Gidon, Gidon Boğazı, Barend, Elcik

10 Adet Adet

Sıralama:

Bisikleti Bir Yaşam Biçimi Haline Getirmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Eğer radikal bir karar alıp, hayatınızda bisikletin daha büyük bir yer kaplamasını istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey, yaşam kalite grafiğinizin hızlı bir şekilde yükseleceğidir. Sizi özgürleştirirken aynı zamanda vücudunuzun neredeyse bütün kaslarını çalıştıran bu aktivitenin dünyanın en keyifli ulaşım aracı olması da cabası. Yalnız, gerçekten bisikleti bir yaşam biçimi haline getirmek istiyorsanız bisikleti ve kullanmanız gereken bisiklet ekipmanlarını çok iyi tanıyarak onu en güvenli ve en konforlu şekilde hayatınıza dahil etmeniz şart.

Nasıl bir bisiklet almalısınız?

Bisikletler hem kullanacağınız alana hem de sizin vücut yapınıza göre çeşitlere ayrılırlar. Bisikletinizi şehirde mi kullanacaksınız yoksa dağ bisikleti ile hafta sonlarınızı doğa gezilerine mi ayırmak istiyorsunuz? Boyunuz, kilonuz, cinsiyetiniz de bisiklet seçiminde tercihlerinizi belirleyecek önemli etkenler. Eğer tam olarak nasıl bir bisikletin size ve ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu bilmiyorsanız burada alanında uzman bir satış temsilcisinden yardım almanızda fayda var.

Bisikletinizi kendinize göre modifiye edin

Bisiklet direksiyonuna gidon, oturulan parçasına ise sele denir. Konforlu bir sürüş için bu iki parçanın sizinle tam uyumlu olması çok önemlidir. Ayrı ayrı parçalar halinde satılan gidon ve seleleri, beğendiğiniz bir bisiklet gövdesine monte ederek sizin için en ideal bisikleti oluşturma şansınız olduğunu unutmayın.

Ekipmanınızı doğru seçin

Şehir içinde bisiklet kullanırken kaskınızın, dizliklerinizin ve dirsekliklerinizin olması şart. Özellikle trafiğe karışmanızı gerektirecek rotalardan geçiyorsanız bu aksesuarları ihmal etmeniz, kendinizi büyük bir riske attığınız anlamına gelir. Bununla birlikte uzun sürüşlerde ve bisikleti egzersiz için kullandığınız durumlarda, özel bisikletçi tayt ve şortlarını tercih etmeniz hem sağlığınız hem de konforunuz için çok önemli. Bu tip bisiklet aksesuarlarının farklı türlerine Decathlon üzerinden ulaşabilir, online satın alma gerçekleştirebilirsiniz. 

Her duruma hazırlıklı olun, güvenliği ihmal etmeyin

Bisiklette güvenliği sağlayacak diğer önemli şeylerin başında karanlıkta yolunuzu aydınlatacak ışık ve ikaz amaçlı kullanacağınız zil geliyor. Kalabalıkta veya trafikte bisiklete binmek için gereken bütün önemleri aldığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca herhangi bir aksilikle karşılaştığınız zaman yardımınıza koşacak bisiklet malzemeleri de bulunuyor. Örneğin bisiklet lastiğinin göreceği herhangi bir zararda lastik yamaları sayesinde yolunuza devam edebilirsiniz.  Gece sürüşlerinde de fosforlu kıyafetler güvenli bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır.

♦ Belgrad Ormanı

Tertemiz havasında pedal çevirmek, bir hafta sonu kendinize verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri. Fakat kış aylarında kendinizi korumanızda fayda var. Tayt ve rüzgarlıklar soğuğun etkisini azaltacaktır.

♦ Kuruçeşme – Sarıyer

Bu rotada size mükemmel bir manzara eşlik ediyor olacak: İstanbul Boğazı. Yaklaşık 17 kilometrelik bir parkuru bulunan Kuruçeşme – Sarıyer rotasında bisiklete binmek, yapabileceğiniz en güzel aktivitelerin başında geliyor.