Kadın Trekking / Outdoor Ayakkabı

21 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Doğa Yürüyüş Ayakkabısı

En popüler outdoor sporlardan biri olan doğa yürüyüşü, zorluk derecesine göre 7'den 70'e herkese uygun olan spor dallarının başında gelir. Doğa yürüyüşü ya da trekking doğada belli bir noktadan diğer bir noktaya yapılan tempolu yürüyüşe verilen genel addır. Yürüyüşçüler belirlenmiş güzergah boyunca ilerleyerek hedeflerine varır. Yürüyüş rotası parkurlar haline belirlenebileceği gibi günlük ilerleyiş rotası olarak da belirlenebilir. Genel olarak gruplar halinde yapılan doğa yürüyüşleri bireysel olarak da gerçekleştirilebilir. Her mevsimde yapılabilen doğa yürüyüşü sporu, hava şartları, yolun uzunluğu, arazi koşulları ve parkurun zorluk derecesine göre farklı hazırlıklar gerektirir. Bu hazırlık ya da gereksinimlerden biri doğa yürüyüşü için uygun ayakkabı seçimidir. Doğa yürüyüşü ayakkabısı, özellikleri ile zorlu arazi koşullarında bile güvenle adım atmanıza destek olur.

Kadın Yürüyüş Ayakkabılarında Olması Gereken Özellikler

Kadın doğa yürüyüşü ayakkabıları dayanıklı, rahat, ayakları koruyucu özellikte ve araziye ve mevsime uygun olmalıdır. Doğa yürüyüşü ayakkabısı, zemin yapısına göre farklı özellikler taşır. Örneğin çok engebeli araziler için taban kısmı derin dişli ve böylece güçlü zemin tutuşu sağlayan modeller tercih edilmelidir. Güçlü zemin tutuşu çamurlu ve ıslak zeminde de güvenle adım atmanıza destek olur. Doğa yürüyüşü ayakkabılarının taban yapısı, sağlam formu sayesinde ayaklarınızı çarpmalara karşı korur ve darbe emici özellikleri ile rahatlık sağlar. Engebeli ya da dağlık arazide yürüyüş için olmazsa olmaz özelliklerden bir diğeri ise ayakkabının bileklerinize destek vermesi ve bileklerinizi korumasıdır. Dağlık araziye uygun doğa yürüyüşü ayakkabıları kalın tabanlı ve ayak ve bilekleri koruyan sert formda olduğu için vücut ağırlığı fazla olan kişiler için de maksimum konfor sunar. Daha esnek taban yapısına sahip doğa yürüyüşü ayakkabıları ise düz arazi koşullarında yürüyüş yapanlar için ideal seçenekler sunar. Su geçirmezlik özelliği de doğa yürüyüşü ayakkabılarında olması gereken özellikler arasında ilk sıralarda yer alır. Mevsimden bağımsız olarak doğa koşullarında ayaklarınızın her zaman ıslanabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu nedenle doğa yürüyüşü ayakkabınızın su geçirmez özellikli astara sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Su geçirmez astar ayaklarınızın her zaman kuru kalmasına olanak tanır. Son olarak nefes alabilir özellik de su geçirmezlik kadar önemli unsurlardan bir tanesidir. Nefes alabilirlik hava sirkülasyonuna izin vererek terleme ve nem hissini azaltır.

Karda Yürüyüş Ayakkabısı Diğer Ayakkabılardan Ayıran Özellikler Nelerdir ?

Karda yürüyüş yapmak, doğa sporu tutkunları için en keyifli aktivitelerden biridir. Ancak karlı havada güvenli bir yürüyüş için ayakkabınızı dikkatli seçmeniz gerekir. Karda yürüyüş ayakkabılarının diğer kış botlarından en büyük farkı kar suyunu geçirmemeleridir. Kar suyu ve yağmur suyunun yapıları birbirinden çok farklı olduğu için kar botlarında olan kar suyu geçirmeme özelliği, yürüyüş ayakkabılarında olan su geçirmezlik özelliğinden farklıdır. Kar botları diğer ayakkabılardan farklı olarak soğuk ve dondurucu hava koşullarında bile ayaklarınızın sıcak tutmaya yardımcı olur. İç kısmı kürklü yapıda ya da yün kaplı kar botu tasarımları ısı geçirmezlik sağlar ve konforunuzu artırır. Karda yürüyüş ayakkabıları taban yapıları ile de diğer ayakkabılardan ayrışır. Kar botlarının tabanı karda kaymayan kauçuk malzemeden oluşur. Ayrıca kar botlarının tabanı genellikle ayaklarınızı zeminden gelen soğuğa karşı daha iyi korumak için kalın ve yüksektir. Taban, tırtıklı dizaynı sayesinde kaygan ve buzlu zeminde güçlü tutuş sağlar. Karda yürüyüş ayakkabı modellerinde iç astar nefes alabilir kumaştan yapılır. Nefes alabilir astar, ayakların terlemesine ya da hareket esnasında nemlenmesine izin vermeyerek vücut ısınızı korumanıza olanak tanır. Astarın esnek dokusu ise zorlu arazi koşullarında rahat bir şekilde hareket etmenize yardımcı olur. Siz de doğada ya da karda güvenli ve keyifli bir yürüyüş yapmak için aradığınız doğa yürüyüş ayakkabısı modellerini Decathlon güvencesiyle online olarak ya da mağazalarından satın alabilirsiniz.