Avcılık Yağmur Çizmesi

21 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

AV Çizmeleri

Avcılık denince ilk akla gelen malzemelerden biri av çizmesidir. Ava çıkmadan önce edinilmesi gereken en kritik ihtiyaçlardan biri olan bu çizme modeli, farklı hava koşullarında ve arazilerde konforlu hareket edebilmek ve verimli bir av süreci geçirmek açısından gereklidir. Av çizmeleri ile sulu ve çamurlu av bölgelerinde kolaylıkla gezebilir, sert zeminlerde çok daha konforlu ilerleyebilirsiniz. Peki, avcılık çizmeleri yaygın olarak nerelerde kullanılır? Ne tür outdoor aktiviteler için av çizmesi satın almanız gerekir?

Avcılık Çizmelerinin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Avcılık çizmeleri hem kara hem de balıkçılıkta kullanılabilen çizme modellerini içerir. Bu modeller karada hem büyük hem de küçük avlar söz konusu olduğunda kullanılabilir. Bu şekilde zorlu arazilerde ve nemli zeminlerde hareket edebilmek, soğuk ve sıcaktan etkilenmemek kolaylaşır. Denizde, gölde ve su birikintilerinde gerçekleşen deniz ürünleri avcılığında ise su geçirmeyen ve hafif avcı çizmesi modelleri tercih edilir. Avcılık çizmelerinin kullanım alanlarından biri de yoğun bitki örtüsüyle kaplı av bölgeleridir. Çalılıklarla ya da sık ağaçlarla kaplı ormanlarda kaliteli bir avcı çizmesiyle çok daha rahat hareket edebilirsiniz. Avcılık çizmelerini uzun süre çamurda yürümeniz gereken avlarda da güvenle kullanabilirsiniz. Ağırlık yapmayan, sağlam ve hafif bu çizmelerle çok daha rahat yol alarak avınıza odaklanabilirsiniz. Zorlu coğrafi koşullarda ve havalarda yapacağınız avlarda elbette teknik özellikleriyle de fark yaratan modellere göz atmanız gerekir. Peki, bu özellikler nelerdir? Ava giderken yanınızda götürmeniz gereken av çizmeleri nasıl olmalıdır?

İyi Bir Avcılık Çizmesi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir av çizmesi her şeyden önce güvenli ve rahat yürüyebilmeyi sağlayan bir model olmalıdır. Bu açıdan kaliteli bir av çizmesinde aramanız gereken ilk özellik hafifliktir. Bu amaçla, ayaklarınız ve bacaklarınız ağırlaşmadan hareket edebilmeniz için ortalama 1 kilo ağırlığında olan termoplastik avcı çizmelerinden satın alabilirsiniz. Bu çizme modelleri ile bahçede, su ve çamur birikintilerinin içinde, arazide ya da balık tutarken uzun saatler boyunca konforlu kalabilirsiniz. Çizmenizde ihtiyaç duyacağınız bir diğer önemli özellik ise su geçirmezliktir. Özellikle denizde ya da gölde gerçekleşen balık avlarında ve yağmur yağarken yapılan kara avlarında su geçirmeyen çizmeler ile ayaklarınız hep kuru kalır. Bu da hem konfor hem de uzun süre üşümeden kalabilmek açısından oldukça önemlidir.

Alacağınız çizmenin dayanıklı olması da gerekir. Taşlı, kumlu, çalılıklı zeminlerde aşınmaya karşı dayanıklı bileşenlerden üretilmiş modellere göz atabilir, darbe emici tabanıyla öne çıkan modelleri tercih edebilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda ava çıkanlar için tasarlanan ısı yalıtımlı modeller büyük kolaylık sağlar. Soğuk havada dış mekanlarda uzun süre vakit geçirecekseniz ayaklarınızı sıcak tutacak bu tür modellerden satın almayı unutmamalısınız. İyi bir avcı çizmesi kramponlu kaymaz taban ve giyip çıkarma kolaylığı ile de öne çıkar. Eğer iç ve dış kısmı yıkanabilen ve çabuk kuruyan modellerden alırsanız hijyen açısından da oldukça rahat edebilirsiniz.

Araziye Göre Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Av çizmesi almadan önce karar vermenizi sağlayacak en önemli etkenlerin başında arazi özellikleri gelir. Ancak araziye göre bir çizme seçerek yüksek performans elde edebilirsiniz. Eğer çalılık ve düzlük alanda yapılan küçük avlar sırasında kullanacağınız bir çizme arıyorsanız, ayaklarınızı sıcak tutacak, su geçirmez ve hafif bir model tercih etmelisiniz. Amacınız öncelikle doğa gözlemi yapmaksa kolay giyip çıkarabileceğiniz, hafif ve kaymaz tabanlı bir ayakkabı sizin için idealdir. Çulluk avcılığı ve küçük avlar ile ilgileniyorsanız, av sırasındaki ısırıklara karşı ayakların zarar görmemesi adına tasarlanan modelleri inceleyebilir, dayanıklı ve darbe emici modelleri tercih edebilirsiniz. Çok soğuk havalarda çıkacağınız avlarda zorlu arazilere uygun polar iç ayakkabılı çizmelere ya da çıkarılabilen iç ayakkabıyla tasarlanan avcı botlarına göz atabilirsiniz. Nemli arazilerde ise en büyük desteğiniz hafif, su geçirmez ve kaymaz avcı çizmeleri olacaktır. Sayısız avcı çizmesi modeli içerisinden ihtiyacınıza en uygun model için Decathlon'a uğrayabilir, hem dayanıklı hem de konforlu bir avcı çizmesine kolayca sahip olabilirsiniz.