Top Modelleri

175 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Toplar

Top ile oynanan sporlar kişinin spor kabiliyetini sergilemesine imkân tanıyan, sporcunun fiziksel ve sosyal yeteneklerini geliştiren eğlenceli spor dallarıdır. En popüler spor dallarının büyük bir kısmını top ile oynanan sporlar oluşturur. Peki en sevilen toplu sporlar hangileridir? Top modelleri nasıl farklılaşır? Top seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Top Modelleri

Top modelleri ait oldukları spor dalına, büyüklüklerine ve renklerine göre farklılaşır. Futbol topları büyüklüklerine göre 3, 4 ve 5 numara toplar olarak üçe ayrılır. 8 yaş altı sporcular için 3 numara, 8-12 yaş arası 4 numara futbol toplarının kullanılması tavsiye edilirken, 5 numara futbol topları ise diğer tüm yaş kategorileri için kullanılması uygundur. Farklı renk seçenekleri olan futbol topu modelleri arasında en yaygın olan renk beyazdır. Kar yağışı durumunda ise topun rahat görülmesi için kırmızı, turuncu veya sarı renkli futbol topu modelleri tercih edilir. Basketbol topları da büyüklüklerine, zemin türüne ve renklerine göre farklı modellerde üretilir. 3 numara basketbol topları 4-6 yaş arası sporcular için, 5 numara toplar 7-11 yaş aralığındaki basketbolcular için uygun iken 6 numara toplar 12-13 arası sporcular için kullanımı uygundur. 7 numaralı toplar ise 14 yaş üstü müsabakalarda kullanılır. Ayrıca içi ve dış mekanlara göre özel üretilmiş basketbol topu modelleri vardır. Basketbol toplarının klasik rengi kahverengi ve turuncudur. Ancak farklı renklerin birlikte kullanıldığı hatta grafiti desenli basketbol top modelleri de mevcuttur. Hentbol top modelleri ise büyüklüklerine göre 0, 1, 2 ve 3 numara olarak dört çeşittir. 0 numara 3-8 yaş, 1 numara 8-12 yaş, 2 numara 12-16 yaş, 3 numara ise 16 yaş üstü hentbolcular için uygun olan modellerdir. Su topu modelleri de yine büyüklüklerine göre farklı modellere ayrılır. Top ile oynanan sporlar için üretilmiş özel toplardan biri olan voleybol topları ise ağırlıklarına ve renklerine göre farklı modeller olarak üretilir. Tenis topu modelleri standart büyüklükte ve genellikle sarı renkte üretilir. Ancak turuncu renkli tenis topu modelleri de vardır. Aynı şekilde masa tenisi topları standart büyüklükte beyaz veya turuncu renkte üretilir. Squash top modelleri hızlarına üçe ayrılır. Hızlı squash top modeli başlangıç seviyesindeki, orta squash topu kendini geliştirmek isteyen, süper yavaş squash top modeli ise ileri seviye sporcular için uygundur.

Top ile Oynanan Sporlar

Top ile oynanan sporlar arasında en çok sevilen ve bilinen futboldur. 22 kişi ile 90 dakika süresince çim sahada oynan futbolu, popüler yapan unsurların başında basit kuralları ve heyecanlı oyun yapısı gelir. Futboldan sonra en fazla seyircisi olan spor basketbol olarak gösterilir. Dikdörtgen bir sahada, parke zeminde beşer kişilik takımlar ile oynan basketbol, dünya çapında hayran kitlesine sahip bir spor dalıdır. Voleybol ise file ile ikiye ayrılmış bir alanda altışar kişilik takımlar ile oynanır. Popülerliğini de hızlı akan oyun yapısına borçludur. Topun hakim olduğu bir diğer spor dalı tenistir. Ciddi bir koordinasyon yeteneği, hızlı karar verme ve kondisyon isteyen tenis, farklı zeminlerde tek rakibe karşı veya ikişer kişilik takımlar halinde oynanabilir. Oyuncular bir raket ile topu rakibin sahasına atarak sayı kazanmaya çalışır. Pinpon ismiyle de bilinen masa tenisi düz, sert ve ortasına file gerilmiş dikdörtgen biçimindeki bir masada oynanır. Doğası gereği oldukça hızlı oynanan bir spordur. Tek kişi veya ikişerli çiftler halinde oynanabilir. Hentbol ise parke zeminde yedişer kişilik takımlar halinde 30 dakikalık iki devreden oluşur. Su topu ise yedişer kişilik takımlar halinde havuzda oynan bir spor dalıdır. İki yarı ve dört periyot üzerinden oynanan su topu mücadelelerinde takımlar suda yüzerek topu rakibin kalesine sokmaya çalışır. Duvar tenisi olarak da bilinen squash da top ve raket ile oynan spor branşlarındandır. Tek kişi veya ikişerli takımlar halinde, squash parke zeminli, üç duvarı tahta ve özel alçıdan yapılmış, arka duvarı ise camdan olan kapalı özel bir alanı bulunur. Oldukça dinamik ve hızlı oynanan toplu sporlardandır.

Top Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Top ile oynanan oyunlar için top seçiminde dikkat edilmesi gereken konulardan ilki sporcunun seviyesine ve yaşına uygun olan topun tercih edilmesidir. Aksi taktirde sporcunun gelişimi olumsuz etkilenebilir. Top alırken göz önünde bulundurulması gereken konulardan diğeri ise alınacak topun kullanılacak zemine uygun ve dayanıklı olmasıdır. Eğer top tasarımına uygun olmayan zeminde kullanılırsa kısa süre içerisinde yapısal bozulmalara uğrar. Top alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de topun şeklidir. Topların sahip olması gereken şekil yuvarlaktır. Topu almadan önce şekil olarak herhangi bir yamukluğun olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. İçerisine hava basılan toplar şişirilip kontrol edildikten sonra satın alınmalıdır. Böylece hem patlak olup olmadığını hem de şekil bozukluklarını kontrol edebilirsiniz. Tutkunu olduğunuz spor türüne uygun olan top modelini Decathlon'da bulabilirsiniz.