Spor Ayakkabılar

292 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Spor Ayakkabılar

İster hobi olarak ister profesyonel olarak sporla ilgilenin, spor ayakkabılar en önemli ekipmanlarınızdan biridir. Tenis, futbol, basketbol, voleybol, yürüyüş, koşu gibi farklı sporları için farklı özelliklere sahip spor ayakkabılar bulunur. İlgilendiğiniz spor dalına özel spor ayakkabı çeşitlerini seçerek spor ya da antrenman yaparken gerçek performansınızı sergileyebilirsiniz.

Spor Ayakkabı Modelleri

Her spor farklı fiziksel hareketlerin bütününden oluşur ve vücudun farklı bölgelerindeki kasları çalıştırır. Spordan spora ayak hareketleriniz de değişir. Koşarken, yürürken, sıçrarken, yanal hareketler yaparken ya da ileri geri seri bir şekilde hareket ederken aynı şekilde adım atmazsınız. Bu nedenle de koşu ayakkabıları ile trekking ayakkabılarının özellikleri birbirinden farklıdır; basketbol ayakkabıları ve tenis ayakkabılarının ayakları destekleme şekli birbirine benzemez. İleri yönde düzenli adımlar atılan koşu sporu için tasarlanan koşu ayakkabılarının esnek tabana ve ayakları çorap gibi saran sayaya sahip olması gerekir. Bu şekilde adımlarınızı maksimum düzeyde kontrol edebilirsiniz. Sıçramayı ve her yöne hareket etmeyi gerektiren basketbol için üretilen basketbol ayakkabı modelleri ayak bileklerini burkulmaya karşı korur ve güçlü yastıklama özelliği ile yüksek enerji dönüşü sağlar. Doğa yürüyüşü, tırmanış gibi outdoor sporlarda outdoor ayakkabıları tercih edilmelidir. Çünkü outdoor ayakkabıları zorlu arazi koşullarında güçlü zemin tutuş sunan taban yapısı ile güvenliğinizi artırır. Ayrıca yan ve burun destekleri ayaklarınızı darbelere karşı korur. Outdoor ayakkabıların en önemli özelliklerinden biri de su geçirmezlik işlevleridir. Böylece her koşulda yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.

Spor Ayakkabı Özellikleri ve Seçimi

Nefes alabilen saya, konforunuzu artıran özelliklerin başında gelir. Üst sayanın hava sirkülasyonuna izin vermesi en yoğun antrenmanlarda bile terleme hissini en aza indirerek ayaklarınızın kuru kalmasına olanak tanır. Spor ayakkabılar modeline göre hafif ya da güçlü yastıklama özelliğine sahiptir. Yastıklama işlevi adım atarken enerji dönüşü sağlar ve bu şekilde yorgunluk hissi azalır. Böylece siz de daha uzun süre performans gösterebilirsiniz. Zemin tutuş fonksiyonu da spor ayakkabılar için en önemli özelliklerden biridir. Tabanın zemin tutuş özelliği spordan spora göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; tenis ayakkabılarının tabanları ile outdoor ayakkabılarının tabanları birbirinden farklıdır. Bu farklılık sayesinde outdoor ayakkabıları arazi koşullarında kaymadan güvenle adım atmanıza, tenis ayakkabıları kortta ayağınızı burkmadan her yöne seri şekilde ilerlemenize olanak tanır. Diğer taraftan su geçirmezlik işlevi her spor ayakkabıda mutlaka bulunması gereken bir özellik değildir. Jimnastik ayakkabısı için gerekmeyen su geçirmezlik, doğa yürüyüşü için seçtiğiniz botlar için hayati öneme sahiptir. Hangi sporla ilgilendiğiniz ve ayakkabıyı nerede kullanacağınız spor ayakkabı seçimi için en önemli faktördür. Koşu sporu ile ilgileniyorsanız koşu ayakkabısı modellerini, tenis oynuyorsanız tenis ayakkabılarını incelemelisiniz. Ancak seçiminizde ayakkabıyı giyeceğiniz zemin de kimi zaman önem kazanabilir. Örneğin; çim kort oyuncularının ve toprak kort oyuncuların seçtiği tenis ayakkabıları farklı niteliktedir.

Spor Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor ayakkabı seçerken öncelikle ayakkabının ayak numaranız için uygun olduğundan emin olmalısınız. Spor ayakkabı, ayaklarınız için ne bol ne de dar olmalı ve ayaklarınızı rahat bir şekilde sarmalıdır. Ayakkabının burun kısmının ayak parmaklarınızın hareket etmesine izin vermesi ve başparmakla ayakkabının burnu arasında yaklaşık 1 cm mesafe olması, ayakkabının sizin için doğru numara olduğuna dair basit ipuçlarıdır. Ayakkabının taban kısmının ayak tabanınızı desteklemesi düşme ya da burkulma riskini azaltır. Ayak şekliniz de ayakkabı seçiminde göz önüne almanız gereken faktörler arasında yer alır. Ayaklar genel olarak normal, içe basan ve dışa basan olarak üçe ayrılır. Normal ayaklara sahipseniz her tür spor ayakkabıyı rahatlıkla giyebilirsiniz. Yürürken içe ya da dışa basıyorsanız, maksimum konfor için içe basan ve dışa basan ayaklar için tasarlanan ayakkabı modellerini inceleyebilirsiniz. Kar botlarından deniz ayakkabılarına, tenis ayakkabılarından avcılık botlarına kadar geniş bir yelpaze sunan Decathlon'da aradığınız ayakkabıyı bulabilirsiniz.