Sahte Yem, Boili ve Çapari

26 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Çapari, Hazır Olta Takımı ve Balıkçılık Aksesuar Seti

Balıkçılık, denizlerde, akarsularda, göllerde ya da okyanuslarda yaşayan balıkların, yasal düzenlemelerde yer alan kurallara uygun olarak avlanmasını ifade eder. Balıkçılık tanımına balık üretmek de girer. Bu alan midye, karides, istiridye ya da ahtapot gibi diğer deniz canlılarını da kapsar. Tarihi insanların yiyecek arayışında denizlerde bulunan canlıları keşfetmesi ile başlayan balıkçılık aktivitesi, temel olarak amatör balıkçılık, ticari balıkçılık ve hobi balıkçılığı olarak sınıflandırılabilir. Balıkçılık sporu, tatlı su balıkçılığı ve tuzlu su balıkçılığı olarak da gruplandırılabilir. Farklı yöntemler kullanılan aktivitede olta balıkçılığı, kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Olta, çapari, misina, olta kamışı, kamış makine seti ve özel iğneler olta balıkçılığı için temel ekipmanlar arasında bulunur.

Çapari Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

Çapari balıkçılıkta kullanılan en önemli av aletlerinden biridir. Çapari; beden, kasa, köstek, iğne ve iğnenin ucunda bulunan kümes hayvanlarının tüylerinden elde edilmiş bir parçadan oluşan oltaya verilen addır. İğnenin ucunda bulunan tüyler, kuş ya da kümes hayvanlarının kuyruklarından, kanatlarından ya da göğüs tüylerinden elde edilir. Görünüşü denizlerdeki küçük balık sürülerine benzeyen çapari, birçok balık türünü çeker. 10 iğneden 100 iğneye kadar donatılabilen çaparilerin beden ve köstek misina kalınlıkları 15 mm'den 150 mm'ye kadar değişir. Kullanacağınız çaparinin kalınlığı ya da inceliği, iğne büyüklüğü, iğne sayısı ya da köstek uzunluğu avlandığınız mevsime, balık tutulacak derinliğe ve avlanacak balık cinsine göre farklılık gösterir. Çapari kullanarak denizlerin orta ve üst kısımlarında yaşayan balıkları avlayabilirsiniz. İstavrit, palamut, lüfer, çinekop, uskumru, sardalya gibi sürüler halinde bulunan balık türleri, orta ve üst denizlerde yaşayan balıklara örnek olarak verilebilir. Ayrıca kimi zaman çapari ile kırlangıç, mercan, zargana veya mezgit gibi balıklar da yakalanabilir.

Hırsızlı Çinekop Nedir ve Ne İşe Yarar?

Gün geçtikçe yaygınlaşan balıkçılık sporunda kullanılan diğer ekipmanlardan biri hırsız iğnelerdir. Genellikle iri balık avlarken tercih edilen hırsız iğneler, kurşunun altındaki iğnenin yetersiz kalması durumundan asıl iğneye eklenen ikinci iğneyi ifade eder. Hırsız iğne kullanımı, balıkların yeme arkadan yaklaşıp oltaya takılmadan yemi alıp kaçmasını ya da lüfer gibi güçlü dişlere sahip balık türlerinin oltayı kesmelerini engellemeyi hedefler. Hırsızlı iğne takımlarını doğal ya da yapay yem kullanılarak balık avlamak için kullanabilirsiniz. Çinekop avlamaya yarayan hırsızlı çinekop takımlarında, iğnenin hemen üzerinde parlak bir mantar parça bulunur. Alümünyum folyo ile kaplı olan mantar parça, balıkların yeme gelmesini teşvik eder.

Dip Balıkçılığı Aksesuar Setinde Hangi Ekipmanlar Bulunur?

Dip balıkçılığı, denizin derin yerlerinde yaşayan balıkların avlanmasıdır. Dip balıkçılığı aksesuar setinde olta kamışı, kamış makine seti, misina gibi ekipmanlar bulunur. Olta kamışı ve kamış makine seti, olta takımını ileriye doğru atmanıza ve misinanın uzunluğunu suyun derinliğe göre ayarlamanıza olanak tanır. Kamış makine seti sayesinde misinayı hızla toplayabilirsiniz. Kıyıdan balık avlamak için ortalama 50 metre, tekneden balık avlamak için 100 metre misina kullanabilirsiniz. Yem olarak iğnelerin ucuna midye, boru kurdu ya da sülünes takabilirsiniz. Dip balıkçılığında karagöz ya da levrek gibi balıkları avlayabilirsiniz. Karagöz kayalık ve derin sularda yaşayan bir balık türüdür. Levrek ise genellikle sığ suların sessiz köşelerinde bulunur. Spor malzemeleri ile tüm spor tutkunlarından tam not alan Decathlon, balıkçılık ile ilgilenenler için çapari, hazır olta takımı ve balıkçılık aksesuarları sunuyor. Siz de aradığınız malzemeyi Decathlon güvencesi ve en uygun fiyat seçenekleri ile satın alabilirsiniz.