Krampon - Halı Saha Ayakkabıları

61 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

KRAMPON - HALI SAHA AYAKKABISI - FUTBOL AYAKKABILARI

Hem maçlarda hem de antrenmanlarda en iyi performansı sergilemenizi mümkün kılacak futbol ayakkabıları, kipsta krampon, halı ayakkabısı çeşitlerini ve Adidas krampon modellerini Decathlon'da bulabilirsiniz. Her hava ve zemin koşulu için en yenilikçi teknolojiler kullanılarak geliştiren futbol ayakkabıları, Decathlon kramponlar ve halı saha ayakkabıları, futbol gibi zorlu bir sporu en konforlu şekilde yapmanızı sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Kategoride sunulan, çocuklar ve yetişkinler için üretilmiş birçok futbol ayakkabısı modelini inceleyebilirsiniz. Rengarenk Decathlon halı saha ayakkabıları ve Decathlon krampon, Adidas kramponların arasından size uygun olanı seçerek hemen alışveriş sepetinize ekleyebilir, kolayca satın alabilirsiniz.

Futbol Ayakkabısı, Krampon Modelleri

Dünyanın en çok sevilen ve takip edilen spor dallarından biri olan futbol için kullanılan giyim eşyaları da en az oyunun kendisi kadar ilgi görüyor. Özellikle futbol ayakkabıları için özel olarak tasarlanan krampon modelleri, sahanın özelliğine göre farklı modellere ayrılıyor. Güçlü zemin tutuşları ile ön plana çıkan krampon modelleri, maç ya da antrenmanlar sırasında oyuncunun hareket kabiliyetini ve manevra yeteneğini de arttırıyor. Birçok krampon ve adidas krampon modelleri Decathlon'da. Decathlon krampon modellerini decathlon.com.tr'den sipariş edebilirsiniz.

İyi Bir Krampon Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zeka, yetenek ve kondisyonun bir bütünü olan futbol oyunundaki başarıyı etkileyen en önemli etkenler arasında doğru ekipman seçimi yer alıyor. Performansa dayalı bir spor dalı olan futbolda oyuncunun kendini rahat ve konforlu hissetmesi büyük önem taşıyor. Farklı teknolojik özellikler ve stillerde tasarlanan futbol ayakkabısı modelleri seçiminin doğru yapılması hem oyuncunun performansını hem de başarısını arttırıyor. Yetişkin Krampon alırken iki konuya dikkat edilmesi gerekiyor. İlk olarak oyuncunun sahanın hangi bölgesinde futbol oynadığı, ikinci olarak da sahanın zemin yapısı oyuncunun performansını etkileyebiliyor.  Saha bölgelerine göre erkek yetişkin krampon ya da çocuk krampon modelleri şut, pas ve hız olmak üzere üçe ayrılıyor. Takımı koruyan kale görevi gören defans oyuncuları için dayanıklı kramponlar öneriliyor. Darbelere karşı koruyucu özelliği olan zemin tutuşu güçlü kramponlar tercih ediliyor. Merkez orta saha oyuncuları için pas kramponları tasarlanıyor. Top hâkimiyetini ve kontrolünü en üst düzeye çeken pas erkek yetişkin krampon ya da çocuk kramponları sunduğu güçlü top teması ve konforu sayesinde oyuncunun uzun ya da kısa pas atabilme kabiliyetini artırıyor. Hız ve çevikliğin önemli olduğu forvet oyuncuları ise giyildiğinde ileri hareketi destekleyen hız krampon modelleri ile çok daha hızlı performans sergiliyor.  Halı saha, çim saha, kapalı alanlarda ve sokaklarda giyilen krampon çeşitleri birbirinden farklı özellikleri ile dikkat çekiyor. Genel olarak erkek yetişkin krampon ya da çocuk kramponları ıslak zemin ve kuru zemin olmak üzere ikiye ayrılıyor. Zeminin özelliğine göre krampon kullanımı futbolcunun oyun sırasındaki performansını etkiliyor. Adidas kaiser krampon modeli sayesinde ıslak zemine daha güvenle tutunur, daha teknik futbol oynabilirsiniz.

