Egzersiz Matı

16 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Marka

  • Fiyat

  • Kullanıcı Yorumu

Fitness Matı, Pilates Minderi ve Yoga Matı Modelleri

Hangi sporu yapıyor olursanız olun doğru spor ekipmanlarının kullanımı antrenmanlardan aldığınız verimi büyük ölçüde etkiler. Spor için yardımcı malzemelerin bilinçli bir şekilde seçilmesi yaptığınız hareketlerin kalitesini ve performansı artırır. Bu nedenle bu tür ekipmanların seçimi, üzerinde hassasiyet ile durulması gereken bir konudur. Siz de en çok kullanılan spor ekipmanlarından biri olan mat çeşitleri arasından tercihte bulunurken gerekli özeni göstermeli ve en uygun tercihi yapmalısınız.

Spor Matı Nasıl Seçilir?

Yeni başladığınız bir spor branşı için size yapılan ilk tavsiye ¨Öncelikle bir mat satın almalısınız!¨ ise doğru matı seçmeniz oldukça önemli demektir. Mat, Decathlon markasının en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alır. Decathlon sporcu matı çeşitleri arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken ilk kriter yapmak istediğiniz spor branşına uygun bir matın seçilmesidir. Her spor branşı farklı hareketleri kapsadığından kullanılması gereken matlar da farklı özellikler ile tasarlanır. Bu yüzden uygun yapılmayan seçimlerden performansınız ve motivasyonunuz olumsuz yönde etkilenebilir. Seçim yaparken mat spor branşı uyumunun yanı sıra mat fiyatları, matın kalınlığı, ebatları ve tasarımları gibi nitelikleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Hafif matlar, kolay taşınabilirlik özellikleri dikkat çeker. Bu özellikteki matları dilediğiniz her yere rahatlıkla götürebilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız spor matının ölçülerinin de tamamen size özel olması gerekir. İdeal olan ölçü bedeninizi üzerinde rahatça dinlendirebileceğiniz büyüklükte bir mattır. İhtiyacınız olan matı satın almadan önce fiyat kalite dengesine de dikkat etmeniz doğru bir yaklaşım olur.

Egzersiz Matı Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz matı, antrenmanlarınızı güvenli bir şekilde yapmanıza olanak veren spor ekipmanlarıdır. Bu nedenle ister evde ister spor salonunda egzersiz yapıyor olun mutlaka spor matı kullanmaya özen göstermelisiniz. Eklem ve kemiklere aşırı yük binmesini engellemek için tasarlanan egzersiz minderi çeşitleri, canınızın yanmasını engel olur. Bu yüzden egzersiz sırasında kullandığınız matın uygun sertlikte olması sorunsuz bir idman deneyimi için oldukça önemlidir. Ayrıca antrenmanlarınız sırasında kullanmak üzere seçeceğiniz matlar az yer kaplamalıdır. Böylece idman bittiğinde matınızı katlayıp kaldırabilirsiniz. Egzersiz minderi seçerken ekipmanın üretildiği materyale de dikkat etmeniz gerekir. Kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretilen egzersiz matları uzun süre performans gösterir. Eğer egzersiz matını spor ayakkabı ile kullanacaksınız matın yüzeyinin de yeterli dayanıklılığa sahip olduğundan emin olmalısınız.

Pilates Minderi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pilates’te omurgayı güçlendirmek ve esnetmek amacıyla sırt üstü yatılarak yapılan çok sayıda hareket vardır. Bu nedenle Decathlon pilates mat çeşitleri egzersizler sırasında omurlarınızı koruyabilecek kalınlıkta tasarlanır. Özellikle omurga üzerinde yuvarlanılması gereken pilates pozlarında matın ince olması bazı rahatsızlıklar meydana getirebilir. Pilates matı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise matın yumuşaklığıdır. Pilates matları sert yapılı ekipmanlar arasından seçilmemelidir. Bu kapsamda kullanıcılara sunulan Decathlon pilates minderi modelleri, orta sertliğe sahip olduğundan egzersizler esnasında masaj etkisi meydana getirir. Almak istediğiniz pilates matını seçerken ekipmanın kaymama niteliğine de sahip olmasına özen göstermelisiniz. Böylece kullanım sırasında terleseniz bile herhangi bir kayma sorunu yaşamazsınız.

Yoga Matı ve Pilates Matı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ne kadar birçok kişi tarafından aynı olduğu düşünülse ve birbirlerine benzeseler de yoga ile pilates matları iki farklı spor ekipmanıdır. Pilates minderleri ile yoga matları arasındaki en temel farklılık ürünlerin kalınlıklarıdır. Yoga matlarının tasarımı pilates matlarına göre daha incedir. Bunun nedeni genellikle ayakta ve oturarak yapılan yoga egzersizleri sırasında yerin hissedilmesini sağlamaktır. Böylece çok inceli yapılı üretilen yoga matlarında denge gerektiren hareketleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yoga matlarını pilates matlarından ayıran bir diğer fark ise yoga matlarının zeminden kaymayacak şekilde dizayn edilmesidir. Yoga matlarının zemine gelen bölümü yere yapışacak şekilde tasarlanır. Bu sayede yoga matları antrenmanlarınız sırasında sağlam bir zemin sunar. Ayrıca yoga matları pilates minderlerine göre daha esnek üretilir. Böylece matın sahip olduğu esneklik egzersiz sırasında eklemlerinizi destekler.