Outdoor Ekipmanı ve Aksesuarı

124 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Hiking - Trekking Ekipmanları

Trekking planları yapmaya başladınız ama çantanızda neler olması gerektiğinden tam olarak emin olamıyor musunuz? Öncelikle doğa yürüyüşlerine çıkmadan önce iyi hazırlanmak gerektiğini mutlaka belirtmeliyiz; doğru planlama ve doğru ekipmanlarla doğa yürüyüşlerinizde daha keyifli vakit geçireceğiniz gibi, olası aksaklıklara da hazırlıklı olursunuz. Trekking ya da hiking yaparken ne tür ekipmanlara ihtiyacınız olabilir? Yanınıza mutlaka almanız gerekenler nelerdir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Hiking & Trekking Yaparken Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Duyarız?

Her şeyden önce ihtiyacınız olan en önemli şeyin rahatlığınız olduğunu söylemeliyiz. Rahat, hava geçiren ve vücut ısınızı ideal seviyelerde tutan kıyafetler ilk ihtiyaçlarınızdan biri olacaktır. Ayakkabılar bir diğer önemli nokta! Yapacağınız yürüyüşün ya da turun ne kadar süreceğine bağlı olarak rahat ve dayanıklı ayakkabılar tercih etmelisiniz. Eğer kış aylarında hiking yapmayı planlıyorsanız, kıyafetlerinizin ve ayakkabılarınızın da bu koşullara uygun olması gerektiğini unutmayın. Yürüyüşünüzü yaz aylarında planlıyor olsanız bile, yüksek bölgelere çıktığınızda yağmurlar ve soğuk ortamlara yakalanma riskiniz her zaman olacaktır; bu yüzden kıyafetleriniz iyi planlamanız gereken ekipmanlardır. Gerektiğinde kat kat giyinip ısınabileceğiniz sıcakladığınızda tekrar çıkarabileceğiniz kolaylık ve hafiflikte kıyafetler tercih etmeye çalışın. Tabii kıyafetlerinizi taşımak için ideal boyutlarda bir çantaya da ihtiyacınız olacak. Su, barınma ve yemek gibi ihtiyaçların giderilebileceği bir trekking yolculuğuna çıkıyorsanız, kıyafet, kişisel bakım eşyaları, ilk yardım çantası, su ve atıştırmalıklar gibi kalemler için ortalama 30 litrelik bir çantayı yeterli bulabilirsiniz ancak eğer yolculuğunuzda kamplayacaksanız çadır, uyku tulumu, yemek pişirme araçları ve daha fazla su kapasitesi de göz önüne alındığında 50 litreye kadar çıkabilirsiniz. Yolculuğunuzun süresi de çanta boyutlarınızı belirleyen bir diğer unsur olacaktır.

Dikiş Seti, Böcek İlacı ve Olmazsa Olmazlardan Biri: Matara

Yolculuğunuzun uzunluğu ve suya erişiminize bağlı olarak yanınıza kaç litrelik matara alacağınızı belirlemek ve buna göre hazırlanmak çok önemlidir. Suya erişiminiz varsa 1 matara ya da termos yeterli olacaktır. Acil durumlar oluşabileceğini unutmayın. Yırtılabilecek kıyafetlerinizi onarabileceğiniz küçük bir dikiş seti, böcek ilacı, böcek ısırmalarına karşı merhem, güneş kremi, sabun ve tuvalet kağıdı yolculuğunuzda karşılaşabileceğiniz sıkıntılı durumlarda yolda kalmanızı önleyecektir

Doğa Yürüyüşü Yaparken Yanınıza Almanız Gerekenler

Doğa yürüyüşlerinizde güneş altında kalacağınız durumlara hazırlıklı olmalı ve yanınızda güneş gözlüğü, şapka ve güneş kremi bulundurmalısınız.Kafa lambası / feneri, el feneri ve yedek piller olmazsa olmazlardan. İdeal boyutta bir matara bulundurmanız su ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Eldiven ve baton kullanarak da çantanızı taşırken ağırlığın sırtınızda eşit dağılmasını sağlamış olursunuz.

Dağda Yürüyüş Ekipmanları Nelerdir?

Dağda yürüyüş yaparken mevsime ve yüksekliğe bağlı olarak hava durumunun hızla düşebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Yanınızda mutlaka eldiven, dolgulu ceketler ya da montlar, su geçirmez ceketler, içlik ve yedek çorap gibi birkaç ekipmanlarınızı aldığınızdan emin olun. Ani yağmurlardan korunmak için çanta yağmurluğu da yanınızda bulundurmanız gereken bir ekipmandır. Baton, yüksek rakımlı yürüyüşlerde dengenizi korumanız ve olası sakatlıklardan kaçınmanız için iyi bir yardımcıdır ancak yeterli değildir. Çantanızı da dengeli ve taşıyabileceğiniz ağırlıkta hazırladığınızdan emin olmalısınız.

Karda Yürüyüş Yaparken İhtiyaç Duyacağınız Ekipmanlar Nelerdir?

Karda yürüyüş normal şartlardan daha yorucu olabileceği için taşıyacağınız ağırlığın daha az ve dengeli olması gerekebilir. Bunu sağlayabilmek için polar kıyafetler, ince rüzgarlıklar, su geçirmeyen montlar ve yün içlikler tercih etmelisiniz. Kıyafetlerinizin üst üste giyilebilecek ağırlık ve kalınlıklarda olması olası soğuklar ve fırtınalardan korunmanız açısından önemli. Su geçirmez pantolonlar sizi yağmur ve kar gibi hava olaylarından koruyacaktır. Daha fazla bilek desteği sağlayan botlar da kar yürüyüşünde olası sakatlanmalardan korunmanıza yardımcı olacaktır.