Outdoor Ayakkabılar

54 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Outdoor Ayakkabılar

Outdoor sporlara duyulan sevgi genellikle Doğa Ana ile yüzleşmenin çeşitli zorluklarını da beraberinde getirir. Soğuk hava, yağmur, sert rüzgârlar, engebeli arazi ve zorlu koşullar sizi doğanın ruhuna bir adım daha yaklaştırır. Outdoor sporları seviyorsanız ayakkabı seçimi en önemli kararlardan biridir. Doğa yürüyüşleri, ayaklar üzerinde büyük bir gerginlik yaratır. Aktiviteler sadece ayakları değil; aynı zamanda vücudun tüm hislerini etkiler ve zevkli bir yürüyüş ile ızdırap dolu bir parkur arasındaki farkı ayakkabılarınız belirleyebilir.

1-) Outdoor Ayakkabı ile diğer ayakkabılar arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Outdoor bir aktiviteye hazırlanıyorsanız satın alabileceğiniz en önemli parça, iyi bir çift ayakkabı veya bottur. Bununla birlikte her türlü outdoor spor için alışveriş yaparken, mevcut birçok seçenek ve çığır açan sayısız teknoloji arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Outdoor ayakkabı ile diğer ayakkabılar arasında farkları bilmek yolunuzu sağlamlaştırmaya ve doğayla bütünleşmenizi sağlamaya yardımcı olabilir.Outdoor ayakkabıların tasarımındaki farklılıklar, kullanım şekli ve dayanıklılıktan kaynaklanır. Bu ayakkabılar, açık ve doğal ortamlarda sıvı temasına ve soğuğa dayanacak şekilde güçlü ve esnek malzemeler kullanılarak üretilirler. Taban yapıları, uzun süreli yürüyüşler için gerginliği ve burkulmaları önleyecek şekilde tasarlanmıştır.Outdoor ayakkabıların mukavemeti, sıradan bir çift ayakkabıya kıyasla çok daha fazladır. Su geçirmezlik özelliği bu kategorideki ayakkabıların en önemli özelliğidir. Su geçirmezlik seviyesi, modellere göre farklılık gösterir. Hava alabilen ayakkabıların yanı sıra %100 su geçirmezlik özelliğine sahip outdoor botlarda vardır. Kaliteli bir outdoor ayakkabı, normal bir ayakkabıya kıyasla daha pahalı olabilir ancak kalitesiz ve aktiviteye uygun olmayan bir üründe, dikişlerin ya da kumaşların yırtılması ve dış tabanın hızla yıpranması daha olasıdır

2-) Outdoor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

.Yağmurda veya soğuk hava koşullarında çok sayıda aktivite planlıyorsanız, su geçirmez ayakkabı neredeyse bir zorunluluktur. Bununla birlikte su geçirmez ayakkabılar , ayaklarınızın etrafında sıcak hava ve nem birikmesine neden olur, bu da kabarcıklara ve cilt sorunlarına neden olabilir. Ayrıca su geçirmez bir ayakkabı, ılık ve kuru alanlarda ayağınızı daha sıcak hale getirecektir. Bu nedenle aktiviteniz sırasında karşı karşıya kalacağınız koşulları düşünmelisiniz.Açık havada yürüyüş için kullanılan ayakkabılar, suya dayanıklı malzemeden yapılmış olsalar da uzun yürüyüşlerde, bir dereden veya su birikintisinden geçildiğinde veya uzun süreli yağmurda yüründüğünde suyu dışarıda tutmak için yeterince korumaya sahip değildir.Ağırlık, ayakkabı seçimini belirleyen diğer bir faktördür. Bir sırt çantası veya 15 kilodan daha az bir yük taşıyorsanız yürüyüş için kısa boyunlu bir ayakkabı kullanabilirsiniz. Daha fazla ayak bileği desteğini tercih ederseniz, bileğinizin biraz üzerinde yükselen orta kesimli bir ayakkabı da deneyebilirsiniz. Ancak 15 kilodan fazla yük taşıyacaksanız, daha ağır yükler taşımak için dizayn edilen, sert ve destekli orta taban tasarımıyla sunulan outdoor bot modellerine yönelmelisiniz.

3-) Spora göre outdoor ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır ?

Outdoor sporlarla ilgileniyorsanız, hiking, trekking ve backpacking terimlerine aşina olmalısınız. Hepsinin açık hava aktiviteleri olduklarını biliyoruz. Peki, gerçekte hepsi aynı şey mi?

Doğa yürüyüşü yani hiking, yürüyüş parkurları adı verilen önceden belirlenmiş yollar üzerinde gerçekleştirilen açık hava aktivitesidir. Trekking ise genellikle hiçbir ulaşım aracının bulunmadığı bölgelerde uzun bir yolculuğu içerir. Trekking, dağcılık değildir. Dağlık olması muhtemel zorlu ortamlarda genellikle birkaç gün boyunca, bilinmeyen yollarda yürüme aktivitesidir. Backpackingçorap kullanarak ince ayar yapabileceğinizi biliyor musunuz? Mutlu ayaklar istiyorsanız, doğru ayakkabının yanı sıra doğru çoraplara da ihtiyacınız olacaktır. Pamuklu çoraplardan kaçının, çünkü pamuk nemi tutar ve kabarcıklara neden olur. Bunun yerine ayaklarınızdan nemi emecek bir yün çorap veya sentetik çorap seçebilirsiniz.Şimdi harekete geçme zamanı! Artık doğaya açılmaya hazırsınız!