknolojinin gelişimiyle birlikte daha fonksiyonel özelliklere sahip şekilde üretiliyor. Daha az su emen, formunu daha iyi koruyabilen ve daha isabetli vuruşlar yapılabilen modeller son dönemlerde futbol oyununa gönül verenlerin tercihi oluyor.

Futbol Topu Modelleri

Futbol topları yapılarına göre dikişli ve yapıştırma olmak üzere ikiye ayrılıyor. Dikişli futbol topları genellikle elle dikiliyor ancak makine dikişli toplar da bulunuyor. Yapıştırma futbol toplarında yer alan paneller, birbirlerine ve altındaki katmana yapıştırılarak üretiliyor. Futbol topları büyüklüklerine göre 5, 4 ve 3 numara olmak üzere üçe ayrılıyor. 5 numara futbol topları 12 yaşından büyükler tarafından oynanabiliyor. Çevresi 68,5 ile 69,5 santimetre arasında değişen topların ağırlığı 420-445 gram arasında değişiyor. 4 numara futbol topları, 8-12 yaş aralığındaki çocuklar için tasarlanıyor. Bu topların çevresi 63,5-66 santimetre aralığında ve ağırlığı ise 350-390 gram arasında değişiyor.3 numara futbol topları 8 yaş altındaki çocuklar için tasarlanıyor. Çevresi 61 ile 62 santimetre arasında değişen topların ağırlığı 320-350 gram arasında oluyor. Futbol topu modelleri kullanım amacına göre ise dış saha, futsal ve plaj topları olmak üzere 3’e ayrılıyor. Dış saha futbol topları, profesyonel maçlarda da kullanılıyor ve basınç oranı 0,8 bar olarak belirleniyor. Spor salonlarında kullanılan futsal topları ise özel bir deri kullanılarak imal ediliyor. Zıplama özelliği daha az olan bu top çeşitleri, 4 ya da 3 numara olarak tasarlanıyor. Bu modeller 0,6 bar basınçlı ve 420-430 gram ağırlığında toplardan meydana geliyor. Plaj futbol topları ise plaj futbol müsabakalarında kullanılan 5 numaralı toplardan tasarlanıyor. 0.8 bar basıncına sahip olan modellerin ağırlıkları 420-440 gram arasında değişiklik gösteriyor. Decathlon, en gözde sporlardan olan futbola dair ürünleri ile kullanıcıya rahatlık ve konfor sağlıyor. Farklı renk, kesim ve ebatlarda dizayn edilmiş olan futbol kıyafetleri, spor keyfini üst seviyeye çıkarmaya yardımcı oluyor. Futbol forma ve kıyafetleri, ekipman ve korumalıklar, çanta ve antrenman malzemelerinin yanı sıra halısaha ayakkabıları, kramponlar ve futbol toplarının da yer aldığı Decathlon ürün yelpazesi, futbola dair tüm gereksinimleri en iyi düzeyde karşılamayı amaçlıyor.Futbolun olmazsa olmazı olan futbol topları, sporseverlerin beklentileri gözetilerek üretiliyor. Çocuk, genç ve yetişkin kategorilerine özel olarak dizayn edilen futbol topları, her yaşın ihtiyacını karşılıyor. Futbol toplarının top çerçevesi, top şekli ve basıncı ve yuvarlaklık ölçüleri tasarım ekiplerince tüm detaylar düşünülerek dizayn ediliyor. Futbol toplarının kaliteli dış kaplaması, iç plastik yapısı ve destek bileşenleri oyun sırasında alınan verimi ve keyfi artırıyor. Ürün testinden geçtikten sonra ilgilisine sunulan Decathlon marka futbol topları uzun ömürlü olması ve rahat bir kullanım sunması ile fark yaratıyor.Decathlon mağazalarını ziyaret ederek ihtiyaç duyduğunuz ve size hitap eden futbol topuna sahip olabilirsiniz. Online alışveriş sitesi üzerinden de ulaşabileceğiniz futbol ürünlerine Decathlon farkı ile uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz

Futbol Topu Modelleri Nelerdir?

Futbol topları altıgen şeklinde panellerden meydana geliyor. 32 adet panelin kullanıldığı futbol topları, panellerin birbirine tutturulma şekillerine göre el dikişli, makine dikişli ve yapıştırma olmak üzere üçe ayrılıyor. Panellerin birbirine makine dikişi ile tutturulduğu futbol topu modellerinde dikişler oldukça düzgün oluyor ve dikişinde ince iplik kullanılıyor. Panellerin el dikişi ile tutturulduğu el dikişli futbol topu modellerinin dikişleri makine dikişine göre daha büyük ve daha düzensiz oluyor. Aynı zamanda daha kalın ipler kullanıldığı için daha dayanıklı olduğu kabul ediliyor. Yapıştırma futbol topu modellerinde ise paneller birbirlerine ve alt katmana yapıştırılıyor.Futbol topları büyüklüklerine göre 5 numara, 4 numara ve 3 numara olmak üzere 3’e ayrılıyor. 5 numara futbol topları 12 yaş ve üstü kişiler için uygun olarak tasarlanıyor. 12 yaş altındaki çocuk sporcular için 4 numara, 8 yaş altı sporcular için ise 3 numara futbol topları kullanılıyor.Futbol topları kullanım amaçlarına göre ise dış saha, futsal ve plaj futbol topları olmak üzere üçe ayrılıyor. Genellikle saha maçları için özel olarak tasarlanan dış saha futbol topları 0.8 bar basınç oranı ile üretiliyor. Kapalı spor salonları için üretilen futsal toplarının ise zıplama özelliği azaltılıyor. 0.6 bar basıncına sahip olan futsal toplarının ağırlıkları ise 410-430 gram arasında değişiyor. Plaj futbol müsabakalarında kullanılan plaj futbol toplar ise 0.8 bar basınçlı ve ağırlığı 420-440 gram arasında değişen futbol topu modelleri arasında yer alıyor.