Sahaya Göre Krampon Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Temeli top hâkimiyetine dayalı olan futbol oyununda oyuncunun bastığı zemine de hâkim olması büyük önem taşıyor. Doğru krampon seçimi ile hem zemin hem de top hâkimiyeti sağlanabiliyor. İster amatör ister yarı amatör olsun en çok kullanılan futbol zeminlerinin başını halı sahalar çekiyor. Beton zemin üzerine suni çim yerleştirilerek elde edilen halı sahalarda tabanı yumuşak ve esnek yapıya sahip kramponlar öneriliyor. Kısa dişlere sahip kramponların tercih edildiği halı ve suni çim sahalarda zemin tutuşunu arttıran silikon tabanlı ve sık dişli krampon modelleri ideal seçenekler arasında yer alıyor. Toprak zemin üzerine yerleştirilen çim sahalar ise çimin kendi doğasına uygun esnek ve yumuşak zemin içeriyor. Daha rahat ve daha hızlı bir oyuna zemin sağlayan çim sahalarda zemine tutunma performansını arttıran kramponlar tercih ediliyor. Çim saha için krampon seçerken ayakkabı tabanının dış yüzeyinin güçlendirildiği ve daha sert olduğu modeller öneriliyor. Çim saha kramponlarının sert ve uzun dişlere sahip olması oyuncunun performansını en üst noktaya taşıyor. Aynı zamanda kaymayı önlüyor ve hızlı yön değiştirme kabiliyeti sunarak çalım ve koşu performansını arttırıyor. Kapalı spor salonları için tasarlanan krampon modellerinin ise uzun ya da orta dişli olması öneriliyor. Hafif ve yumuşak malzemeler kullanılarak üretilen salon kramponlarına aynı zamanda futsal ayakkabısı adı veriliyor.

Kramponu Diğer Ayakkabılardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Futbol için özel olarak tasarlanan erkek futbol ayakkabısı modeli kramponları diğer ayakkabılardan ayıran en önemli farklılıkların başını taban kısmına yerleştirilen çiviler çekiyor. Zemin tutuş kabiliyetini ve zemin hâkimiyetini en üst noktaya taşıyan çiviler, kramponların en önemli detayları arasında yer alıyor. Uzun, orta ve kısa diş olmak üzere üç çeşide ayrılan krampon çivileri zemini cinsine göre kullanılıyor. Futbol sırasında ani hızlanmalara, sıçramalara ve çalımlara ayrı bir hız kazandıran kramponlar, yumuşak ve esnek taban yapıları ile diğer spor ayakkabılarından ayrılıyor. Kramponların üst kısımları ayağın hareketine göre şekil almayı kolaylaştıran kaliteli materyaller kullanılarak tasarlanıyor. Oyuncunun top üzerindeki hâkimiyetini arttıran bu özelliği ile diğer spor ayakkabılardan farklılaşan kramponlar, top tutuşu ve top hâkimiyeti konusunda üstün bir performans sergiliyor. Futbola uyumlu yapısı ile diğer ayakkabılardan ayrılan krampon fiyatları ile de farklılık gösteriyor.

Halı Saha Ayakkabıları seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

Futbol oynarken performansın iyi olması için motivasyonun ve kondisyonun yüksek, futbol malzemelerinin de sağlam, kaliteli ve işlevsel olması gerekir. Halı saha ayakkabısı, krampon, tekmelik ve çorap gibi spor ekipmanları, bu bakımdan son derece önemlidir. Halı saha ayakkabısı, kaymayı engellemek için ayakkabı tabanına yerleştirilen sert lastiktir. Spor terimi olarak ise ayaktopu ayakkabısıdır. Halı saha ve krampon seçimine gereken özeni göstermek, hem oyun kalitesini hem de beden hakimiyetini artırır.

Antrenman seviyesine göre halı saha ayakkabısı seçimi nasıl olmalıdır ?

Yaygın biçimde kullanılan halı sahalar yani beton üzerine yerleştirilen suni çimli yapay zeminler için esnek tabanlı ve yumuşak malzemeli futbol ayakkabıları son derece uygundur. Halı sahaya uygun krampon satın alırken silikon tabanlı, zemin tutuşu yüksek ve sık dişli modeller ideal olacaktır. Antrenman zemin türü ve sıklığına göre rahat, kolay giyimli halı saha ayakkabısı seçmelisiniz. Böylece hem topa vuruş sırasında top hakimiyeti daha fazla olur; hem de zemin üzerinde vücudu kontrol etmek kolaylaşır. Bu ise ayak sağlığını korumak ve oyun kalitesini artırmak bakımından avantaj sağlar.