SUP ve Aksesuarları

17 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Stand up paddle ve aksesuarları

Yaz tatilini deniz ya da göl kıyısında geçirenlerin tercih edebileceği yeni nesil sporlardan biri de kürek sörfüdür. Orijinal adı stand up paddle olan ve SUP şeklinde kısaltılan bu keyifli spor, denge hakimiyetine dayanır. Yazın spor salonuna kapanmak istemiyor, hem suda olmanın hem de formda kalmanın keyfine varmak istiyorsanız, stand up paddle ile verimli bir tatil geçirebilirsiniz. Peki stand up paddle nedir? Nasıl yapılır? Kürek sörfü yapmak için ne tür malzemelere ihtiyaç var?

Stand Up Paddle (SUP) Nedir?

Suyun olduğu her yerde kolaylıkla yapılabilen stand up paddle'ın ana malzemeleri sörf tahtası ve kürektir. Kürek sörfünde sörf tahtası üzerinde ayakta duran kişi aynı zamanda kürek çekerek suda ilerler. Bu keyifli spor dalında denge hakimiyeti kurmak esastır. Bunun yanı sıra keşif amaçlı da tercih edilebilir. Dik açıyla suya bakarak deniz ya da göl altında bulunan canlıları rahatlıkla gözlemlemek mümkündür. Stand up paddle tahtası sağlam plastikten üretilmiş dengeli bir malzemedir. Bu şekilde kullanıcılar daha rahat şekilde ayakta durabilir. Stand up paddle, akıntısı fazla olmayan nehirlerde, göllerde, kanallarda ve denizlerde rahatlıkla yapılabilir.

Stand Up Paddle ile İlgilenen Sporcuların Mutlaka Sahip Olması Gereken SUP Aksesuarları

Stand up paddle sporu, kürek ve sörf tahtası olmak üzere iki temel malzemeyle yapılır. Sörf tahtası plastik malzemeden üretilmiştir ve şişirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Kullanımı oldukça kolay olan tahtanın gelişmiş bir denge özelliği vardır. Genellikle 80 kilo ve üzeri kullanıcılar üzerinde rahatlıkla gezebilir ve küçük dalgaları aşabilir. Sup tahtası, darbelere dayanıklı kaliteli malzemeden üretilir. Son teknoloji yapısı nedeniyle kullanışlı olmasının yanı sıra son derece hafiftir ve kolay taşınır. Bir başka özelliği ise ergonomik yapısı olarak öne çıkar. Havası indirilip kolaylıkla katlanabilen sörf tahtalarını her yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Sörf tahtasında olması gereken bir başka özellik ise kaymazlıktır. Köpük üst yüzeyi sayesinde tahtanın üzerinde kaymadan dengeli şekilde durmak kolaylaşır. Stand up paddle aksesuarları arasında bulunan olmazsa olmaz malzemelerden biri de hava şişirme pompasıdır. Bu hava pompasını kürekle birlikte takım halinde alabilir ya da bağımsız bir pompa kullanarak sörf tahtanızı şişirebilirsiniz. Stand up paddle pompası ile şişirme işlemini tamamladıktan sonra, denge yüzgeci denen aparatı sörfün altına takarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Genellikle bir sırt çantası ile birlikte satılan sörf tahtasını arabanızın arkasına atarak her yere kolaylıkla götürmeniz mümkündür. Eğer kürek sörfü ile daha profesyonel olarak ilgileniyorsanız, daha ağır ve özel yapım olan tahta sörf tahtalarından da tercih edebilirsiniz. Stand up paddle antrenmanı yaparken kullanmanız gereken bir diğer malzeme ise kürektir. Stand up paddle küreği küçük dalgalarda ya da gezinti amaçlı kullanılan bir akseuardır. Kullanıcının boyuna göre ayarlanabilen kürek farklı kişiler tarafından kullanılabilir. Sup küreğinin itiş gücü yüksek palası kullanım kolaylığı ve denge sağlamada etkilidir. Ergonomik sapı ve hafif olması nedeniyle konforlu şekilde kullanılabilir. Batmama özelliğiyle de öne çıkan stand up paddle küreği en az 5 dakika boyunca su üzerinde kalır. Genellikle güneş altında yapılan stand up paddle sporunda UV korumalı sörf giysileri giymeye, güneş kremi kullanmaya, güneş gözlüğü ve şapka takmaya da özen göstermelisiniz. Yüzücü yeleği takmak ise daha güvenli olmanızı sağlar.

Stand Up Paddle Salması Ne İşe Yarar?

Denge yüzgeci olarak da bilinen stand up paddle salması sörf tahtasının alt merkez kısmına takmak amacıyla tasarlanmış bir aksesuardır. Gezintilerde ya da yarışlarda kullanılabilen bu aksesuar, sörf tahtasının daha dengeli olmasını sağlar ve kürek çekmeyi kolaylaştırır. Stand up paddle salmasının yön verme yüzeyi ise yönünüzü daha iyi kontrol edebilmenizi sağlar. Denge yüzgecini manuel sıkılan vidalarla kolaylıkla takabilir ve uzun süre verimli şekilde kullanabilirsiniz.