Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
42
Adet Adet

Paletler

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Paletler

Bir yüzücü için en gerekli aksesuarlardan biri olan palet, farklı kullanım amaçlarına göre farklı türlere ayrılır. Temelde kısa veya uzun olarak sunulan paletler arasından size uygun olanı, yüzme performansınızdan yüzeceğiniz yerin derinlik seviyesine kadar çeşitli etkenlere göre belirleyebilirsiniz.

Kısa Palet ve Uzun Palet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sudayken hareket kabiliyetini arttırmanıza yarayan palet modelleri arasında bulunan kısa paletler, daha çok derin dalışlarda kullanılır. Örneğin scuba dalışlarında genelde kısa palet modelleri tercih edilir. Zira kısa paletler, siz ayaklarınızı hareket ettirirken aşırı efor sarf etmenizi önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da özellikle tüplü dalışlarda hem oksijen tüketimi açısından hem de dalış yapana ekstra yük bindirmeyecek olmasından dolayı avantajlıdır. Oysa uzun paletlerle yüzerken hareket etmeniz daha zordur ve derin sularda üzerinize fazla yük biner. Uzun palet modellerine örnek olarak uzun palalı paletler, zıpkınla balık avlama ve serbest yüzmede kullanılır. Zıpkınla balık avlarken yüzücünün performansından çok av performansı önem taşır. Genelde çok derin sularda gerçekleşmeyen bu avlarda, yüzerken hızlı hareketlere ve aşırı efora ihtiyaç duymazsınız. Bu nedenle uzun paletler zıpkınla balık avı yapmak istiyorsanız sizin için ideal olur. Uzun palalı paletlerin üzerindeki ayrılmış su kanalları, ayağınıza mümkün olduğunca az yük bindirecek şekilde tasarlanmıştır. Uzun palalı paletleri ayrıca 10 metrenin altında olan zıpkınlı avlar için de kullanabilirsiniz. Ancak bu, daha çok av rutini içerisinde hızlı bir şekilde deniz dibine inip yüzeye çıkmak içindir. Serbest dalış yapmak istiyorsanız size orta uzunlukta bir palalı palet yeterli olacaktır.

Spor Yaparken Sütyen Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bayan sporcu sütyeni olmadan spor yapmak boyun, göğüs ve sırt ağrılarına neden olabilir ve göğüsteki dokulara dönüşü olmayan zararlar verebilir. Doğru kalıplarda tercih edeceğiniz sütyenlerle ağrılarınızın önüne geçebileceğiniz gibi sarkmaları engelleyebilirsiniz. Spor yaparken diğer sütyenlere göre daha estetik bir duruş sergilersiniz. Eğer sütyen kullanmaktan hoşlanmayan bir kadınsanız spor yapmasanız dahi yok hissi verir. Günlük evde, iş yerinde, parkta, sokakta her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bazı modelleri gün içinde tişörtsüz de kullanabilir. Bu özelliği sayesinde hareketlerinizi daha da esnek hale getirebilirsiniz. Özellikle göğüs arasında biriken terin, pişik ve kaşıntı yaratmaması için doğru spor sütyenin seçilmesi birçok olumsuz etkiyi de ortadan kaldırır. Elastik kumaşlardan yapılan spor sütyenleri sayesinde sporunuzu hareket özgürlüğünüzü koruyarak yapmanız mümkün olur. Spor yaparken ya da gün içinde aktivite temposunun arttığı zamanlarda sütyeninizi çekiştirmenize, sürekli göğsünüzü toplamanıza gerek kalmaz. Zira sporcu sütyen modeli göğüslerinizi oldukları yere sabitler. Ne aşağı ne yukarı olduğu yerde durarak görüntü kirliliğine engel olur. 

Su Altı Dalış Paleti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Denizin derinliklerine indikçe suyun ağırlığını daha fazla hissedersiniz. Bu nedenle deniz paleti seçiminizi doğru yapmak büyük önem taşır. Paletin suyu itme kuvveti, daha çok ana malzemesinden belli olur. Palanın sertliği ve paletin boyutunun yanı sıra ağırlığı da su altı dalışında önemli etkenlerdendir. Ayrıca iyi bir dalış paletinin pabuç kısmının rahatlığı da çok önemlidir. Eğer paletinizin pabuç kısmı ayağınıza tam oturmazsa, su altındaki hareketleriniz yavaşlar. Ayağınıza bol gelen bir paletle yüzerken daha fazla enerji harcarsınız çünkü topuk bölümündeki ayak, bir miktar boşta kaldığı için bacağınız daha fazla güç harcamak zorunda kalır. Paletin çok dar da olmaması gerekir. Çünkü dar palet, ayağınızı sıkarak kan akışını olumsuz etkileyecek ve sudaki performansınızı düşürecektir. Dalış derinliği ve denizin akıntı gücü de palet seçiminde önem taşıyan bir konudur. Dalış yapacağınız derinlik seviyesi arttıkça daha fazla itiş gücüne ihtiyaç duyarsınız. Böyle bir dalış için sert ve geniş palalı palet modellerini tercih etmeniz gerekir. Bununla beraber akıntının yoğun olduğu bir denizde dalış yapıyorsanız, yarık havuz paleti modellerini kullanmamalısınız. Derin su altı dalışı, aynı zamanda güçlü bacak hareketlerine de ihtiyaç duyar. Bu da sizin yüzme deneyimininizle alakalıdır. Bacaklarınızın güçlü olduğunu düşünüyorsanız ağır, geniş palalı paletleri tercih edebilirsiniz. Bununla beraber paletin yüzey ve iç malzemelerinin kalitesi de dalış performansını doğrudan etkileyebilir. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılan paletler, özellikle uzun süreli yüzme aktivitelerinde size avantaj getirir. Decathlon’un ürettiği paletler, özellikle su altı dalış sürecini sizin için kolaylaştırmayı amaçlar. Paletlerin ölçüleri ve ağırlıkları, dalış sürecini tam anlamıyla muazzam hâle getirmeyi amaçlar. Palet boyutları, ağırlığı ve suları itmeyi kolaylaştıran uç bölmeleriyle, dalışlar için özel olarak üretilen Decathlon palet modellerini internet üzerinden veya size en yakın Decathlon mağazasından satın alabilirsiniz.