Sporcu İçeceği

10 Adet Adet

Sıralama:

Sporcu içeceği

Spor yaparken terlemek ve enerji harcamak insanın fiziksel ve ruhsal anlamda rahatlamasına yardımcı olur. Fakat, spor esnasında yeteri kadar su içmezseniz kendinizi aşırı yorgun hissedebilirsiniz. Bunu önlemenin alternatif yollarından biri sporcu içecekleri tüketmektir.

Sporcu İçeceği Nedir?

Sporcu içecekleri, insanların egzersiz sırasında veya sonrasında kaybettiği su, elektrolit, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller ve enerji miktarını yerine koymak için özel olarak formüle edilmiş içeceklerdir. Sporcu içecekleri, egzersiz ve spor performansınızı sürdürmenize yardımcı olan karbonhidratların yanı sıra genellikle tatlandırıcı ve koruyucu içerir. Bu ürünler, aynı zamanda antrenman sırasında kaybedilen elektrolitlerin değiştirilmesini sağlar ve egzersiz sırasında yorulmayı geciktirmeye yardımcı faktörlerin oluşmasına yardımcı olur.

Sporcu İçeceği Ne Zaman İçilmeli?

Yoğun bir egzersiz öncesinde, esnasında ve sonrasında uygun hidrasyon gereklidir. Su, egzersiz öncesinde vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamanın etkili bir yoludur. Ancak bir sporcu enerji içeceği, size egzersiz yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz enerji ve performans artışını da sağlayabilir.

Egzersizden iki saat önce 16 ml su veya enerji içeceği içebilirsiniz. Uzun süre yüksek tempoda egzersiz yapmayı planlıyorsanız antrenmandan önce yağ yakıcı sporcu içeceği veya yüksek elektrolitli bir içecekten yararlanabilirsiniz.

Her 15-20 dakikada bir ortalama 120-150 ml su veya sporcu içeceği içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu yöntem, vücudunuzun iyi bir hidrasyon sağlamasına yardımcı olur.

1 saatten fazla süren zorlu egzersizler esnasında, terleyerek attığınız sıvı miktarına karşılık olarak yaklaşık 16 ml spor içeceği içmeyi deneyebilirsiniz. Egzersiz seansı sırasında elektrolit seviyeleriniz önemli ölçüde azalmışsa aktivitenin hemen ardından spor içeceklerini tüketmek, sade suya kıyasla daha avantajlı olabilir.

Sporcu İçeceği Çeşitleri

Sporcu içeceği içeriği vücudun kaybettiği birçok önemli maddeyi tekrar kazanmanızı sağlayabilecek özelliktedir. Her biri çeşitli seviyelerde sıvı, elektrolit ve karbonhidrat içeren 3 ana spor içeceği çeşidi vardır.

İzotonik

İzotonik sporcu içeceği, dengeli miktarda tuz ve şeker içerir. Özellikle spor esnasında terleme yoluyla kaybedilen sıvıları yerine koyarak enerji vermesi için karbonhidrat artışı sağlar. İzotonik sporcu içecekleri çoğunlukla uzun mesafe koşucular ya da takım sporları ile uğraşanlar için idealdir.

Hipertonik

Hipertonik sporcu içeceği, vücutta bulunan miktarların çok daha üzerinde tuz ve şeker içerir. Günlük karbonhidrat alımını desteklemek ve kas glikojen depolarını doldurmak için egzersiz sonrasında bu içeceği tüketebilirsiniz. Yüksek enerji için idealdir.

Hipotonik

Hipotonik sporcu içeceği, vücutta bulunandan daha az miktarda tuz ve şeker içerir. Terleme ile kaybettiğiniz sıvıları hızla yerine koyar. Karbonhidrat desteği olmadan sıvıya ihtiyaç duyan sporcular için uygundur.

Sporcu İçeceği Ne İşe Yarar?

Sporcu içeceği faydaları kullandığınız içecek çeşidine göre değişir, ancak genel faydaları aşağıdaki gibi açıklanabilir:

  • Sporcu içerikleri vücudun çabucak dinçleşmesini sağladığı için sporcular ve yetişkinler tarafından çok fazla tercih edilir.
  • Doğal sporcu içeceği ile vücudunuzun sıvı ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz.
  • Karbonhidrat tüketmek, performansınızı sudan daha fazla artırır. Vücuttaki kasların düzgün çalışabilmeleri için âdeta yakıtla dolu tutar. Sporcu içecekleri, karbonhidratları vücudunuza hızlı bir şekilde almak için idealdir.
  • Birçok sporcu içeceği yüksek miktarda protein içerir. Böylece hem kadın hem de erkek sporcuların kullanımı için son derece uygundur.
  • Son olarak spor içeceklerini yanınızda taşımak daha kolaydır. Bu içecekleri evinizde ya da arabanızda soğutucu bir dolap içerisinde uzun süre saklayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi sporcu içecekleri ile spor faaliyetlerinizi daha verimli ve daha uzun süreli hale getirebilirsiniz. Decathlon kalitesiyle satışa sunulan en iyi sporcu besinleri ve protein barı gibi diğer ürünleri de güvenle satın alabilir, egzersiz sırasında enerjinizi yükseltebilirsiniz.