Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
FİLTRE SEÇENEKLERİ
12
Adet Adet

Kadın Koşu Ayakkabıları

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Koşu Ayakkabısı Tarihi

“Plimsoll” desek tuhaf gelecek biliyoruz, ancak koşu ayakkabısı modelleri 1890 yılında bu isimle anılıyordu. Gemicilik kaynaklı bu terim, ayakkabıların tabanlarını geçen bir suya girdiklerinde ayağı sırılsıklam etmelerinden kaynaklanıyordu. Yaygınlaşmaları ise sanılanın aksine sportif faaliyetlere değil, 1. Dünya Savaşına dayanır. O yıllarda askerler, cephede olmadıkları zaman kışla içerisinde, bu koşu ayakkabılarını giymek zorundaydı. 1924 yılı Yaz Olimpiyat oyunlarında, bir atletin aklına bu modelleri denemek geldi. Elde ettiği başarı, o zamana dek “sneakers” denip geçen bu özel ayakkabı türünü dünya çapında bir anda meşhur etti.

Koşu ayakkabıları, günümüzde en çok satan spor ayakkabı çeşitlerinden biri sayılıyor. Bunun nedeni aşağıda da açıklayacağımız gibi sportif faaliyetler dışında da kullanılabilmelerinden kaynaklanıyor. Koşu sporu ile ilgilenenler içinse mükemmeldirler! Çünkü topuk bölgesindeki özel destekleri sayesinde koşu ayakkabıları, ayağın yere vurması sonucu oluşan şoku azaltıyorlar. Ayrıca, ön kısımları destekli olduğundan kolayca yıpranmıyor ve olası darbelere karşı ayağı koruyorlar. Kısacası, koşmayı daha rahat ve daha verimli hale getiriyorlar.

Koşu ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koşu sporunu amatör veya profesyonel olarak yapıyorsanız sorun yok: Ayağınıza en çok desteği veren ve ayak yapınıza en uygun kalıbı içeren koşu ayakkabısı modelini seçmeniz yeterli oluyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, koşu ayakkabıları sadece “koşmak” için değil, uzun yürüyüşler için de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Koşu ayakkabısı fiyatları, ayakkabının sunduğu ek özelliklere, örneğin taban malzemesi ve dolgu desteği çeşidine göre belirleniyor. Erkek koşu ayakkabısı alırken, topuk desteği daha yoğun olan modellere yönelmek gerekiyor – erkekler, yere önce topuklarıyla basıyor. Kadın koşu ayakkabısı modelleri ise tam tersine, ön tarafı özel olarak desteklenmiş oluyor. Çünkü kadınlar, yere önce ayakuçlarıyla basma eğilimindedir.

Decathlon, dünya markalarına ait tüm koşu ayakkabılarını avantajlı fiyatlarla satışa sunuyor.