Bisiklet Frenleri

20 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Marka

  • Fiyat

  • Kullanıcı Yorumu

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Bisiklet Zincir ve Vites

Bisikletin ana parçaları arasında yer alan zincir ve vites sistemi, her türlü arazi koşulunda daha rahat bir sürüş deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. Özellikle eğimli yol koşullarında üstün performans elde etmenizi sağlayarak bisikleti kontrol etmenizi kolaylaştırır. Bir hareket mekanizması olarak sürüş esnasında hız ayarı yapabilmenize olanak tanıyan bisiklet zinciri ve vites setleri, sorunsuz bir şekilde ilerlemenizi sağlar. Siz de bisiklet sürerken daha iyi manevralar almanızı kolaylaştıran zincir ve viteslerine Decathlon aracılığıyla göz atabilir, bisikletinizin parçalarını yenileyebilirsiniz.

Bisiklet Zinciri Nedir? Ne İşe Yarar?

Gücü pedallardan alarak bisikletin tekerleğine aktaran bir mekanizma olan zincirler, makara sistemiyle çalışır. Dişli yapısıyla bisikletinizin hız ayarını yapmanızı kolaylaştırarak verimli bir sürüş performansı elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca vites sisteminin çalışmasını sağlayan zincirler; yarış, şehir ve dağ gibi bisiklet modelleri için farklı pek çok alternatife sahiptir. Dinamik yapısıyla gücü direkt olarak aynakola ve krank takımına ileten ürünler, çeşitli hızlarda verimli ve uygulanabilir bir devir elde etmenizi sağlayarak bisikletinizi kontrol edebilmenize yardımcı olur. Yumuşak ve sert sürüşler sırasında sürüş kabiliyetinizi artıran zincir modelleri, vitesler aracılığı ile hızınızı optimize etmenize olanak sağlayarak bisikletinize daha fazla hâkim olmanıza olanak tanır.

Bisiklet Zinciri Çeşitleri Nelerdir?

Bisiklet türüne göre pek çok farklı çeşide sahip olan zincirler, farklı ağırlıklara sahiptir. Ağırlığın yanı sıra pim uzunluğu ve bakla sayısı gibi çeşitli teknik detaylara sahip olan ürünler, vites geçişlerinde daha iyi bir performans elde etmenize olanak sağlar. 8, 9, 10 ve daha fazla vites sayısına sahip olan bisikletler için üretilen zincir modelleri; 110, 114, 118 baklalı çeşitleriyle gücünüzü tekerleklere tam olarak aktarmanıza imkân sunar. Birçok modele uygun yapılarıyla hızlı sökülüp takılabilen zincir çeşitleri ayrıca bisiklet zinciri temizleme işlemini kolaylaştırır. Hafif ve kısa uzunlukta tasarlanan pimler ile ağırlığı düşürülen zincir çeşitleri, bisikletinizi için doğru ürünü seçmenize yardımcı olur. Önemli bisiklet ekipmanları arasında yer alan bisiklet zincirleri, vites uyumunun yanı sıra kaplama türü ve pim uzunluğu gibi özellikleriyle de pek çok alternatif sunar.

Bisiklet Vites Sistemi Ne İşe Yarar?

Hızınızı kademeli olarak artırmanıza yardımcı olan bisiklet vites seti ayrıca eğimli arazilerden daha rahat tırmanabilmenize yardımcı olur. Bisikletinizin türüne göre 18, 21 ve 24 gibi seçeneklere sahip olan vites sistemi, hareket halindeyken değiştirilir. Hızınızın yanı sıra pedal gücünüze göre de değiştirebileceğiniz vitesler, ön ve arka olarak ikiye ayrılır. Ön vitesler yol konumunu belirlemenizi sağlarken arka vitesler anlık hızınızı ayarlayabilmenize yardımcı olur. Sürüş esnasında hızınızın artması veya azalması durumunda ilk olarak arka vitesleri değiştirmeniz gerekir. Arka viteslerin yeterli olmadığı durumlarda ön vites değiştirilerek bisikletinizi kontrol altına alabilirsiniz. Fonksiyonel olarak ana bisiklet aksesuarları arasında yer vitesler, gidon üzerinde yer alan kollar ile ayarlanır.

Bisiklet Vites Ayarı Nasıl Yapılır?

Bisiklet vites kolu aracılığıyla kontrol edilen vites sistemi, hareket halinde değiştirilir. Bisiklet vites ayarı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri ön dişli ile arka dişli arasındaki uyumdur. İki dişlinin senkronize çalışması “bisiklet zinciri neden atar?” gibi soruların önüne geçerek uzun süreli performans sunar. Örneğin, ön dişli en küçük konumdayken arka dişlinin ilk 3 veya 4’üncü kısımda kullanılması daha iyi bir performans elde etmenize olanak sağlayabilir. Ön dişli en yüksek konumda ise arka dişlilerin en alt bölümden 2 dişli büyük kısımda kullanılması, ileride oluşabilecek aşınma ve ses gibi problemlerin önüne geçer. Farklı mekanizmalara sahip bisiklet vites arttırıcı modelleriyle de ayarlayabileceğiniz sistem, her sürüş pozisyonunda verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olur.

Bisiklet Zinciri Nasıl Takılır?

En çok yıpranan bisiklet parçalarından biri olan zincirler, arızalandığı takdirde diğer aksamlara zarar vermeden önce değiştirilmelidir. Bunun için ilk olarak yıpranan zincirin sökülmesi gerekir. Peki bisiklet zinciri nasıl sökülür? Birkaç alet kullanarak bisiklet zinciri sökme işlemini kolaylıkla halledebilirsiniz. Zincir anahtarı, pense veya bakla sökme aleti ile öncelikli olarak arka bölümdeki sabitleme mandalını kapatmanız ve zinciri anahtar içine konumlandırmalısınız. Zincir pimini arka kısımdan çıkana kadar kolu çevirmelisiniz. Daha sonra penseyi veya bakla sökme aletini ara bakla içine yerleştirip sıkarak baklanın kilidini açabilir, zinciri sökebilirsiniz. Ardından bisiklet zinciri yağlama işlemini gerçekleştirerek yeni zinciri takabilir, daha iyi bir performans elde edebilirsiniz.

Bisiklet Zinciri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Uzunluğuna ve ağırlığına göre değişiklik gösteren bisiklet zinciri fiyatları, kullanılan materyale göre de değişiklik gösterir. Her bütçeye uygun alternatifler sunan birçok bisiklet zinciri fiyatı, bisiklet tipine göre de pek çok çeşitliliğe sahiptir. Tüm bisiklet modellerine uyumlu modeller, daha iyi bir hız performansı elde etmenize yardımcı olur. Fiyat performansının yanında eğimli yol koşullarında rahat hareket etmenizi sağlayan bisiklet zincirleri, hızınızı optimize ederken kontrolü kolaylaştırır. Siz de daha iyi bir sürüş performansı yaşamak için Decathlon'un birbirinden farklı teknik özelliklere sahip bisiklet zincirlerini keşfedebilir, bisikletinize daha fazla hâkim olabilirsiniz.