Mayolar ve Bikiniler

63 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Spora Göre Mayo ve Bikini Seçimi

Deniz sporlarında kullanılan mayolar, hem profesyonel hem de amatör kullanım için üretilir. Profesyonellerin yoğun çalışma temposu için üretilen mayolar olduğu gibi günlük kullanım için uygun olan mayolar da vardır. Bu nedenle mayo ve bikini tercih ederken kullanılacak alana ve amaca göre bir seçim yapılması gerekir.

Spora Göre Mayo ve Bikini Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Deniz sporları, vücut esnekliğine gereksinim duyar. Bu nedenle mayo ve bikini tercih ederken, denizin doğasına uygun kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin yüzme sporuyla ilgileniyorsanız mayo seçimi, rahat bir şekilde yüzebilmeniz için önemlidir. Çünkü yüzmede vücudun kıvraklığı ve rahat hareketi çok önemlidir. Bu nedenle yüzmek için mayo tercih ederken, esnek kumaş yapısına sahip bir mayo almalısınız. Bunun dışında, tahriş önleyici bir özelliği olan mayoları seçmelisiniz. Çünkü böyle bir sporda, sürtünmeden doğabilecek tahrişler yüzmeyi sekteye uğratabilir.Deniz mayoları yüzme sporu için kullanıldığı gibi sörf yapan kişiler tarafından da kullanılır. Bu tarz mayolar, değişik dalga boyutlarına uyum sağlayacak ve sörfçünün hareket kabiliyetini etkilemeyecek şekilde üretilir. Bu nedenle özellikle sörf için mayo seçerken, bedeni tam kavrayan güçlü mayolar tercih edilmelidir. Yani sörf için mayo tercih ederken, havuz mayosu yerine deniz mayosu tercih edilmelidir. Şiddetli ve yüksek ivmeli dalgalara rağmen mayonun vücuttan ayrılmaması gerekir. Bu nedenle sörf yaparken bu endişeyi hiç yaşamayacağınız kalitede bir mayo tercih etmelisiniz. Yüzme, su kayağı veya sörf gibi deniz sporları için bikini giymek istiyorsanız, bu sporlara özel olarak üretilmiş bikini modellerini tercih etmelisiniz. İki ayrı bölmeden oluşan bikini, rahat yapısıyla hareketli su sporları için çok uygundur. Hafif yapıdaki kumaşları sayesinde bikiniyle suda asla ağırlık yaşamazsınız. Özellikle yüzerken ve sörf yaparken bikininin vücudunuzu sıkmaması, konforlu olması ve olası durumlarda vücuttan çıkmaması, önemli kriterlerdir. Bu nedenle vücut ölçülerinize uyan bir bikini seçmek, rahat bir spor keyfi için ilk kuraldır. Alt ve üst askılarını daha kuvvetli bir şekilde saran bikiniler, su üzerindeki hareketlerinizi kolaylaştırdığı gibi vücudunuzdan çıkma, kopma riskini de taşımaz. Yüzmek için bikini seçiminde, boyundan askılı veya straplez bikini modellerine göz atabilirsiniz. Üçgen bikiniler, deniz ve havuzda yüzmek için oldukça uygundur. Bu bikiniler, göğüs bölgesini güvenli bir şekilde sarar ve suda direnç kaybetmez. Ayrıca üçgen bikiniler, yüzme sırasında içinizi göstermeyen bir yapıya da sahiptir. Bu nedenle yüzmek için bikini seçerken yapı olarak salınım göstermeyen bikinileri almanızda fayda var. Sörf yaparken ise atlet kesim bikinileri tercih edebilirsiniz. Atlet biçimindeki bikiniler, göğsü sarar; sörf sırasında sırt ve göğüs hareketlerinin maksimum konforunu sağlar.

Deniz Mayosu ve Havuz Mayosu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havuz mayosu ile deniz mayosu arasında kullanım ve üretim teknolojisi açısından bazı farklar vardır. Bu nedenle havuz için ayrı, deniz için ayrı mayo tercih etmeniz gerekir. Havuz mayosunda kullanılan kumaşın nitelikleri deniz mayosundan daha farklıdır. Çünkü havuz suyu, denizdeki sudan farklı olarak biraz kimyasal veya klor içerebilir. Dolayısıyla havuzdayken klasik bir mayo tercih ederseniz, suyun klorlu yapısı nedeniyle mayonun kumaşı zamanla aşınabilir. Oysa havuz mayolarının kumaşı, özellikle klora dayanıklı malzemeden üretilmiştir. Deniz mayosu ise daha hareketli, denizin dalgalı yapısına daha fazla uyum sağlayan bir kumaştan üretilmiştir. Özellikle sörf gibi sporlar yapılıyorsa mutlaka deniz mayosu tercih edilmelidir. Deniz mayoları bu bakımdan havuz mayolarına göre daha dayanıklıdır. Şiddetli dalga darbelerinde bile vücuttan çıkmazlar. Bununla beraber, deniz mayolarının kumaşı güneş ışınlarından etkilenmeyecek şekilde üretilmiştir. Bu şekilde renklerini kaybetmeden uzun yıllar kullanılabilirler.