Tekne-Yelken Kıyafeti ve Ayakkabısı

39 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Erkek Yelkenli Kıyafetleri, Yelkenli Montu ve Yeleği | Decathlon

Uçsuz bucaksız maviliklerde özgürce yol almak ve rüzgarı hissetmek her deniz tutkununun hayalidir. Uzun ve maceralı rotalarda seyretmek, dalgalarla boğuşmak, fırtına ile mücadele etmek, ışıldayan güneş altında hedefe odaklanarak teknesine yön vermek her kaptan için hayatın gerçek anlamı sayılır. İnsanoğlunun doğa ile mücadelesinin en çetin yaşandığı spor dallarından olan yelkenli sporu, üstün bir fiziksel güç ve odaklanma gerektirir. Denizin şefkatli ve sakin suları kabarıp dalgalar yükselmeye başladığında sizin ve ekipmanlarınızın zorlu koşullara hazır olması gerekir. Yelkenli kıyafetleri denizcilerin en zorlu şartlarda teknelerinde konfor ve güvenle seyretmeleri için özel olarak tasarlanır ve üretilir. Yağmur, şiddetli rüzgar, dalgalar, tuzlu suyun yıpratıcı etkisi gibi doğal koşullara karşı koyabilmek için yeterince güçlü olan bu yelken kıyafetleri, sporcunun konforunu ve güvenliğini destekleyecek kadar da esnek ve rahat bir kullanım sunar. Islak ve sürekli hareket halinde olan tekne güvertesinde sporcu güvenliği, uygun yelkenli ayakkabısı kullanarak başlar. Yelkenli ayakkabısı nasıl seçilir merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz.

Erkek Yelkenli Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yelkenli tekneler dalgaların ve rüzgarın etkisi ile sürekli salınım halindedir. Bu ortama ıslak ve kaygan tekne güvertesi de eklenince, dengede durmak ve kaymadan güvenle seyredebilmek büyük bir sorun haline gelir. Erkek sporcular ve deniz sevdalıları için özel olarak üretilen yelken ve tekne ayakkabıları, bu soruna uygun çözümler sunacak biçimde özel olarak tasarlanır. Tekne yüzeyine sağlam ve güçlü bir tutunma sağlayan tırtıklı kauçuk tabanları ile erkek yelkenli ayakkabısı, seyir halinde en büyük yardımcınız olacaktır. Aynı zamanda su geçirmez olması, ayaklarınızı sıcak tutması ve kuru kalması açısından da önemlidir. Doğa yürüyüşü ve benzeri amaçlı diğer su geçirmez özellikli ayakkabılar yelken sporu için uygun değildir. Zira bu tip ürünler su geçirmez olsalar da deniz suyunun aşındırıcı ve yıpratıcı etkisine karşı tasarlanmadıklarından yeterince dayanıklı değillerdir. Tekne güvertesinde temizlik her zaman önemli bir konu olduğundan, tercih edilecek ayakkabıların kaymazlığı kadar iz bırakmaması da önemlidir. Sıcak yaz aylarında çorapsız giyilen hafif file makosenler rahatlık ve konfor sağlarken, kaymaz tabanı sayesinde güvenliğinizden de ödün vermez. Uzun rotalar, soğuk ve zorlu yelkenli seyirleri için ise gerçek deriden üretilmiş, yarı yüksek gövdeye sahip astarlı yelkenli ayakkabıları tercih edilebilir.

Yelkenli Montunun Diğer Spor Montlardan Farkları Nelerdir?

Açık deniz koşullarında doğanın tüm gücü ve bilinmezliğine karşı seyreden yelkenciler her hava koşuluna hazır olmalıdır. Sert rüzgarlar, sağanak yağış, tekne gövdesine çarpan dalgalardan sıçrayan tuzlu deniz suyu, yelkenciyi her zaman sınamaya devam eder. Uygun seçilmiş bir yelkenli montu sizi kuru ve sıcak tutar. Motivasyonunuzu ve performansınızı korurken güvenliğinizden de ödün vermez. Rüzgar geçirmez ve sıcak tutar. Nefes alabilen yapısı ile terlemenizi önler. Yüksek yakası ve büyük kapüşonu ile baş ve boyun bölgeniz için de yeterli koruma sağlar. Fosforlu ve parlak renkleri sayesinde, uygun olmayan hava koşullarında denize düşme gibi tehlikeli durumlarda kolay fark edilmenizi sağlar ve güvenliğinize katkıda bulunur. Diğer spor montları farklı spor dallarının ihtiyaçları gözetilerek tasarlandıklarından, her yelkencinin ihtiyacı olan bu özelliklerin tümünü taşımazlar ve yelkenci için yetersiz koruma sağlayabilirler.

İyi Bir Yelkenli Yeleğinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Yelkenli yaparken hareket serbestliği arzulayan her sporcunun vazgeçilmez ekipmanı olan yelkenli yeleği çoğunlukla polar bileşenlerden üretilir. Klasik polar yeleklerden farklı olarak membran bileşen ile su ve neme karşı güçlendirilmiş yelkenli yelekleri sıcak ve kuru kalmanızı sağlar. Polar yelkenli yelekleri genellikle bir yelkenli montunun içine giyilerek kullanılır. Cepleri ve rüzgar geçirmez yapısı ile polar yelkenli yelekleri, uygun havalarda su sıçramalarına ve rüzgara karşı pratik bir çözüm olarak da kullanılabilir.