Balık Tutma Malzemeleri

104 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

KURŞUN, FIRDÖNDÜ, ÇAPARİ, HAZIR TAKIM VE AKSESUARLAR

Sofraların vazgeçilmez lezzeti olan balık, masaya gelmeden önce pek çok yöntem ve malzeme ile avlanır. Çok sayıda farklı özellik ve seçeneğe sahip olan balık avı malzemeleri, farklı balıklar için farklı ekipmanı doğru şekilde kullanmayı gerektirir. Balıkçılık malzemelerinin kaliteli olması ve bilinçli bir şekilde kullanılması sorunsuz bir av için temel şartlar arasındadır.

Her balık av çantasında olması gereken malzemelerden biri de çaparidir. Balık cinsine ve kullanım şekline göre çeşitlilik gösteren çapari, uzun bir bedene ve eşit aralıklar ile tüylü iğnelere sahip köstek dizisidir. Çaparilerin beden yapısı, köstek kalınlıkları ile çapari iğnesi miktarı, avlanacak balığın boyutu ve sürünün bolluk ya da azlığına göre değişir.

Çapari Nasıl Bağlanır?

Çapari kösteğe bağlanırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. Bunların başında bağlama esnasında kesinlikle düğüm atılmaması gelir. Düğümün olması gereken tek alan kurşunun bağlandığı bölüm ile kasa arasındadır. Böylece kurşun herhangi bir yere takılırsa sadece kurşun kaybedilecektir.

Çapari bağlamak ince işçilik ve dikkat isteyen bir iştir. Av esnasında kullanacağınız çapari çeşitleri ne olursa olsun beden kısmını yuvarlamanız ve halka haline getirdikten sonra kösteğin düğümlü alanını halkadan geçirerek bedeni çekmeniz gerekir. Köstek halka içerisinde boğulacağından sabit kalacağından en fazla 2 kez olmak üzere aşağı ve yukarıdan düğüm atmak yeterlidir. Kösteğe atılan bu düğüm kendisini bağlamadığından kopma riski de oluşturmaz.

Son olarak çapariye fırdöndü bağlamak da gerekir. Fırdöndü çeşitleri misina üzerinde sahte yem, iğne, kurşun gibi ekipmanların bir arada tutulmasına destek olan parçadır. Bunun yanı sıra misina ile kullanılan parçalar arasında da bir köprü görevi görür. Yani misinalar ya da iğneler birbirine bağlanırken farklı yöntemler olsa da fırdöndü kullanmak daha pratik olur. Örneğin, üçlü olta iğnesi birleşimi için üçlü fırdöndü kullanılabilir. Paslanmaz sarı madenden üretilen fırdöndü fiyatları, malzeme kalitesine ve bağlanma şekline göre farklılık gösterir. Kullanım kolaylığı sunan klipsli fırdöndü modelleri nispeten daha yüksek fiyatlıdır. Çünkü diğer kullanımda ip misina fırdöndü düğümü ile sabitlenmelidir. Düğümlerin yerleşimi ve doğru şekilde atılması ayrıca zaman ve efor kaybı oluşturur.

Çapari Nasıl Kullanılır?

Çapari malzemeleri farklı balık türleri için farklı şekillerde kullanılır. Deniz içerisinde görüntüsü yem olarak algılanan ve küçük balık sürüleri gibi duran çapari takımı ekipmanları, hem açık denizlerde hem de derin sularda kullanılabilir. Palamut çaparileri sandal ya da motordan atılır. İskandili ağır olan palamut çapari, hareket halinde olan sandal ile birlikte sürülür. Balık sürüne denk gelindiğinde durulmalıdır. 

Çapariye yakalanan balık ağır ağır yukarı çekilir. Asla çapari aşağı - yukarı hareket ettirilmez. Çünkü iğnelere takılan balıklar dibe doğru inmek isteyeceklerinden alt balıklar ile üst balıklar karışır. Makineli kamış ile kıyıdan kullanılan çapariler daha avantajlı sayılır. Uzun kamışın fırlatılması ile çapari uzağa düşeceğinden dibe takılma ihtimali de azalacaktır. Öte yandan balıklar dışarı alınacağı zaman askıda bulunan dökme çapari iğnesi üzerine takılan balıkları ayıklamak kolay olduğundan dolaşma meydana gelmez.

