Jimnastik Aletleri ve Artistik Jimnastik Ekipmanları

11 Adet Adet

Sıralama:

Artistik Jimnastik Ekipmanları

Artistik jimnastik, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan yüksek seviyede dayanıklılık gerektiren bir spordur. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda yer alan artistik jimnastik zorunlu ve serbest hareketler olmak üzere iki farklı aşamadan oluşur. Serbest hareketler sporcuların özel hareketleridir ve onların jimnastikteki en başarılı yönlerini ortaya koymak amacıyla yapılır. Kadınlar ve erkekler ayrı ayrı mücadele edebilir veya karma gruplar hâlinde de yarışılabilir. Estetik görünümü ağır basan artistik jimnastik, taşınabilir farklı artistik jimnastik aletleri ve jimnastik mayosu ile yapılır. Bu spor belirli bir temayı işler ve çeşitli jimnastik hareketlerini uygularken en önemli husus denge ve vücudun bir bütün hâlinde kontrolüdür.

Artistik Jimnastik Ekipmanları Nelerdir?

Artistik jimnastik ekipmanları, kıyafetleri ve jimnastik ayakkabısı kadın ve erkek sporcular için farklılık gösterir. Bu farklılığın nedeni kadın ve erkek sporcuların farklı fiziksel özelliklere sahip olmasıdır. Ayrıca hem kadın hem de erkek sporcuların kullandığı ekipmanlar da vardır.

Erkek Sporcuların Kullandığı Ekipmanlar

Kulplu Beygir: Atlama beygirine benzeyen bu alette iki kulp bulunur. Yerden 1.23 metre yükseklikteki bu ekipmanda kulplar 41 ila 44 cm mesafeyle yerleştirilir. Bu ekipmanda erkek sporcuların kas gücünü kullanması amaçlanır. Halka: Önemli jimnastik ekipmanlarından biri olan bu alet, yukarıdan aşağı sarkıtılan tellere asılı olan halkalardan oluşur. Halkaların yerden yüksekliği 2.55 metre ve çapları 13 cm'dir. Paralel Bar Aleti: Birbirine paralel şekilde duran iki bardan oluşan bu ekipmanla sporcular asılma, sallanma, takla atma ve amuda kalkma gibi hareketler yapar. Barfiks: Yerden 2.55 metre yükseklikte bulunan direkler üzerine yerleştirilen bu ekipman çelikten yapılır. 2.40 metre uzunluğunda bir bara sahiptir.

Kadın Sporcuların Kullandığı Ekipmanlar

Asimetrik Paralel: Birbirine asimetrik şekilde paralel olarak duran 2.40 metre uzunluğundaki barların oluşturduğu bir ekipmandır. Alttaki bar 155-160 cm, üstteki 223-235 cm'dir. Bar açıklığıysa 90-140 cm'dir. Denge: Kadın jimnastikçilerin tek ayak üzerinde dönüş, sıçrama, uçuşlu akrobatik hareketler yaptığı ekipmana verilen isimdir. Bu alette denge oldukça önemli olmakla birlikte serilerin akıcı bir koreografiyle yapılması gerekir.

Hem Kadın Hem de Erkek Sporcuların Kullandığı Ekipmanlar

Atlama Masası: Diğer adı atlama beygiri olan bu ekipman jimnastikçilerin 25 metrelik koşunun ardından sıçrama tahtası yardımıyla hareketlerini yapmasına yardımcı olur. Kadın sporcular 1.25, erkek sporcularsa 1.35 metreden atlayışlarını gerçekleştirir. Yer: 12x12 metreyle sınırlandırılan bir alandan oluşan bu alet, jimnastikçilerin serilerini sunmasını sağlar. Kadın sporcular serilerini erkeklerden farklı olarak müzik eşliğinde icra eder.

Artistik Jimnastik Ekipmanları Özellikleri Nelerdir?

Jimnastik sporundaki ekipmanların yanı sıra jimnastikçilerin bireysel çalışmaları için gerekli olan çember, ip, lobut ve kurdelenin temel özellikleri sporcuların fiziksel yetenekleri ortaya koymaya yöneliktir. Tüm ekipmanlar fiziksel kapasiteyi ortaya koymak, iyi bir seri yaratmak ve bunun öncesinde antrenmanlardaki performansı artırmak için üretilir. Her aletin uzunluğu, yüksekliği ve üretim materyali farklıdır.

Artistik Jimnastik Ekipmanları Nereden Alınır?

Artistik jimnastik ekipmanlarını Decathlon'dan satın alabilirsiniz. Hem kaliteli hem de bütçe dostu yaklaşımıyla kullanıcıların beğenisini kazanan Decathlon artistik jimnastik ekipmanlarında da en iyi alışveriş deneyimini vadeder.

Artistik Jimnastik Ekipmanları Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Jimnastik ekipmanları satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey ekipman kalitesidir. Uzun ömürlü kullanıma uygun, kaliteli materyalden üretilen ve hareketlerinizi kısıtlamayan ürünler satın almanız tavsiye edilir. Kadın ve erkek sporcular için değişen ekipman çeşitlerine de dikkat etmeniz önemlidir.

Artistik Jimnastik Ekipmanları Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ekipmanların fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan ilk husus materyal kalitesidir. Hem kadın hem de erkek sporcular için ekipmanın kalitesi, gerek sporcu sağlığı gerekse de jimnastik yeteneklerinin sunulması açısından oldukça ön plandadır. Ekipmanların uzunluğu ve yüksekliği de fiyatları belirleyen etkenler arasında sayılabilir.