Profesyonel Futbol Topu Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel futbol maçları için 5 numara futbol topları kullanılıyor. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ölçülerine uygun olarak tasarlanan profesyonel futbol toplarının çevresi 68-70 santimetre genişliğinde oluyor. Ağırlıkları ise 410-450 gram arasında değişiklik gösteriyor. FIFA maçlarında ve konfederasyonlar arasında oynanan futbol karşılaşmalarında kullanılan futbol topunun, FIFA approved ( FIFA onaylı), FIFA inspected (FIFA denetli) ya da uluslararası maç topu standardı ( International Matchball Standart) logolarından birini taşıması gerekiyor. Bu logolar futbol topunun resmi olarak test edildiğini işaret ediyor.Futbol topunun taşıması gerekli olan nitelikleri Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından belirleniyor ve futbol topu için yapılması gereken testler FIFA onaylı laboratuarlar tarafından yapılıyor. Profesyonel müsabakalarda kullanılan futbol topları; büyüklük testi, yuvarlaklık testi, zıplama testi, su emme testi, ağırlık testi, zamanla minimum basınç kaybetme testi, denge testi ve topun zamanla şeklini kaybetme testinden geçiriliyor. FIFA onaylı toplar genellikle beyaz renge sahip olmasına rağmen karlı havalarda daha rahat görülmeleri için kırmızı, sarı ya da turuncu gibi renkler kullanılarak da tasarlanabiliyor.

Antrenman seviyesine göre futbol topu seçimi nasıl olmalıdır ?

Futbol topları büyüklüklerine göre 5, 4 ve 3 numara olmak üzere üçe ayrılıyor. 5 numara futbol topları 12 yaşından büyükler tarafından oynanabiliyor. Çevresi 68,5 ile 69,5 santimetre arasında değişen topların ağırlığı 420-445 gram arasında değişiyor. 4 numara futbol topları, 8-12 yaş aralığındaki çocuklar için tasarlanıyor. Bu topların çevresi 63,5-66 santimetre aralığında ve ağırlığı ise 350-390 gram arasında değişiyor.3 numara futbol topları 8 yaş altındaki çocuklar için tasarlanıyor. Çevresi 61 ile 62 santimetre arasında değişen topların ağırlığı 320-350 gram arasında oluyor. Futbol topu modelleri kullanım amacına göre ise dış saha, futsal ve plaj topları olmak üzere 3’e ayrılıyor. Dış saha futbol topları, profesyonel maçlarda da kullanılıyor ve basınç oranı 0,8 bar olarak belirleniyor. Spor salonlarında kullanılan futsal topları ise özel bir deri kullanılarak imal ediliyor. Zıplama özelliği daha az olan bu top çeşitleri, 4 ya da 3 numara olarak tasarlanıyor. Bu modeller 0,6 bar basınçlı ve 420-430 gram ağırlığında toplardan meydana geliyor. Plaj futbol topları ise plaj futbol müsabakalarında kullanılan 5 numaralı toplardan tasarlanıyor. 0.8 bar basıncına sahip olan modellerin ağırlıkları 420-440 gram arasında değişiklik gösteriyor. Decathlon, en gözde sporlardan olan futbola dair ürünleri ile kullanıcıya rahatlık ve konfor sağlıyor. Farklı renk, kesim ve ebatlarda dizayn edilmiş olan futbol kıyafetleri, spor keyfini üst seviyeye çıkarmaya yardımcı oluyor.

İyi bir futbol topunda hangi özellikler olmalıdır ?

Futbol toplarının yer aldığı Decathlon ürün yelpazesi, futbola dair tüm gereksinimleri en iyi düzeyde karşılamayı amaçlıyor.Futbolun olmazsa olmazı olan futbol topları, sporseverlerin beklentileri gözetilerek üretiliyor. Çocuk, genç ve yetişkin kategorilerine özel olarak dizayn edilen futbol topları, her yaşın ihtiyacını karşılıyor. Futbol toplarının top çerçevesi, top şekli ve basıncı ve yuvarlaklık ölçüleri tasarım ekiplerince tüm detaylar düşünülerek dizayn ediliyor. Futbol toplarının kaliteli dış kaplaması, iç plastik yapısı ve destek bileşenleri oyun sırasında alınan verimi ve keyfi artırıyor. Ürün testinden geçtikten sonra ilgilisine sunulan Decathlon marka futbol topları uzun ömürlü olması ve rahat bir kullanım sunması ile fark yaratıyor.Decathlon mağazalarını ziyaret ederek ihtiyaç duyduğunuz ve size hitap eden futbol topuna sahip olabilirsiniz. Online alışveriş sitesi üzerinden de ulaşabileceğiniz futbol ürünlerine Decathlon farkı ile uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.