Avcı Kazağı - Poları

8 Adet Adet

Sıralama:

Avcı Polarları, Kazakları

Avcılık, pek çok mücadele içeren bir spor etkinliği olması sayesinde geniş kitlelerin favori uğraşları arasında yer alır. Avcılıkta verilen mücadelelerin en büyüğü ise hiç şüphesiz ki doğa koşullarına karşı girişilen meydan okumadır. Zorlu engebelerle, soğuk hava şartlarıyla ve zamanla yarışma esnasında avcı polarlarının ve kazaklarının size ne kadar fayda sağlayabileceğini biliyor musunuz? İşte avcı polar ve kazaklarına dair bilmeniz gereken her şey!

İyi Bir Avcı Poları Nasıl Olmalıdır?

Avcı polarları, en sert hava koşulları altında bile rahatça avlanabilmenizi sağlamak amacıyla tasarlanır. Bu nedenle iyi bir avcı polarının tüm ihtiyaçlarınıza uygun şekilde üretilmiş olması gerekir. Etkili bir avcı poları, dışarıdaki soğuğu iç yüzeyine geçirmez ve bu sayede vücut ısınızın düşmesine engel olur. Kaliteli avcı polarları, av etkinliği esnasında terlemeniz durumunda terinizin soğumasını ve sağlığınızın tehlikeye girmesini de önler. Bunu sağlayan unsur ise poların dokuma yoğunluğu ve vücudunuzu optimum seviyede kapatacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.

İdeal bir avcı polarının hareketlerinizi hiçbir şekilde kısıtlamayacak kadar esnek kumaştan üretilmiş olması gerekir. Ayrıca poların kesim ve dikiş kalitesi de av esnasındaki manevra alanınızı genişleten unsurlar arasındadır. Omuz, boyun, dirsek ve kol bölümünde polyester destek bulunan polar seçenekleri ise doğa ortamında karşılaşabileceğiniz çalılara ve dikenlere karşı koruma sağlar ve daha güvenli bir şekilde hareket edebilmenize yardımcı olur.

Etkili bir polar modelinde ayrıca av bıçağı, pusula, sinyal cihazı ve sahte yem gibi avlanma ekipmanlarınızı rahatlıkla sığdırabileceğiniz çok sayıda cep bulunması da fayda sağlar. Eğer zor ve büyük bir av etkinliğine katılacaksanız, kamuflaj desenli avcı polarlarını seçerek kendinize avantaj sağlayabilirsiniz. Yağışlı havalar için ise su geçirmez özellikli polarları tercih ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Avcı Kazaklarının Montlarla Birlikte Kullanımı

Avcı kazakları, sizi 5 ila 25 derece arası sıcaklıklarda monta gerek kalmaksızın koruyabilir. Avcı kazağı ve polarının yeterli gelmesi, avlanacağınız ortamdaki nem ve rüzgar yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Eğer kuru ve rüzgara karşı korunaklı bir bölgede avlanacaksanız, polarınızın ve kazağınızın sizi serin havaya karşı koruma oranı bir hayli yüksektir. Ancak yağışlı, rutubetli ya da yoğun rüzgarlı bölgelerde avlanacaksanız, polar ve kazağınızın üzerinde avcılar için özel olarak hazırlanan montlardan kullanabilirsiniz.

Avcı montu kullanacağınız durumlarda, montunuzun polarınızla olan uyumuna dikkat etmeniz gerekir. Eğer kazağınız avcı montunuzdan daha geniş ya da esnek olursa, montunuzu giydiğiniz anda hareketleriniz kısıtlanabilir ve polarınızın sağladığı avantajlardan faydalanma oranınız azalır. Avcı montunuzu polarınızda ve kazağınızda bulunmayan özelliklerde seçmeniz ise performansınızı artırır.

Ayrıca su geçirmeme özelliği bulunmayan polarınızın üzerine yağmurluk özellikli avcı montlarından giyebilir, bu sayede direncinizi yükseltebilirsiniz. Ayrıca çok cepli ve darbelere karşı korumalı mont seçeneklerini tercih ederek av esnasında yaşayabileceğiniz çarpma, düşme, diken batması ve hayvan ısırması gibi aksiliklerin etkisini en aza indirebilirsiniz.

Avcı Kazaklarında ve Polarlarında Hafiflik

Avcı kazakları ve polarlarında hafiflik son derece önemlidir. Gereğinden ağır bir kazak, sizi erkenden yorabilir ve avınızın peşinden koşarken vakit kaybetmenize yol açabilir. Fazla hafif ve ince polarlar ise sizi soğuktan koruma konusunda yetersiz kalarak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu nedenle avcı kazak ve polarlarında ideal ağırlığı tutturmak gerekir. Ortalama boy ve kilodaki bir avcı, metrekaresi 250 ila 450 gram ağırlığındaki polarlarla vücuduna tam koruma sağlayabilir. Metrekaresi 450 gramdan daha ağır olan polarlar ise ortalama üstü bir boya ve fizik durumuna sahip olan avcılar tarafından tercih edilir. Avcılık sırasında ihtiyaç duyacağınız avcı polarları ve kazakları Decathlon'dan kolayca edinebilirsiniz.