Egzersiz Matı

19 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Marka

  • Fiyat

  • Kullanıcı Yorumu

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Mat Çeşitleri Arasından Seçim Yapmak

Pilates insan vücudunun fonksiyonel ve yapısal olarak mevcut veya ileride oluşabilecek postüral bozuklukları önelemek ve tedavi etmek amacıyla yapılmakta olunan fizyoterapi kökenli rehabilitasyondur. 1920’li yıllarda Alman antrenör Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş olan bu spor farklı disiplinleri barındırmaktadır. Pilates sporu beden ve omurga sağlığına önem vermektedir ama konsantrasyon, zihin ve ruh sağlığı açısından da güçlenme, geliştirme hedeflenmektedir. Özellikle omurga sağlığı, kemik dizilimi ve vücudun genel esnekliğinin kazanılmasına neden olan pilateste yapılan hareketler kadar pilates esnasında kullanılan ekipmanlarda büyük önem arz etmektedir.  Hedeflenmiş olan noktaya ulaşmak için pilates esnasında kullanılan ekipmanların iyi tanınması önemlidir. Pilates matı ve minderi gibi ekipmanların kullanımı kolaydır ve asıl amaçları pilates sırasında vücudun dışarıdan görebileceği zararların engellenmesidir.Pilates matları genel olarak insan bedenin kendi ağırlığı kullanılarak yapılmakta olunan yoga ve pilates gibi bedeni destekleyecek ve koruyacak bir çalışma ortamı yaratılmasında yardımcı olan spor ekipmanıdır. Pilates matının seçinde dikkat edilmesi gerekilen noktalar vardır. Pilates matının ebatları, kalınlığı, kaydırmama özelliği, taşınabilirlik açısından kolaylığı gibi faktörler göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Pilates minderi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Pilateste yapılan egzersiz serilerinde sırt üstü egzersizler bulunmaktadır. Bu egzersiz sırasında omurgayı esnetmek, omurgayı desteklemek ve omurgayı güçlendirmek  amacıyla yapılan egzersizlerde pilates matının sert yapıda olmaması çok önemlidir. Sert pilates matı yapılan egzersizler sırasında sizi engelleyebilir veya rahatsız edebilir. Pilateste yapılmakta olan egzersizler sırasında omurgaya bir masaj etkisi sağlayan pilates matının minimum 10 mm kalınlığında olması gerekmektedir. Masaj etkisi yaratan pilates matı egzersiz sırasında yapılan sporda beden sağlığınızı korumanıza neden olur. Pilates matları kauçuk ve ya sıkılaştırılmış köpük malzemelerinden üretilmektedir ve bu nedenle pilates matının farklı kalınlık ölçüsü ve malzeme çeşitleri vardır. Oldukça konforlu yapılara sahip olan pilates matlarının bu sert olmayan yumuşak dokusu sayesinde vücudunuzu sert zeminlerden etkin bir şekilde korursunuz. Matın kalınlığı kadar ebat ölçüleride önemlidir. Pilates matının çok küçük olması egzersiz sırasında rahat çalışmanızı engelleyecektir. Bu da ellerinizin ve ayaklarınızın matın dışında kalarak olası sakatlanmalarına neden olabilir. Bu nedenle genel olarak matların uzunluğunun ve genişliğinin insan vücuduna uygun ölçülerde olmasına önem verilmelidir. Bu nedenle küçük, orta ve geniş olmak üzere farklı ebatlarda pilates matı ve yoga minderi satın alabilirsiniz.Fitness matı ise genellikle bedenin kendi ağırlığı ile yapılan jimnastik, aerobik, yoga ve pilates gibi egzersizlerde bedeni desteklemek ve korumak için tasarlanmış olan bir spor ekipmanıdır. Çeşitli boy ve kalınlıklardan üretilen fitness matlarının ana materyalı köpük, sünger veya benzeri sünger malzemelerdir. Vücut geliştirmek, kas gelişimi veya zayıflamak amacıyla kullanılan fitness matı bu özellikleri sayesinde farklılık gösterir. Pilates matı ve yoga minderinde olduğu gibi kaymazlık özelliği ve rahat taşınabilirlik önemlidir.Pilates matı ile yoga minderinin kaymama özelliğinde önemli olan matın veya minderin dokusudur. Egzersiz esnasında minderin kaymaması ve egzersiz sırasında yapılan hareketler esnasında elleri ve ayakların kaymasını engelleyecek şekilde olması gerekir. Kaymama özelliği sayesinde güven içerisinde egzersizlerini tamamlayabilirsiniz.Pilates matının uzun bir dönem boyunca kullanılması için pilates matının veya yoga minderinin taşınabilirlik açısından da konforlu olması önemlidir. Katlanabilir pilates matları ve yoga minderleri egzersiz yapan kişilerce tercih edilmektedir. Katlanılarak korunması gerekilen pilates matının ergonomik şeklinin korunması için üzerine şeklini bozabilecek herhangi bir eşya konulmamalıdır. Buna ek olarak da pilates esnasında ayakkabısız antreman yapılması gerekmektedir.

İyi bir yoga matında hangi özellikler bulunmalıdır?

Genel algı olarak karıştırılmakta olan pilates matı ve yoga minderi aynı büyüklüktedir. İkisi de zemin egzersizleri için kullanılır ama yoga matı pilates minderine nazaran daha ince bir yapıya sahiptir. Yoga egzersizi sırasında genel olarak ayakta yapılan egzersizler olması nedeniyle yoga minderinin kalınlığı büyük önem arz etmektedir. Kalın olan bu minder sırasında zemin ile ayaklar arasında baskının hissedilmesi engellenir. Yoga stüdyolarında genellikle renk seçeceği olarak siyah ya da bordo renklerdeki klasik yoga matları tercih edilir. Bu yoga matları kullanış açısından oldukça ideal matlardır. Ancak yoga egzersizi esnasında elleriniz ve ayaklarınız çok fazla terliyor ise bu yoga matları sizi zorlayacaktır. Terlediğinizde kaymanızı engellemek  için yoga matının tutuculuğu daha yüksek olan yoga matlarını tercih edebilirsiniz.