Tüplü Dalış Paleti

6 Adet Adet

Sıralama:

Tüplü Dalış Paleti

Su altı sporları ve özellikle tüplü dalış (scuba) konusuna ilgi duyanlar, kullandıkları malzemelerin kalitesi ve ergonomik tasarımı ile yakından ilgilenir. Tüplü dalış aksesuarları arasında yer alan dalış paletleri, amatör ya da profesyonel herkesin beklentilerini karşılayabilecek özelliklere sahip temel ürünler arasında yer alır.

Palet Nedir?

Dalış esnasında suda rahat hareket edilmesini sağlayan ve gerekli itiş kuvvetini ayak hareketleri yardımıyla veren malzemelere palet adı verilir. Kullanım alanı ile üretiminde kullanılan malzeme çeşitleri açısından farklı tür ve ölçülerde paletler mevcuttur. Kapalı paletler ya da yüzme palet modelleri gibi farklı türler çeşitli su altı sporları için uygun teknik ve ölçülerde üretilir.

Tüplü Dalış İçin Palet Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Palet ölçüleri marka ve modele göre değişmekle birlikte genellikle tek ve çift sayılar olmak üzere ikiye ayrılır. Palet ayakkabı ölçüsünden farklı seçim kriteri gösterir. Bu noktada önemli olan kullanacak kişinin ayak numarası yanı sıra dalış için kullanacağı çorabın kalınlığıdır. Örnek vermek gerekirse ayak numarası 40 olan bir kişi dalış esnasında 3 mm kalınlığa sahip bir dalış çorabı kullanıyorsa 43 numara palet tercih etmesi ideal bir seçim olur.

Tüplü Dalış İçin En İyi Palet Hangisidir?

Tüplü dalış yapılacak bölgeye uygun olarak seçilen dalış elbisesi, dalış ekipmanları ve kullanılacak palet çeşidi sorunsuz ve keyifli bir dalış için olmazsa olmazlar arasındadır. Dalış paletleri sahip oldukları özelliklere göre sınıflandırılır. Sınıflama yapılırken paletin hangi tür dalış için kullanılacağı önemlidir. Özellikleri bakımında değerlendirildiğinde paletler serbest dalış paletleri ve tüplü dalış (scuba) paletleri olarak iki temel gruba ayrılır. Serbest dalış için tercih edilen paletler, kapalı formdadır ve daha az efor harcanmasını sağlar. Buna karşın tüplü dalış paletleri arkası açık olan paletlerdir. Bu tür paletlerin tabanı diğer paletlerin aksine ayakkabı gibi kalındır. Genellikle dayanıklı neopren malzemeden üretilir. Tüplü dalış paletlerinin bir diğer ayırıcı özelliği de üzerinde deliklere sahip olmasıdır. Bu deliklerin varlık amacı dalış esnasında su sirkülasyonunu azaltmak ve dalgıcın daha az efor harcamasını sağlayarak dalış konforunu artırmaktır.

Dalış paletlerinde bulunan diğer bir özellik ise ayak ceplerinin özel bir kauçuk (plastik) malzemeden üretilmesidir. Bu tür tüplü dalış plastik palet modellerinde kısa formlu olanlar konforlu bir kullanım sunar. Özellikle dalışların pek çoğunun ortalama 18-20 metre derinliklerde, akıntının olmadığı alanlarda yapıldığı düşünülürse kısa formlu palet kullanımı sayesinde hız artarken harcanan efor düşer. Bu da dalgıcı daha az yoracağından, hava tüketimi önemli ölçüde azalır.

Tüplü Dalış İçin Palet Markaları Nelerdir?

Tüplü dalış için dünya genelinde kabul görmüş palet çeşitleri ve markaları şu şekildedir:

 • Subea
 • Technisub Stratos
 • Mares Avanti Quattro
 • Hollis F1 Bat
 • Oms Slipstream
 • Poseidon Trident
 • DiveRite XT
 • Scubapro Jetfin
 • Scubapro Twinjet
 • Mares Raptors
 • Oceanic V-12
 • Scubapro Seawingnova
 • Mares X-Stream
 • Hollis F2

Tüplü Dalış İçin Palet Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Tüplü dalış için palet fiyatları belirlenirken öncelikle üretilen malzeme göz önüne alınır. Scuba dalışlarında genellikle neopren, termoplastik, kompozit ve karbon malzemeden üretilen palalar mevcuttur ve dalgıcın seviyesine göre tercih edeceği çeşide göre fiyat farkı oluşabilir. Bunun yanı sıra modellerin palasının değişebilir olması da fiyatın belirlenmesinde bir başka kriterdir. Elbette ergonomik, split ve kullanım kolaylığı sunan deniz palet fiyatları da marka ve modele göre değişiklik gösterecektir.

Siz de seviyenize, bacak gücünüze ve tercihlerinize uygun olarak tam da size göre bir palet arıyorsanız, Decathlon palet modellerine göz atabilir, tüplü dalış aksesuarları konusundaki eksiklerinizi en kaliteli şekilde tamamlayabilirsiniz.