100 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZE ÜCRETSİZ KARGO!

Uzmanına Sor Nedir? Nasıl Çalışır?

Uzmanına sor sporseverler ve spor uzmanını buluşturmayı hedeflediğimiz bir platform. Şu an için sadece koşu alanında hizmet veren Uzmanına Sor, en kısa zamanda bir çok spor için kullanılabilir duruma gelecektir. Koşu tutkunları, koşuyla alakalı sormak istedikleri ne varsa sporun uzmanına sorabilirler :) Koşu için Anadolu yakasında önerdiğiniz bir yer var mı? Koşuya başlamak istiyorum ama hangi ayakkabıyı almalıyım emin olamıyorum :( gibi soru ve sorunların yanıt ve çözümleri Uzmanına Sor'da!

Uzmanına Sor 09.00 - 12.00 / 13.00 - 17.00 saatleri arasında hizmetinizdedir.

Uzmanımız Kimdir?

Devamını Oku..

Ceyhun Demirci

4 yıldır Decathlonluyum. Müşteri Hizmetleri Temsilcisi ve aynı zamanda Decathlon koşu markası olan Kalenji'nin Ürün eğitmeniyim. 2008 yılından beri yani tam 10 yıldır koşuyorum. İlk koşuya 10 km'lik bir yarışa katılarak başladım. Ardından da aldığım keyif ve eğlenceden ek olarakta yarışmaktan vazgeçemedim. Boğaziçi Üniversitesi Atletizm SK ve İstanbul Üniversitesi okul takımında kariyerim devam ediyor. Türkiye Kros Ligi,Türkiye Atletizm 1. Liginde müsabakalara katılıyorum. Bireysel olarak da yol ve trail koşularına katılıyorum.
Kullanıcılarımıza, yaptığım antremanlar, kullandığım ürünler, katıldığım yarışlardan kazandığım deneyimlerle yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Katılım sağladığım bir kaç koşu; (Yazdıklarım 1 den fazla katılım sağladıklarım)

  • İstanbul Maratonu (10 yıldır katılıyorum)
  • İstanbul Yarı Maratonu
  • Tarsun Yarı Maratonu
  • Antalya Yarı Maratonu
  • Darıca Yarı Maratonu
  • Çayırova Yarı Maratonu
  • Dalyan Yarı Maratonu
  • Riva Yarı Maratonu

Sporla Kalın!

FİLTRE SEÇENEKLERİ
32
Adet Adet

Koşu Ayakkabısı

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil
Listeye geri dön
Seçilen Ürünleri Karşılaştır

Koşu Ayakkabısı Tarihi

“Plimsoll” desek tuhaf gelecek biliyoruz, ancak koşu ayakkabısı modelleri 1890 yılında bu isimle anılıyordu. Gemicilik kaynaklı bu terim, ayakkabıların tabanlarını geçen bir suya girdiklerinde ayağı sırılsıklam etmelerinden kaynaklanıyordu. Yaygınlaşmaları ise sanılanın aksine sportif faaliyetlere değil, 1. Dünya Savaşına dayanır. O yıllarda askerler, cephede olmadıkları zaman kışla içerisinde, bu koşu ayakkabılarını giymek zorundaydı. 1924 yılı Yaz Olimpiyat oyunlarında, bir atletin aklına bu modelleri denemek geldi. Elde ettiği başarı, o zamana dek “sneakers” denip geçen bu özel ayakkabı türünü dünya çapında bir anda meşhur etti.

Koşu ayakkabıları, günümüzde en çok satan spor ayakkabı çeşitlerinden biri sayılıyor. Bunun nedeni aşağıda da açıklayacağımız gibi sportif faaliyetler dışında da kullanılabilmelerinden kaynaklanıyor. Koşu sporu ile ilgilenenler içinse mükemmeldirler! Çünkü topuk bölgesindeki özel destekleri sayesinde koşu ayakkabıları, ayağın yere vurması sonucu oluşan şoku azaltıyorlar. Ayrıca, ön kısımları destekli olduğundan kolayca yıpranmıyor ve olası darbelere karşı ayağı koruyorlar. Kısacası, koşmayı daha rahat ve daha verimli hale getiriyorlar.

Koşu ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koşu sporunu amatör veya profesyonel olarak yapıyorsanız sorun yok: Ayağınıza en çok desteği veren ve ayak yapınıza en uygun kalıbı içeren koşu ayakkabısı modelini seçmeniz yeterli oluyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, koşu ayakkabıları sadece “koşmak” için değil, uzun yürüyüşler için de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Koşu ayakkabısı fiyatları, ayakkabının sunduğu ek özelliklere, örneğin taban malzemesi ve dolgu desteği çeşidine göre belirleniyor. Erkek koşu ayakkabısı alırken, topuk desteği daha yoğun olan modellere yönelmek gerekiyor – erkekler, yere önce topuklarıyla basıyor. Kadın koşu ayakkabısı modelleri ise tam tersine, ön tarafı özel olarak desteklenmiş oluyor. Çünkü kadınlar, yere önce ayakuçlarıyla basma eğilimindedir.

Decathlon, dünya markalarına ait tüm koşu ayakkabılarını avantajlı fiyatlarla satışa sunuyor.