Outdoor Çorap

35 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Outdoor Çorap

Açık alanda yapılan sporlar hem kış hem de yaz mevsiminde doğayla baş başa kalma imkanı verir. Yürüyüş, koşu, trekking, kayak ya da bisiklet gibi outdoor sporları icra ederek hem tabiatın tadını çıkarabilir hem de doğa ile iç içeyken form tutarak zinde kalabilirsiniz. Ancak outdoor denince belki de ilk akla gelen kelimenin "hazırlık" olduğunu unutmamalısınız. Outdoor sporlardan maksimum verim almak, oluşabilecek zorlu koşullardan olumsuz etkilenmemek için iyi hazırlanmalı, uygun kıyafet , ayakkabı ve aksesuarlardan edinmelisiniz. Bu aksesuarlar içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan çorap; özellikle dağcılık, trekking, kayak gibi daha zorlu hava koşullarında yapılan sporlarda çok daha kritik bir role sahiptir. Peki siz, dışarıda yapacağınız spot türünü göre nasıl bir çorap seçeceğinizi biliyor musunuz? Yürüyüş yaparken giymeniz gereken çorap ile dağcılıkta kullanmanız gereken çorap çeşitlerini birbirinden nasıl ayırabilirsiniz?

Outdoor Çorapların Diğer Çoraplardan Farkları Nelerdir?

Eğer trekking, dağcılık ya da doğa yürüyüşü gibi sportif etkinliklere hazırlanıyorsanız, mutlaka bu spor dallarına uygun bir çorap seçmeniz gerekir. Bunun en büyük nedeni, ayaklarınızın uzun süre çetin koşullar altında kapalı kalacak olmasıdır. Zorlu bir trekking etkinliğinde kilometrelerce yürüyebilir, dağcılıkta saatler boyunca uzun mesafeleri inip çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu şartlar altında iken şayet ayaklarınız konforlu değilse, hem egzersiz performansınız düşer hem de ayaklarınızda su toplaması ya da ödem gibi sağlık sorunları kısa zamanda oluşabilir. Dış ortamda çeşitli zorlu koşullarda fiziksel aktivitede bulunmak isteyenler için üretilen outdoor çoraplar, bu tür durumların oluşmasını önleyen özelliklerle donatılmıştır. Normal çoraplardan farklı olan outdoor çoraplar; kalınlık, malzeme ve ölçü açısından değişkenlik gösterir. Ayakları outdoor ayakkabılarla birlikte dış faktörlere ve travmalara karşı koruyan outdoor çoraplar, ayakların rahat etmesini sağlayan, nefes alan bir dokuya sahiptir.

Yürüyüş Çorabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer doğada yürüyüş yapacaksanız bileklerinizi koruyan uzunlukta bir çorap seçmenizde fayda var. Bu şekilde ayaklarınızı ve bileklerinizi basit yaralanmalara karşı koruyabilirsiniz. Eğer yaz sıcağında uzun süre yürüyecekseniz naylon ve polyester çoraplar ayaklarınızın terlemesini ve su toplaması riskini en aza indireceğinden onları tercih etmelisiniz. Kış aylarınızdaki yürüyüşlerinizde ise seçeceğiniz çorabın yün ağırlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Yün çoraplar ayakları terletmez, kokutmaz ve antimikrobiyal olması sayesinde sağlık sorunlarına geçit vermez. Termal çorap tipleri olan outdoor çoraplar arasından ayak bedeninize uygun, boyu uzun, kaliteli bir kumaştan üretilen çoraplar seçerek soğuk havalarda da aktif olabilirsiniz. Eğer daha dayanıklı ve hızlı kuruyan bir çorap arayışındaysanız sentetik ve yün karışımlı çoraplara göz atabilirsiniz. Ayağınızın yara olmaması açısından çorabınızın kalitesini destekleyen, nefes alan, rahat ve dayanıklı bir outdoor ayakkabı seçmeye de özen göstermelisiniz.

Doğada Yürüyüş ve Karda Yürüyüş Çorapları Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Doğada yürüyüş yapacaksanız, kar olmayan ortamlarda naylon ve polyester karışımlı çoraplar işinizi rahatlıkla görür. Bu şekilde terleme, su toplaması gibi sorunlar yaşama olasılığınız azalır. Çorabınızın ince olması her ne kadar önemli olsa da ayağınızın daha iyi korunabilmesi açısından topuk ve burun kısmında destek olan çoraplardan tercih edebilirsiniz. Eğer karda yürüyecekseniz ayaklarınızda yalıtımı artırmanız şarttır. Bunun için içerisinde mutlaka yün bulunan, diz altı ya da yarım baldır çorap çeşitlerinden almalısınız. İpek içeren ince çorapları da karlı ve soğuk havalarda giymek amacıyla inceleyebilirsiniz. İster soğuk ister sıcak havada yürüyün, alacağınız çorabın ayağınıza uygun olmasına, çabuk kurumasına, kaliteli ve nefes alan bir kumaştan üretilmesine dikkat etmeyi unutmamalısınız. Decathlon magazalarından veya Decathlon.com'dan ihtiyacınız olan outdoor çorap modellerine hemen erişebilir, yürüyüş yapacağınız şartlara en uygun çorabı edinebilirsiniz.