Voleybol Ayakkabısı

3 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Voleybol Ayakkabısı

Voleybol, tüm dünyada milyonların severek oynadığı ve takip ettiği sporlar arasında yer alıyor. Hem fiziksel hem de zihinsel açıdan oldukça yüksek seviyede dayanıklılık gerektiren voleybol, hareket kabiliyetinin öneminin çok fazla olduğu spor dallarından biri. Bir karşılaşmanın veya antrenmanın tamamının yüksek tempoda geçtiği voleybolda oyun içerisindeki her saniyede aktif olmanız gerekiyor.

Oyunun sizden talep ettiği yüksek hareket kabiliyeti, ister istemez çeşitli sakatlıklara neden olabiliyor. Karşılaşma sırasındaki herhangi bir pozisyonda özellikle ayak bileklerinizde sorun yaşamamanız için en doğru voleybol ayakkabısı modellerini tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Voleybol ayakkabıları seçiminde sporcu sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunuyor. Bunlardan bazıları voleybol ayakkabı tekniğiyle ilgiliyken bazıları da üretim materyaliyle ilgili oluyor.

Voleybol Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Voleybol spor ayakkabıları, oyuncuların konforlu hissetmesi için tasarlanan ve onları sakatlıklardan korumaya yardımcı olan ekipmanlardan biri. Hem iç hem de dış sahalarda giyilmek üzere tasarlanan ürünler, birçok farklı yüzeyde daha iyi tutuş sağlıyor ve ayak bileklerinin burkulmasını, bacak kaslarının aşırı derecede gerilmesini önlüyor. Genellikle çıplak ayakla oynuyormuş hissi uyandıran voleybol spor ayakkabı çeşitleri, oyun içerisinde hareket kabiliyetini artırmaya yarayan en önemli unsur olarak dikkat çekiyor.

Yüksek efor gerektiren sıçrayışlarda ayak bileğini desteklemek ve ekstra çekiş gücü yaratmak için tasarlanan voleybol ayakkabıları; dış taban, orta taban ve üst yüz olacak şekilde üç farklı ara başlık altında incelenebiliyor.

  • Dış taban: Modern voleybol ayakkabıları kauçuk ve sakız kauçuğun bir araya getirilmesiyle üretiliyor. Söz konusu üretim yapısı, parke zeminde oynanan karşılaşmalarda sporculara daha iyi çekiş gücü sağlıyor. Dış sahalarda oynanan karşılaşmalar için de çim zemine uygun şekilde tasarlanan dış tabana sahip modeller imal ediliyor.
  • Orta taban: Voleybol ayakkabılarında orta taban özelliği oldukça önemli. Zira kaliteli bir orta taban diz ve bacaklarda oluşabilecek sakatlık riskini azaltıyor. Şok emen orta taban genellikle EVA ve köpük kullanılarak imal ediliyor. Üretimde kullanılan diğer şok malzemeleri de (hava, jel ve sıvı) yastıklama ve enerji dönüşümü sağlıyor. Voleybol ayakkabılarında topuk yerine ön ayak bölümüne ilgili materyaller ekleniyor çünkü sporcular karşılaşma ve antrenman esnasında zamanlarının çoğunu topuk üzerinde geçiriyor. Ön ayak bölümünde kullanılan malzemeler güç dengesinin tüm ayağa eşit şekilde dağıtılmasını kolaylaştırıyor.
  • Üst yüzey: Üst yüzeyde deri, sentetik deri ve örgü kullanılarak üretilen voleybol ayakkabıları daha çok tercih ediliyor. Üst yüzeyi bu malzemelerden üretilen modeller ayak bileğinizi destekliyor.

Voleybol ayakkabısı seçiminde önemli bir farklılık da erkek voleybol ayakkabısı ve voleybol ayakkabısı kadın modelleri arasında. Erkek spor ürünleri içerisinde yer alan erkek voleybol ayakkabıları, kadınlar için üretilen çeşitlere göre daha geniş taban sahip. Ayrıca erkek modellerin ön ayak bölgesinde yüksek oranda yastıklama söz konusuyken kadın modellerin orta tabanında hafif jel yastıklama daha çok tercih ediliyor. 

Kadın spor malzemeleri kategorisinin vazgeçilmez ürünlerinden biri olan kadın voleybol ayakkabıları, erkek modellere göre çok daha hafif olacak şekilde üretiliyor. Kadın modellerde atlama gücünü ve dengeyi sağlayacak tasarım özellikleri ön planda tutuluyorken erkek modellerde rahatlık, esneklik ve konfor tasarımın temelinde yer alıyor.

Voleybol Ayakkabısı Fiyatları Nelerdir?

Voleybol ayakkabısı fiyatları, hem üretim materyalinin kalitesine hem de erkek ve kadın modellerdeki farklılıklara göre değişkenlik gösterebiliyor. Voleybol ayakkabıları fiyatları göz önüne alındığında en pahalı ürünü almanın en doğru seçimi yapmak anlamına gelmediğini hatırlatmak gerekiyor. Geniş bir fiyat aralığına sahip olan ürünleri satın alırken ihtiyaçlara, voleybol oynanacak zemine ve tercih edilecek üretim materyaline dikkat edilmesi gerekiyor.

Siz de Decathlon'u ziyaret ederek en kaliteli ve bütçe dostu voleybol ayakkabısı çeşitleriyle keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabiliyorsunuz.