Palet ve El Paleti

9 Adet Adet

Sıralama:

Yüzücü paletleri, gerek yüzme öğrenme sürecinde gerekse yüzme bilenler tarafından daha hızlı ve rahat yüzebilmek amacıyla kullanılan yüzme aksesuarları arasında bulunuyor. Farklı seviyelerde yüzücüler tarafından kullanılan paletler hem güvenli hem de son derece eğlenceli ürünler. İyi yüzücüler, denizde paletle çok daha keyifli vakit geçirebiliyor ve uzun mesafelere daha az eforla yüzebiliyor. Yüzme eğitiminde ise amatör yüzücülere, suda daha rahat durabilmeleri ve ilerleyebilmeleri adına palet kullanımı öneriliyor. El ve ayaklara özel olarak tasarlanan yüzme paletleri ayak ve kol kaslarının çalıştırılması noktasında da oldukça etkili. Peki yüzücü paletlerinin diğer faydaları neler? Yüzücü paleti satın alırken hangi kriterlere dikkat etmeliyiz?
Yüzücü Paletleri Ne İşe Yarar?
Yüzücü paletlerinin hem amatör hem de profesyonel yüzücülere yönelik pek çok faydası var. Amatör yüzücüler için su üzerinde daha rahat durmak ya da mesafeleri daha kısa sürede güvenle almak palet kullanımıyla mümkün. Sadece yüzme öğrenme aşamasında değil, profesyonel yüzücüler için de palet kullanımı oldukça önemli. Denizde uzun süre konforlu bir şekilde vakit geçirmek isteyen yüzücülerin yanı sıra dalışçılar için de palet kullanımı kritik. Bu noktada farklı palet çeşitlerinin farklı beklentileri karşıladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yüzücü paletleri yüzme esnasında yapılan hataların fark edilmesini sağladığı gibi, kondisyon açısından da önemli. Bacak kaslarının çalışmasını sağlayan paletler, ayak bileklerinin esnemesine de yardım ediyor.
Yüzücü Paleti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yüzücü paleti seçerken kaliteli malzemeden üretilmiş, rahat ve sağlam modelleri tercih etmek gerekiyor. İyi bir paletin ayağı tam olarak sarması gerektiği unutulmamalı. Aksi halde büyük gelen paletler ayağa kramp girmesine neden olabiliyor. Yüzmek amacıyla alınacak paletlerin, topuk kısmı kapalı ve yumuşak paletler arasından seçilmesi konfor açısından önemli. Bir diğer seçim unsuru ise fiziksel özelliklerle ilgili. Eğer bacaklarınız kaslı ve güçlüyse ucu açık, kısa palalı ve geniş paletlerden tercih edebilirsiniz. Eğer bacaklarınız zayıfsa ve palet kullanmaya yeni başlayacaksanız, daha hafif palet modellerinden seçmeniz, rahat yüzebilmeniz adına oldukça önemli.
El Paleti Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
El vuruşları ve kol kasları zayıf kişilere önerilebilecek olan el paletlerinin sağladığı avantajlar oldukça fazla. Kişinin kendisini zorlamadan daha hızlı yüzebilmesini sağlayan el paletleri aynı zamanda kolların da çalıştırılmasını sağlıyor. Kurbağalama hariç tüm yüzme stillerinin geliştirilmesi amacıyla el paleti kullanabilir, kulaçsız daha hızlı hareket etmek için yine el paletini tercih edebilirsiniz. Eğer yüzme stilinizi geliştirmek istiyorsanız kısa uçlı paletlerden tercih edebilir, ön tarafı tamamen düz olan paletler yerine martı şeklinde olan paletlerden satın alarak daha randımanlı antrenmanlar gerçekleştirebilirsiniz.
Antrenman Tipine Göre Yüzücü Paleti Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Yüzme paletlerinden en verimli şekilde yararlanmak istiyorsanız, ihtiyacınıza uygun bir palet seçmeniz gerekiyor. Amatör ya da profesyonel kullanım amacıyla tasarlanan paletlerin yanı sıra farklı fiziksel özelliklere uygun paletler olduğunu da unutmamak şart. Ne sıkı ne de bol olması gereken paletlerin ayağınızı ideal bir sıkılıkta kavraması önemli. Eğer paleti eğitim amaçlı kullanacaksanız, kısa kauçuk paletler işinizi görür. Kauçuk paletler ayak vuruşlarının düzeltilmesini sağlamak, ayak ve bacak kaslarını güçlendirmek açısından oldukça etkili. Eğer serbest dalış yapıyorsanız, kapalı ve uzun palalı paletlerden almalı, scuba dalış türü için ise split paletleri tercih etmelisiniz. Profesyonel antrenmanlarda kullanacağınız paletlerin kalitesi de oldukça önemli. Bu tür durumlar için ayak kısmı oldukça sağlam olan microfin HP palet çeşidini tercih edebilirsiniz. Tüm bu teknik detayların yanı sıra palet modellerinin deniz ve havuz kullanımına özel olarak farklılık gösterdiğini unutmamalısınız.