Erkek Koşu Ayakkabısı

32 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Erkek Koşu Ayakkabıları

Koşu, birçok yönden en faydalı spor faaliyetleri arasında yer alıyor. Koşunun, vücudu forma sokma, kasları güçlendirme ve bol kalori yakma gibi fiziksel faydalarının yanında psikolojik dayanıklılığı artırma, stresi azaltma ve hafızayı güçlendirme gibi birçok zihinsel faydası da bulunuyor. Sağlıklı bir bedene sahip olan herkesin rahatlıkla yapabileceği bu spor aktivitesi için en temel ihtiyaç ise koşu ayakkabısı. Erkek ve kadınlara göre farklı çeşitleri olan koşu ayakkabısını satın alırken doğru ayakkabının seçilmesi oldukça önemli. Peki erkek koşucuların koşu ayakkabısı seçerken hangi hususları göz önünde bulundurması gerekiyor? Erkek koşu ayakkabısı modellerinin özellikleri nelerdir?

En İyi Erkek Koşu Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyi bir koşu ayakkabısı satın almak spor öncesi motivasyonu artıran önemli etkenlerden biri. Doğru seçilmiş bir koşu ayakkabısı koşu faaliyetini daha keyifli bir hale getirip tekrar koşma isteği uyandırıyor. Bu nedenle uygun erkek koşu ayakkabısı seçimini yapabilmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Koşu ayakkabısı alırken göz önünde bulundurulması gereken ilk konu nasıl bir zeminde koşulduğu. Asfalt, toprak, çim, kum, beton ve karlı zeminlerin her biri için farklı tasarlanmış koşu ayakkabıları bulunuyor. Koşularını asfalt zeminde yapanların kalın topuklu ve darbelere dayanıklı koşu ayakkabılarını tercih etmesi gerekiyor. Toprak zeminde koşanlar ise yüzeyin değişkenliğinden dolayı zemin tutuşu özelliği yüksek ve bileği kavrayan koşu ayakkabıları almaları önemli. Çim zeminli koşu alanlarından faydalananların tercihinin ise kaymayı önleyecek dişli tabana sahip koşu ayakkabıları olması gerekiyor. Kum zeminlerin tutuşu az olduğundan koşması en zor zeminler olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle koşu ayakkabısının hafif, taban kısmının ise kalın ve ağır olması önemli. Bedenin yüzeye uyguladığı kuvveti en çok yansıtan zemin ise beton. Sakatlıkların sık yaşandığı bir zemin olduğundan koşu ayakkabısı seçimi daha büyük önem kazanıyor. Beton zemin koşu ayakkabısının darbelere ve ani hareketlere karşı dayanıklı olması gerekiyor. Karın bile durduramadığı koşu tutkunlarının da bileği kavrayan, su geçirmez ve tutuş kabiliyeti yüksek olan dişli koşu ayakkabılarını seçmeleri gerekiyor.

Erkek koşu ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ayağın yere basış şekli, yani bir başka deyişle adım şekli. Koşucu, adım atarken dışa doğru, içe doğru veya önce topuğa basıyor. Koşu esnasında dışa basarak koşan bir koşucunun satın alacağı ayakkabının ekstra yastıklı olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Eğer içe basarak koşuyorsa iç tarafı daha dayanaklı koşu ayakkabısı almalı. Koşarken önce topuk kısmına basıyor ise alacağı koşu ayakkabısının topuk kısmı sağlam ve destekleyici olmalı. Ayrıca ayak taban şekli de koşu ayakkabısı seçiminde önemli bir etken. Bilinçli bir sporcu çukur taban, normal taban ve düz tabana olmasına göre uygun koşu ayakkabısını seçebiliyor. Çukur tabana sahip koşucular, bol dolgulu koşu ayakkabılarını seçerken düz tabana sahip olanların hareket kontrolü yüksek ayakkabıları seçmesi öneriliyor. Koşu ayakkabıları seçerken dikkat edilmesi gereken son nokta ise uygun numara ve büyüklükteki ayakkabının alınması. Bunu anlamak için ayakkabıyı mutlaka denemeniz gerekiyor. İdeal koşu ayakkabısı büyüklüğünün koşu aktivitesi sırasında ayakların şişmesinden dolayı ayakkabı ile parmak uçları arasında bir parmak boşluk olacak şekilde belirlenmesi tavsiye ediliyor.

Erkek Koşucular İçin En Uygun Erkek Koşu Ayakkabısı Modelleri

Erkek koşucular için ayakkabı modelleri koşucunun seviyesine göre de farklılık gösteriyor. Koşucunun seviyesine göre koşu ayakkabısı modelleri başlangıç seviye koşu ayakkabıları, orta seviye koşu ayakkabıları ve ileri seviye koşu ayakkabılar olarak üçe ayrılıyor. Haftada bir defa 30 dakikalık koşu yapmayı planlayan erkek koşucuların başlangıç seviyesi modellerinden birini seçmesi öneriliyor. Orta seviye koşu ayakkabıları ise hafta iki veya üç defa maksimum 45 dakika koşu aktivitesi gerçekleştiren koşuculara uygun modeller olarak ön olana çıkıyor. Haftada en az üç dört gün yaklaşık 60 dakikalık düzenli koşu idmanları gerçekleştiren erkek sporcuların da ileri seviye koşu ayakkabı modelleri arasından tercih yapması öneriliyor. Ayrıca koşu zemine göre ayakkabı modelleri ise normal koşu, yol koşusu ve arazi koşusu olarak çeşitleniyor. Normal koşu ayakkabısı modelleri esneklik, rahatlık ve nefes alma özellikleri ile ön plana çıkıyor. Yol koşusu modelleri ise daha darbe emici ve kaymama özellikleri nedeniyle tercih ediliyor. Oryantiring ve arazi koşu ayakkabısı modelleri de dayanıklı ve kramponlu tabana sahip modeller olarak biliniyor. İhtiyacınıza uygun tüm erkek koşu ayakkabısı modellerini Decathlon.com.tr’de bulabilirsiniz.