Kano Ekipmanları

12 Adet Adet

Sıralama:

Kano ekipmanları

Durgun su kanosu, akarsu kanosu ya da deniz kanosu gibi kategorilere ayrılan kano sporu, tek ya da gruplar halinde yapılabilen bir açık hava sporudur. Genellikle şişme ya da solid kanolarla yapılan sporda hızlı akan suda ilerlemek için profesyonellik şarttır. Bunun yanı sıra hem güvenlik hem de yüksek performans için çeşitli kano ekipmanlarından mutlaka edinmek gerekir. Sağlam bir kano ve kano küreğiyle yapılan sporda ayakkabı, yelek ve çanta gibi malzemeler olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer alır. Konu sporu yapmadan önce, doğru ekipman seçimine özen göstermeli, alacağınız malzemelerin kaliteli, dayanıklı ve ergonomik ürünler olmasına dikkat etmelisiniz.

Kano Tutkunları İçin Olmazsa Olmaz Kano Ekipmanları Nelerdir?

Kano tutkunları için en temel malzeme uzun süre verimli şekilde kullanabilecekleri sağlam bir kanodur. Sık kullanılan kano modelleri arasından öne çıkan şişirilebilir gezi kanolarıyla yarım günlük keşif gezileri yapılabilir. Kano seçerken rahat ve yüksek oturaklı, güvenli, dengeli ve kolaylıkla şişirilebilen modelleri tercih etmek oldukça önemlidir. Bir diğer olmazsa olmaz kano aksesuarı ise kano küreğidir. Simetrik, hafif, ayarlanabilir ve ergonomik bir kano küreğiyle konforlu bir başlangıç yapabilirsiniz. Kanoda güvenliği sağlayan en önemli aksesuar can yeleğidir. Yüzme yardımcısı yelek ile kanonun akıntılı suda devrilmesi riskine karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Kano içerisinde kano ayakkabısı giymeye de özen göstermelisiniz. Aşınmaya dayanıklı olan kano ayakkabısı, hareket özgürlüğü sağlaması açısından oldukça işlevseldir. Kano sporuyla ilgilenenlerin su geçirmez bir kano çantası alması da mutlaka tavsiye edilir. Su sızdırmaz kano çantaları kritik eşyaların ıslanmasını önler ve şişkin yapısıyla suya düştüğünde yüzeyde kalır. Geniş iç hacmiyle cüzdan, yiyecek, matara ve ayakkabı gibi farklı eşyaların kolaylıkla taşınmasını sağlayan kano çantası, ergonomik ve ayarlanabilir omuz askısıyla da son derece kullanışlıdır.

Kano Ayakkabısının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Kano ayakkabısı %100 neopren bileşenli gövdesiyle kano ya da stand up paddle antrenmanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Aşınmaya karşı dayanıklı kano ayakkabısının topuk ve burun kısmı güçlendirilmiştir. Neopren bileşen yapısı ise benzersiz bir ısı yalıtımı sunar. Kano ayakkabılarında öne çıkan en etkili işlev ise kaymama özelliğidir. Kauçuk taban sayesinde ayakkabı ıslak ya da nemli zeminde güçlü bir tutuş sergiler ve kaymaz. Kano ayakkabısı yumuşak ve esnek tabanıyla kullanıcısına hareket serbestliği sunar. Kano ayakkabısını su sporlarında uzun süre verimli şekilde kullanabilmek için bakımına dikkat etmek gerekir. Kano ayakkabınızı kullanmadan önce duru suyla durulamalı, uzun süreli saklamadan önce yine su ile temizliğini gerçekleştirmelisiniz. Güneşten uzakta kurutup saklayarak uzun süre dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kano Yeleği Ne İşe Yarar? Kano Şişme Yeleğinin Temel Özellikleri Nelerdir?

Kano sporu, kullanıcısının uzmanlık derecesine göre hem durgun suda hem de hareketli akarsularda yapılabilir. Her iki durumda da güvenlik oldukça önemli bir meseledir. Bu amaçla mutlaka kullanılması gereken kano ekipmanları arasında kano yeleği başta gelir. Yüzme yardımcısı yelek olarak da adlandırılan kano yeleği, kano sporunun yanı sıra stand up paddle, yelkenli ve katamaran sporuyla ilgilenenler tarafından da kullanılan bir malzemedir. Kolay giyilebilen, derin kol oyukluğuna sahip, kişiye göre ayarlanabilen kano yeleği, maksimum hareket özgürlüğü ve güvenlik sunar. 25 - 40 kg bedeninde kasık kemeriyle öne çıkan yelek, batmama özelliğine sahiptir. 2 tokalı yapısı sayesinde kullanıcılarına konfor ve ergonomi sunar. Kano yeleğinin verimli kullanılması için vücut ağırlığına uygun olarak seçilmesi gerekir. %100 polietilen ve %100 polyesterden üretilen kano yelekleri uzun süre konforlu şekilde kullanılabilir.