Şehir Scooter (Yetişkin)

14 Adet Adet

Sıralama:

Şehir Yetişkin Scooter

Kalabalıklaşan şehirde trafikten kaçmanın en güzel yollarından birisi olan scooter kullananların sayısı günden güne artıyor. Yoğun, şehir içi alanlarda bisiklet ve scooter modelleri ile seyahat pratik ve hızlı gerçekleşiyor. Üstelik scooter sayesinde spor yapmanın yanı sıra karbon emisyonunu da azaltabiliyorsunuz. Çevreci ve fit bir anlayışla, araç kullanmayı bırakıp scooterı tercih ederek sokakları daha genç, hareketli bir hale büründürebiliyorsunuz. Piyasaya sürülmesi ile büyük bir trend yakalayan scooter, şu anda dünyanın birçok ülkesinde kullanılıyor. Scooter, özellikle yaz mevsiminin en gözde taşıtlarından birisi olmaya devam edeceğe benziyor.

İyi Bir Scooterda Hangi Özellikler Olmalıdır?

İyi bir scooterin öncelikle kolay taşınabilir olması ve toplu taşıma araçlarına binmeniz durumunda rahatlık sağlaması gerekiyor. Frenlerinin sağlam olduğundan da mutlaka emin olmalısınız. Arka çamurluk freninde gidon montesi olan scooter modelleri, fren kullanımı açısından aranan özelliklerden biri olarak öne çıkıyor. Ön süspansiyonun sağlam olması da istenen fonksiyonlar arasında yer alıyor. Scooter seçiminizde yolda giderken gidonu rahatlıkla kavrayabileceğiniz ve her türlü manevraya yanıt verebileceğiniz şekilde bir model seçmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle büyük tekerleklere sahip scooter modelleri arasından bir tanesini almak istiyorsanız gidonunun geniş olması şarttır.

İyi bir scooter alırken gidonunun hareketliliğine dikkat etmeniz de oldukça önemli. Seçtiğiniz modelin ayarlanabilir gidon gövdesinin sağlam olması gerekiyor. Gidon gövdesini ayarlarken sabitlemeyi nasıl yaptığınıza çok dikkat etmelisiniz. Gidonun tutma yerlerindeki plastiğin özel yapım olması size fayda sağlar zira tutacağınız yerdeki plastik alaşımının titreşimleri elinize aktarmayıp emmesi lazımdır.

Scooter tabanının ağırlığı kaldıracak şekilde dayanıklı olması da scooterınızda aramanız gereken özelliklerden birisi. Bastığınız yerde ayağınızın kaymaması için kauçuk gibi malzemelerden oluşturulan bir donanımın sağlanması scooterı daha güvenli kılar. Eğer scooterınız ile işe gidip gelmeyi düşünüyorsanız, yoldan geçerken çamur sıçramaması için tekerlerin üzerinde koruyucu olan scooterları tercih etmeniz gerekiyor.

Şehir İçinde Scooter Kullanılabilecek Alanlar

Şehir içinde scooter ile 2-5 km’lik mesafelerde gidip gelen kişiler için ideal olarak yorumlanıyor. Ancak bisikletliler gibi scooter kullananlar da motorlu araçlar ile neredeyse yan yana gitmek zorunda kalıyor. Scooter kullanırken yokuş aşağı inmek güzel olsa da yokuş yukarı çıkarken aracı taşımak ya da iterek götürmek gerekiyor. Şehir içinde düz yollarda scooter kullanmak daha keyifli oluyor. Scooter kullanırken scooter aksesuarları olarak kask, dizlik ve dirseklikten faydalanarak güvenlik seviyenizi arttırabilirsiniz. Özellikle yeni kullanmaya başlayan herkesin bu scooter aksesuarlarını edinmede hassas davranması gerekiyor..

Kullanıma Göre Scooter Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Scooterınızı seçerken modelleri manevra kabiliyeti, sürüş kolaylığı ve taşıma kriterleri açısından incelemelisiniz. Küçük tekerlekli scooterların manevra kabiliyeti çok iyiyken, büyük tekerlekli scooterlar ise taşlı zeminler, çukurlar gibi düz olmayan zeminlerde daha rahat kullanılıyor. Scooterınızla genellikle orta veya uzun mesafeli bir yol yapıyorsanız, uzmanlar tarafından büyük tekerlekleri olan bir scooter almanız öneriliyor.

Fren konusunda da birkaç tercih hakkınız bulunuyor. Ön ve arka V frenleri ile oldukça güçlü olan scooterlar haricinde, diskli frenleri olan scooterların engebeli arazide avantaj kazandırdığını aklınızda tutabilirsiniz. Eğer çocuğunuza scooter almayı düşünüyorsanız, ayak frenli olan scooterlardan seçmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca unutmayın, eğer şehir içinde kullandığınız scooterınız ile şehirler arası yol yapmak niyetindeyseniz tekerleklerinin şişirilebilir özellikte olduğundan emin olmalısınız. Scooterınızı seçtikten sonra uygun scooter aksesuarı seçimlerini de yaparak donanımınızı tamamlayabilirsiniz.
Şehir içinde keyifli ve sportif yolculuklar için scooterınızı hemen Decathlon mağazalarından veya Decathlon.com'dan satın alabilirsiniz.