Erkek Tenis Ayakkabısı

9 Adet Adet

Sıralama:

Erkek Tenis Ayakkabıları

Tenisin atası sayılabilecek çeşitli oyunlar, dünyanın farklı bölgelerinde farklı milletler tarafından 12. yüzyıldan beri oynansa da modern tenisin kuralları, 1873 yılında Londralı bir albay olan Walter Wingfield tarafından yazıldı. İlk başlarda çıplak el ile oynan tenise Fransızların avuç içi oyunu anlamına gelen "jeu de paume" ismini vermesinin sebebi de buydu. Oyunun popülerliği artıp müsabakaların da temposu yükselmeye başladı ve ulusal ve uluslararası seviyelerde yapılan çekişmeli maçlar, ilave ekipman gereksinimi doğurdu. Hızlı ve sert giden topa vurmak için çözüm olarak geliştirilen raketler gibi, o dönemde hem kapalı sahalarda hem çim alanlarda oynanan bu oyun için uygun ayakkabı araştırma geliştirme çalışmaları da başladı. Kauçuk tabanlı ve kanvas yüzeye sahip ilk kaymaz ayakkabıları 18. yüzyılda İngiliz donanması askerlerinin gemi güvertesinde kaymadan çalışabilmeleri için tasarlamıştı. Bu ayakkabılardan esinlenerek üretilen ilk tenis ayakkabıları, 1892'de piyasaya çıktı ve neredeyse 1960'a kadar tasarımı değişmeden sporcular tarafından sevilerek kullanıldı. Günümüzde tenis ayakkabıları, modern teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılarak geliştirilmiş ve sporcuların istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek biçimde evrilmiştir. İyi bir tenis ayakkabısı seçmeden önce bilmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Erkek Tenis Ayakkabıları Nasıl Olmalıdır?

Tenis kortu üzerinde çok yüksek tempolu ve zorlu bir müsabakaya odaklanan erkek tenisçiler için ayakkabılarının oyunun temposuna uyum sağlayarak onları destekleyebilmesi, çok önemlidir. Kort zeminine iyi tutunarak kaymayan; ani yön değiştirmelerde ayak bileğini destekleyerek sakatlanmaları önleyen hafif ve sağlam ayakkabılar, oyunun kaderini değiştirebilir. Terletmeyen, darbeleri emen, taban birleşim noktalarından ayrılma yapmayan profesyonel tenis ayakkabıları sayesinde sporcular, tüm dikkatlerini oyuna verebilir ve performans kaybı yaşamaz. İster zorlu toprak kort şartlarında geçen yüksek tempolu yoğun müsabakalar ister hafif kondüsyon antrenmanları olsun, amaca uygun seçilecek erkek tenis ayakkabıları, sağlıklı ve güvenli spor yapmanıza olanak tanır.

Erkek Tenis Ayakkabıları Nasıl Seçilir?

Ayağınıza ve amacınıza uygun bir tenis ayakkabısı seçimi, oyun esnasında performansınızı artıracaktır. İç mekân sert zemin sahalar, çim veya halı kaplı sahalar ve toprak kortlar için farklı taban yapılarına sahip tenis ayakkabıları üretilir ve taban geometrileri de zemine maksimum düzeyde tutunma sağlamak üzere özel olarak tasarlanır. Antrenmanlar için üretilen hafif ve rahat tenis ayakkabıları ile çekişmeli müsabakalar için üretilen maksimum koruma ve desteğe sahip profesyonel tenis ayakkabıları da birbirinden farklı özellikler sunar. Tenis oynayacağınız zeminin yapısı, yapacağınız aktivitenin yoğunluğu, oyun stiliniz gibi faktörleri göz önüne almanız, tenis ayakkabısı seçerken karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Sporcuların ayak yapıları ve ortopedik özellikleri birbirlerinden farklı olacağından, tenis ayakkabısı satın alırken ayağınıza tam oturan ve ayak şeklini alarak bileğinizi destekleyen modeli bulabilmek için birkaç farklı tenis ayakkabısını denemeniz faydalı olabilir. Tenise yeni başlayan ve giriş seviyesi temel antrenmanlar yapan sporcular için klasik tenis ayakkabıları yeterli desteği sağlayacaktır.

Erkek Tenis Ayakkabıları Teknik Özellikleri Nelerdir?

Ayağa uyum sağlayabilen esnek gövde malzemesi ile üretilmiş, darbeleri emen ve ayağı yastıklayan kalın eva tabana sahip ve kaymayı engelleyen özel geometrik desenli tabanlar gibi üstün özelliklere sahip bir tenis ayakkabısı, oyun performansınızı bir üst seviyeye çıkarır. Hafif, hava alabilen, terletmeyen erkek tenis ayakkabıları, uzun ve yorucu antrenmanlarda performansınızı korumanıza yardımcı olur. Dayanıklı, güçlendirilmiş taban ve burun desteklerine sahip; toprak kortların aşındırıcı yüzeyine karşı koyabilecek ve uzun yıllar güvenle kullanabileceğiniz bileşenlere sahip bir tenis ayakkabısı, size her zaman ilk günkü desteği sağlayacaktır.