ÇORAPLAR

172 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Sporla ilgilenen kişilerin en önemli konu başlıklarından biri, uygun çorap bir seçimi. Hem ayak sağlığı hem aktivite performansı ve rahatlığı için doğru çorap tercihi büyük önem arzediyor. Özellikle kış outdoor sporları için en doğru seçim termal çorap. Özel bir teknikle üretilen termal çorap, bünyesindeki iplikler ve lifler arasındaki boşluklar sayesinde sağlıklı bir ısı ortamı oluşturuyor.

Termal Çoraplar Hangi Sporlarda Kullanılır?

Özel termal iple üretilmiş ve hava boşlukları oluşturulmuş termal çoraplar, sporcuya maksimum hareket özgürlüğü sağlıyor. Termal çoraplar outdoor kış sporlarının tamamında kullanılıyor. Termal çorap bileşenleri ağırlıklı yün olmak üzere, akrilik, polyester ve likra karışımından oluşuyor. Sporcunun konsantrasyonu yarış ya da spor odağında olması gerektiğinden, vücut ısısının kontrolü ya da sabitlenmesi, soğuğun vücut uzuvlarından uzak tutulması için termal çorap olmazsa olmaz bir görev üstleniyor. Dağcılık buna en ayrıştırıcı örnek diyebiliriz. Yüzlerce metre yüksekliktesiniz, bulunduğunuz irtifaya ve yaptığınız spora maksimum odaklanmak durumundasınız. Milimetrik bir yanlış hareket, geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu noktada, kullandığınız tüm teknik ekipmanlar kadar çorabınız da kritik bir görev üstleniyor. Tüm diğer refleksleriniz kadar üşüme, titreme gibi reflekslerinizi kontrol altına almanız gereken bu kritik durumda, ayak ısınızı korumanız çok önemli. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki dağcılık sporu yapan sporcular için termal çorap, ekipman listesinin yukarılarında olması gereken bir malzeme. -10 dereceye kadar hava koşullarında etkisini koruyup, yeterli ısıyı sağlıyor. Son yıllarda popülaritesi artmış olan buz tırmanışı sporunda da aynı gerekliliklerle termal çorap kullanımı ön koşullardan biri diyebiliriz. Snowboard, kayak, kar raftingi gibi doğa sporları, hem zorlu kış koşullarında yapılan hem de hız, yüksek adrenalin içeren ve hareket özgürlüğü gerektiren sporlar. Bu sporlar için üretilen ve ısıyı vücudunuzda sabitleme prensibi ile üretilen tüm diğer giyisiler gibi, termal çoraplar en doğru ürün. Aynı şekilde ülkemizde son dönemde oldukça ilgi gören extrem sporlardan körling, buz hokeyi, snowkite gibi sporlarda da termal çorap kullanarak çevresel koşulların dezavantajlarını minimize edecek, ayak sıcaklığınızı ve ayak sağlığınızı koruyacak ve seri hareket etmeyi kolaylaştıracaksınız.

Karda yürüyüş çorabını diğer çoraplardan ayıran özellikler nelerdir?

Karda yürüyüş çorabının hem destek hem de konfor özellikleri sebebiyle diğer çoraplardan önemli farkları söz konusu. Karda yürüyüş çorabı, kullandığınız outdoor ayakkabıya hem ölçü hem de destek özellikeri açısından üst düzeyde uyum gösteriyor. Bilindiği gibi doğa yürüyüş ayakkabıları ve botları genellikle sert bir yapıda üretilir. Düşük sıcaklıklarda gerçekleşen uzun yürüyüşler için, söz konusu outdoor ayakkabılarla uzun süreli sorunsuz temas ve konforu sağlanması açısından, karda yürüyüş çorabı gerekebilir. Ayakkabı boğaz ölçüsüne göre seçilen karda yürüyüş çorabı, yalnız ayak içi değil bilek aşınmalarını da önlüyor. Karda yürüyüş çorabı diğer çoraplar gibi ter, nem ve kayma hissettirmiyor. Hava boşlukları sayesinde kuruluğunu siz hareket halindeyken de koruyor. Ayağın orta ve bilek kısmında kullanılan esnek üretim sayesinde kayma önlenmiş oluyor. Desteklenmiş topuk ve parmak uçları ayakkabı içinde tutunmayı sağlayıp aşınmayı da önlüyor. Karda yürüyüş çorabı, hem ayaklarınızı sıcak tutacak hem de minimum sürede maksimum adım sayısına ulaşmanızı sağlayan bir ürün. Ürün aynı zamanda, zorlu arazi koşullarını ve engelleri kolaylıkla aşabilmenize yardımcı oluyor ve böylelikle karda yürüyüş en keyifli etkinlik haline geliyor.

İyi bir spor çorabında hangi özellikler olmalıdır?

Spor çorabı öncelikle ayak sağlığını korumaya yardımcı olmalı. Bunun yanı sıra, spor esnasında yüksek verim için, sporcunun reflekslerini kısıtlamayan aynı zamanda hava sirkülasyonunu sağlayan çoraplar gerekiyor. Yumuşak dokulu ve esnek olması, ayağı ve ayak bileğini iyi sarması gerekiyor. Özellikle ayak kemeri köprüsünün desteklenmesi hem sporcu sağlığı için hem de dengeli bir duruş için çok önemli bir husus. Spor çorabının olmazsa olmaz özelliklerinden bir tanesi de terletmemesi gerekliliği. Bu sayede ayaklarda koku ve bakteri oluşumu önlenir. Bununla beraber çivili ayakkabıların giyildiği sporlarda, bu çivi basıncının azaltılması da iyi bir spor çorabı vasıtasıyla olur.