Jimnastik Ayakkabısı

3 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Jimnastik Ayakkabısı

Bir jimnastikçi performansının büyük ölçüde kıyafetlerinin rahatlığına bağlı olduğu biliniyor. Uygun olmayan bir kıyafet, hareketlerdeki özgürlüğü kısıtlıyor ve hatta bazen fiziksel olarak zarar bile verebiliyor. Bu nedenle sadece gösteri sırasında değil antrenman yaparken de uygun jimnastik ekipmanlarını kullanmak hem olası bir sakatlığın önüne geçmek hem de performansın sınırlarını zorlamak için oldukça önemli.

Jimnastik ayakkabıları bu ekipmanların başında yer alıyor. Jimnastik yapan kişi, uygun ve doğru ayakkabıyı kullandığında hem antrenman yaparken rahat ediyor hem de günlük hayatında kullandığı ayakkabılara geçtiğinde kendini iyi hissediyor. Artistik jimnastik dünyasının büyülü atmosferinde spor yapmayı sevenler, doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarıyor.

Jimnastik Ayakkabısı Özellikleri

Artistik jimnastik sporuyla ilgilenenler için ayakkabı tercihi çok büyük bir öneme sahip. Özelliklerine dikkat edilerek alınan ayakkabılar, artistik jimnastik hareketleri sırasında başarının anahtarları arasında gösteriliyor. Bu ayakkabıların özellikleri arasında ilk sırada ayakla uyumu geliyor. Bu özellik bir yandan ayakkabı numarasını ifade ederken bir yandan da ayağı tam olarak kavramasını, başka bir deyişle sarmasını işaret ediyor.

Diğer bir özellikse ayakkabının hafifliği olarak öne çıkıyor. Ayağı tam olarak saran ve aynı zamanda hafif olan artistik jimnastik ayakkabıları, sporcunun hareketlerinde özgürlüğünü artırıyor. Bileklerine ekstra bir yük binmesini engelliyor. Diğer bir özellikse yerle teması iyi kesmesi fakat tabanlarının kaymaz olması. Kaymaz fakat esnek tabanlı artistik jimnastik ayakkabıları, sporcunun jimnastik aletlerini daha iyi hissetmesini ve hareket sırasında kontrolün zeminde değil kendisine olmasını garanti ediyor. Dikkat edilmesi gereken bir başka özellikse ayakkabının sağlamlığı ve dayanıklılığı. Artistik jimnastikte yapılan hareketlere dayanıklı ve sağlam bir jimnastik ayakkabısı tercih etmek de sporcunun fiziksel olarak zarar görmesinin önüne geçmek için çok büyük öneme sahip.

Artistik Jimnastik Ayakkabısı Nereden Alınır?

Ritmik jimnastik dalında ‌labut, çember, top, ip ve kurdele gibi temel aletler kullanılıyor. İp ile yapılan hareketlerde ip yukarı atılıyor, vücuda dolanıyor, kıvrılıyor ve buna benzer farklı şekiller uygulanarak hareketler gerçekleştiriliyor. Çember kullanılarak yapılan hareketler ise çemberin doğru zamanlamayla atılması ve tutulması ile gerçekleşiyor. Çemberin çapı 80-90 cm arasında, ağırlığı 300 gram oluyor. Toplu uygulamalarda topu atma, tutma, beden üzerinde gezdirme gibi estetik hareketler yapılıyor. Kurdele hareketleri, ip ile yapılan hareketlerle büyük benzerlik gösteriyor. Kurdele ve ip arasındaki temel fark; ip genelde tek renkken kurdele çeşitli renklerin birleşimden oluşuyor. Bu da estetik bir görüntünün doğmasına sebep oluyor. İkili olarak kullanılan ‌labutlarda ise uyum ve denge ön planda tutuluyor. Artistik jimnastik dalında ise atlama masası, kulplu beygir, yer, halka, denge, barfiks, paralel ve asimetrik paralel gibi komplike aletler kullanılıyor.

Artistik ve Ritmik Jimnastik Kıyafetleri Özellikleri Nedir?

Artistik jimnastik sporu için gerekli tüm kıyafetler, aksesuarlar, ayakkabılar ve jimnastik mayosu için en geniş ürün yelpazesi Decathlon'da bulunuyor. Geniş ürün gamında bulunan kapalı jimnastik ayakkabısı, boğazlı jimnastik ayakkabısı, jimnastik ayakkabısı pisi pisi, aerobik jimnastik ayakkabısı gibi jimnastik ayakkabısı çeşitleriyle her jimnastik sporcusunun ihtiyacına karşılık veriyor. Spor ve dansın sürdürülebilirliği ilkesiyle hareket eden Decathlon, kaliteli ve şık artistik jimnastik ayakkabısı modelleriyle göz dolduruyor. Her zevke ve her yaş aralığına hitap eden işlevsel ayakkabı modelleri Decathlon'da bütçe dostu bir yaklaşımla yerini alıyor.

Jimnastik Ayakkabısı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Artistik jimnastik ayakkabısı seçerken konfor, stil ve erişilebilirlik göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında yer alıyor. Ancak jimnastikçinin deneyimi de jimnastik ayakkabısı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Eğer kullanıcı başlangıç seviyesindeyse ayakkabının hafif olmasına özen göstermek gerekiyor. Hafif ve tabanı kaymayan ayakkabılar başlangıç seviyesindekiler için en doğru jimnastik ayakkabısı olma özelliği gösteriyor. Orta seviyedeki kullanıcıların çıplak ayak hissi verecek kadar iyi kavrayan ve kaymayan ayakkabılar tercih etmesi gerekiyor. İleri seviye kullanıcılar için daha dayanıklı ve ayaklara zemine karşı ekstra koruma sağlayan ayakkabıları seçmek daha doğru bir seçenek olarak karşılarına çıkıyor. Böylelikle ayakkabıdan kaynaklanacak sakatlanma riski en aza iniyor.

Jimnastik Ayakkabısı Fiyatları

Jimnastik ayakkabısı fiyatları, ayakkabının kalitesine ve türüne göre değişebiliyor. Decathlon’da deneyiminize göre seçebileceğiniz en kaliteli jimnastik ayakkabıları en uygun fiyatlarla sizlerin beğenisine sunuluyor. Siz de jimnastik ile ilgileniyorsanız ve yaptığınız spor için uygun ekipmanı almak istiyorsanız; Decathlon.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.