Tekne ve Yelek Eldiveni, Şapkası

14 Adet Adet

Sıralama:

Yelkenli Eldiveni, Şapkası ve Yelkenli Maskesi Modelleri | Decathlon

Denizleri aşmak, azgın dalgalarla mücadele etmek, yeni keşiflere yelken açmak insanlık tarihi kadar eski bir tutku. Engin maviliklerin barındırdığı maceralar her zaman için insanoğlunun aklını çelmiş, doğa ve insanoğlu arasındaki bu amansız mücadele hiçbir zaman son bulmamıştır. Tarih boyunca tekne ve denizcilik teknolojisi gelişmiş, sporcular ve maceraperestler daha modern, kullanışlı ve güvenli yelkencilik ekipmanları kullanarak, daha uzak rotalara daha güvenli biçimde seyahat etmeyi başarmıştır. Yelken sporu ve denizcilik ile ilgilenen sporcuların uzun yıllara dayanan tecrübeleri derlenerek üretilen modern yelkencilik ekipmanları, sporcuların ihtiyaçlarına eksiksiz cevap verebilecek biçimde evrilmiştir. Günümüz yelkencileri için teknolojik yenilikler kullanılarak tasarlanan yelken ekipmanları sporcuların sadece konforunu değil, güvenliğini de gözeterek uluslararası standartları karşılayacak biçimde üretilmiştir. Küçük gibi görünseler de çok büyük öneme sahip yelkencilik ekipmanlarından olan yelkenli eldiveni, yelkenli şapkası ve yelkenli maskesi gibi yardımcı ürünler hakkında detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa, doğru yerdesiniz.

Yelken Sporunda Yelkenli Eldiveni Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yelkenli seyirlerinde ipler ve halatlar en büyük yardımcınızdır. Teknenizin hemen hemen her bölümünde farklı amaçlar için farklı uzunluk ve kalınlıklarda ipler ve halatlar bulunur. Tüm seyir boyunca kullanacağınız bu ip ve halatlar, avuçlarınıza ve parmaklarınıza zarar verebilir. Yelkenli eldivenleri en keskin manevralarda veya en kuvvetli rüzgarlarda dahi ellerinizi korur. Avuçlarınıza sürtünen halatların zarar vermesini önler. Parmaklı ve parmaksız modelleri farklı amaçlara ve hava koşullarına hizmet eder. İster açık deniz seyrinde ister hafif bir antrenmanda olun, yelkenli eldivenleri konfor ve güvenliğinizi artırır. Kaydırmaz avuç içi kaplamaları ile seyir esnasında halatların elinizden kaymasını engelleyerek istenmeyen kazaları önler. Bazı modeller sadece yelken ve katamaran gibi sporlar için değil, kano ve kürek gibi diğer su sporları için de uygun olabilir. Tam parmaklı eldivenler, soğuk hava koşulları ve sert antrenmanlar için yüksek koruma sağlarken, parmaksız veya kesik parmaklı modeller ise esneklik ve hareket kolaylığını gözeterek tasarlanır.

Yelkenli Maskesi Ne İşe Yarar?

Sağanak yağış, açık denizde dalgalı havada seyir, tekneye çarpan dalgaların sıçrattığı tuzlu su, şiddetli rüzgar gibi sıra dışı hava koşullarında yelkenli montu ve kapüşonu yeterli koruma sağlayamayabilir. Bu gibi şartlarda yelkenli maskesi sporcuların üşümeden ve ıslanmadan seyre devam edebilmelerine olanak tanır. Baş ve boyun bölgesine tam oturan esnek neopren malzeme, sıcak ve kuru kalmanıza yardımcı olur. Fosforlu ve parlak renkleri ile sporcunun zorlu hava koşullarında fark edilmesini kolaylaştırarak güvenliğini de gözetir. Daha soğuk iklim koşullarında polar yelkenli boyunluğu ile birlikte kullanılarak sıcak tutma kapasitesi artırılabilir.

Yelkenli Şapkasını Diğer Spor Şapkalardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Kızgın güneş altında seyrederken sadece gökyüzünden gelen güneş ışınları değil, tekne yüzeyinden ve denizden yansıyan güneş ışınları da görüşünüzü kısıtlar. Açık ve net bir görüş alanı bir yelkenci için seyri güvenli kılan en önemli unsurdur. Yelkenli şapkası sizi güneşin yakıcı sıcaklarından korurken, siperliği sayesinde güneş ışınlarını da gözlerinizden uzak tutar. Özellikle ense ve boyun bölgeniz olmak üzere cildinizi güneş yanıklarından, baş bölgenizi ise aşırı ısınmaktan koruyan yelkenli şapkaları farklı tasarımlarda üretilebilir. Sporcular amaçlarına ve kişisel zevklerine göre farklı materyallerden üretilmiş farklı tip yelkenli şapkalarını tercih ederler. Boyun ve omuz bölgeleri için ek koruyucu parçalara sahip olan yelkenli şapkaları, klasik spor şapkalara oranla çok daha yüksek koruma sağlar. Havanın kapalı olduğu zamanlarda katlanarak toplanabilen kalan bu ek örtücü parçalar, güneş yanıklarını önlemekte birebirdir. Yelkenli şapkalarının bir diğer önemli özelliği ise çabuk kuruyan ve UV ışınlarına dayanıklı kumaşlardan üretilmeleridir.