Çapari ile Balık Nasıl Tutulur?

Balık türüne göre kullanılması gereken çaparilerin kullanım özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

İstavrit çaparisi: Köstek kalınlıkları 25 ya da 30 olan ve beyaz tüyler kullanılan çaparidir. İstavritin en sevdiği çapari, düz iğnelere sahip olandır. Profesyonel balıkçılar, tek elle balık ayıklarken parmak uçlarını yaralamamak için çapraz iğne kullanmaz. İstavrit çapari fiyatları, balığın iriliğine göre kullanılan 5, 6 veya 7 numara beyaz olta iğnesi durumuna göre değişir.

Uskumru çaparisi: İğneleri daima pas rengi hindi tüyünden oluşan ve kasnak adedi 5 ila 25 adet arasında değişen çaparilerdir. Beden kalınlığı 0,30 ile 0,35 mm misina tercih edilirken, genellikle 2 numara beyaz kalaylı iğne kullanılır.

Torik çaparisi: Bedeni 1,00 ile 1,20 mm misina kullanılan, tüyleri için genelde kırmızı horoz ya da kızıl kaz tüyü tercih edilen çaparilerdir. Torik çaparisi için kullanılan olta iğnesi çeşitleri 5 veya 6 numara beyaz kalaylı olanlardır. Torik çapari fiyatları, köstek boyuna ve olta iğnesi miktarına göre değişir. Kullanılan olta iğnesi fiyatları ise kalınlık ve numarasına göre değişkenlik sunar.

Çapari İğnesi Nasıl Bağlanır?

Çapariye olta iğnesi bağlamak için önce kösteklerin uçlarına birer düğüm atılması gerekir. Düğüm işi tamamlandıktan sonra düğümlü uçlardan biri iğne palası ile birleştirilir. Misina ve iğne üzerine 3-4 adet ilmek atılarak bağlamanın ilk adımı tamamlanır. Sonrasında hazırlanan tüylerin dip kısımları iğnenin pala tarafına geçirilir ve palanın uç kısmı dirsek bölümüne getirildikten sonra ilmek ile sabitlenir. Köstek tarafından kalan fazla tüyler kesilir.

Kösteğe bağlanan delikli olta iğnesi miktarı tamamlandıktan sonra misinanın bir ucuna iskandil kasası eklenir. Kasanın bir karış kadar yukarısına yine bir ilmek atılır. Köstekte bulunan diğer düğümlü uç dik gelecek şekilde buraya geçirilir ve ilmek sıkılır.

Gezer Kurşun Nedir?

Oltaların suya atıldıklarında su içerisinde sabit kalması için kullanılan kurşun çeşitlerine gezer kurşun adı verilir. Bu tür kurşunlar genellikle balık ağlarında yemlerin batmaması için kullanılır. Gezer kurşun tek iğne üzerine eklenerek olta, bırakma ya da şamandıralı takımlarda da tercih edilebilir. Genellikle gezer kurşun çipura avında maksimum fayda sağlar.

Avlak alandaki akıntının gücüne göre farklı ağırlıklara göre kurşunun gramajı ve şekli değişebilir. Örneğin, gramajı ağır olan armut kurşun çeşitleri daha çok açık deniz balık avcılığında tercih edilir. Daha hafif olan ve uygun fiyat sunan hafif gramajlı olanları ise tatlı su avlarında tercih edilir. Böylece armut kurşun fiyatları da gramaja ve miktara göre değişir.

Siz de balık avcılığının keyfini kaliteli malzemeler ile yaşamak isterseniz, Türkiye'nin en büyük spor aksesuarları mağazası olan Decathlon'un birbirinden farklı özellik sunan balık avcılığı malzemelerini keşfe çıkabilirsiniz.