Av Yağmurlukları ve Su Geçirmez Pantolonlar

8 Adet Adet

Sıralama:

AVCI YAĞMURLUKLARI VE SU GEÇİRMEZ PANTOLON

Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan avcılık, önceleri taş, sopa, ok gibi aletlerle ve hayatta kalmak için yapılan zorunlu bir aktivite iken, daha sonraları bir hobi ve spor halini aldı. Günümüzde, dünyanın her yerinden çok sayıda insanın ilgi duyduğu avcılık sporunun kendine özgü pek çok kuralı ve bu spor için tasarlanmış özel giysileri var.

Avcılık Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk kez mağara devri insanları tarafından başlatılan doğada avlanma, esas olarak beslenme ihtiyacını karşılamak için gerçekleştirilen bir eylemdi. Tarih boyunca pek çok medeniyet tarafından sürdürülen avcılık, doğan yeni şartlar doğrultusunda zamanla belli kurallar ile düzenleme altına alındı. Kara ve deniz avcılığı olarak 2 türe ayrılmış olan avcılık, özellikle erkekler arasında yaygın bir hobi ve doğa sporu haline geldi. Doğayla baş başa, temiz havada yapılan bu spor, şehrin stresinden uzaklaşmak, kafa dinlemek ve vücut refleksleri gibi becerilerini geliştirmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Doğada avcılık sporu yapmak isteyenlerin öncelikle bununla ilgili alması gereken zorunlu eğitimler var. Avcılık esnasında kullanılacak aletleri tanımadan ya da nasıl hareket edileceğini bilmeden doğaya çıkmak ciddi sonuçlar doğurabilir. Ayrıca avcılık için ilgili kurumlardan tezkere ve eğer tüfek kullanılacaksa mutlaka tüfek ruhsatı alınması gerekiyor. İzin ve ruhsat olmadan avcılık yapanlar, kanunlara göre suç işlemiş oluyorlar. Bir diğer önemli nokta da yasalar tarafından belirlenen avlanma zamanları. Yasalar tarafından belirlenen bu zaman dilimleri dışında avlanma yapmamak ve usullere uymak her avcının bilmesi gereken kuralların başında geliyor. Bunun dışında, avcıların doğaya ve vahşi hayatın işleyişine saygı duyması ve bu işleyişe zarar verecek davranışlardan sakınması gerekiyor.

Avcı Yağmurlukları ve Su Geçirmez Pantolonlar

Pek çok spor dalında olduğu gibi avcılık sporuyla uğraşanların da dış etkenlerden korunmak ve doğada kamufle olmak için mutlaka kullanması gereken farklı giysiler var. Özel olarak tasarlanan avcı yağmurlukları ve su geçirmez pantolonların, avcıların fiziksel olarak zarar görmesine engel olmak, rahat hareket etmelerini ve doğaya uyum göstermelerini sağlamak gibi pek çok avantajları bulunuyor. İçinde rahat hareket edemeyeceği giysiler, avcının huzurunu kaçırarak, dikkatini dağıtacağından, sadece ürün kalitesi değil, rahatlık da daima ön planda tutuluyor. Özel tasarlanan bu ürünler, vücut yapısına uygun kesimleri sayesinde avcılık sırasında rahat hareket etmeyi sağlıyor. Dayanıklı malzemeden üretildikleri için kolay zarar görmüyor ve deforme olmuyor. Isı yalıtımlı modeller, ısının iyice düştüğü yüksek rakımlı yerlerde sizi normal giysilere göre çok daha fazla muhafaza ediyor, hatta hayat kurtarıcı bir fonksiyona dahi sahip olabiliyor.

Su Geçirmez Kıyafetlerin Kullanılması Gereken Avcılık Aktiviteleri Nelerdir?

Avcı yağmurlukları ve su geçirmez pantolonlar, özellikle yağışlı havalarda sizi dış etkenlerden koruyarak, ıslanmanıza engel oluyor. Ormanlık arazilerde kuru kalmanızı sağlıyor. Açık havada ve yağmur yağması muhtemel zamanlarda yapılan tüm avcılık aktivitelerinde su geçirmez yağmurluk ve pantolon tercih edilmesi gerekiyor. Avcılık için imal edilen su geçirmez kıyafetler, duş testi gibi gibi testlerden geçerek ve fırtına koşulları düşünülerek üretiliyor.. Bu nedenle, sağanak yağışa, yıpranma ve sürtünmeye karşı dayanıklı yağmurluk ve pantolonlar, özellikle uzun süre yürümeniz gereken ve dışarıda kalacağınız avlar esnasında sizi güvende tutuyor. Nefes alabilen yapılarıyla, hareket halinde olsanız dahi terlemenin önüne geçiyor. Özellikle uzun süren göçmen kuş avı gibi aktiviteler esnasında, su geçirmeyen yağmurluk ve pantolon tercih edilmesi, ıslanma ve üşüme gibi olası sorunların kolayca önüne geçilmesini sağlıyor.

Hangi Pantolonlar Doğa Gözlemciliği İçin Uygundur?

Doğa gözlemciliği için seçilecek pantolonların, deseni ve renkleriyle bulunduğu bölgenin doğal yapısına kolayca uyum sağlayarak, kullanıcıyı kamufle etmesi gerekiyor. Doğayla uyum içinde olmayan giysiler, dikkat çekmeye sebep olacağı için gözlem yapmayı ve avlanmayı güçleştirebiliyor. Av esnasında giydiğiniz pantolonun da mutlaka kamuflaj özellikli ve sürtünmelere dayanıklı olması gerekiyor. Bitki örtüsüne uyumlu renk tonlarından üretilen kamuflaj özellikli pantolon ve montlar, av esnasında kolayca saklanarak gözlem yapmanızı ve bulunduğunuz yerde uzun süreli durabilmenizi, başka bir deyişle görülmeden görebilmenizi sağlıyor.