Boks Malzemesi

57 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Boks Malzemeleri

Fiziksel mücadele insanoğlu var olduğundan beri devam etse de yazılı kurallar dahilinde yumrukla yapılan ilk boks müsabakalarına dair kayıtlara Homeros'un İlyada'sında rastlanır. O dönemlerden günümüze kadar geçen uzun sürede, gerek kuralları gerek yapılış amacıyla sık sık değişikliğe uğramasına rağmen, boks halen tüm dünyada popüler bir spor. Modern boks sporu 1743 yılında İngiliz boksör ve ağır siklet şampiyonu olan Jack Broughton tarafından yazılan kurallar baz alarak devam eder. Bu yeni kurallar sayesinde o döneme kadar göz ardı edilen sporcu güvenliği ve rakibe karşı centilmenlik oyunun temeli haline gelir ve boks sporunun çehresi değişir.

Boksun Faydaları Nelerdir?

Boks yumrukla yapılan bir savunma ve saldırı sporudur. Takım oyunlarına nazaran daha küçük bir alanda yapıldığından, daha durağan bir spor olarak algılanabilir. Ancak bu spora başlayan herkesin ilk fark ettiği şeylerden birisi, göründüğünden çok daha yorucu olduğu ve mükemmel bir kardiyo antrenmanı sağladığıdır. Yoğun tempoda ve hiç durmaksızın hareket edilen boks antrenmanları, yağ yakmak ve kardiyovasküler kapasite artışı sağlamak açısından çok etkilidir. Boks, kas tonusunu artırır. Kasların dinlenme halindeki gerginliği anlamına gelen kas tonusu, hızlı ve sert hareketler içeren boks sporunun doğası gereği gelişir. Vücut geliştirmeciler ve boksörlerin görüntüleri arasındaki farkın sebebi kas tonusudur. Kemikleri ve eklemleri güçlendiren boks, kas dayanıklılığını da artırarak daha uzun antrenmanlar ve zorlu müsabakalar boyunca ayakta kalmanızı sağlar. Bu fiziksel faydaların yanında, boksun çok önemli mental faydaları da vardır. Stres seviyesinin azalması, öz güven artışı, disiplin, odaklanma gibi zihinsel getiriler de boks sporu ile kazanılan yeteneklerdir.

Boks Malzemeleri Nelerdir?

Hem sizin hem de rakibinizin güvenliği açısından koruyucu boks ekipmanları kullanımı kaçınılmazdır. Boks eldiveni ellerinizi ve parmaklarınızı darbelerden korurken, rakibinizin de yaralanmasını engeller. Boks bandajı, boks eldiveni giyilmeden önce ele sıkıca sarılarak ellerin eldiven içinde zedelenmesini ve eldivenin kaymasını engeller. Boks dişliği kafa ve yüz bölgesine gelen yumrukların dişlerinize zarar vermesini engeller. Boks eldiveni, boks bandajı ve boks dişliğinden oluşan boks seti, yeni başlayacak sporcular için olmazsa olmazdır. kum torbası antrenmanlarda yumruk stillerini çalışabilmeniz için yapılmış bir ekipmandır. İçi kumaş veya deri kırpıkları ile doldurulur. Tavana asılabilen veya yerde dik durabilen farklı modelleri mevcuttur. Oldukça sert bir yapıda olduğundan kum torbasına asla çıplak elle yumruk atılmamalıdır. Yumruk topu ise seri ve hareketli olmayı gerektiren boks sporunda kaçınma ve koordinasyon antrenmanları yapmanıza olanak tanır. Sık ve seri yapılan vuruşlar ile hassas bir zamanlama yeteneği kazandırır. Boks kaskı ise boks malzemeleri arasında önemli ekipmanlardan biridir. En sık yumruk alan baş bölgesini darbelerden korur. Hafif ve nefes alan materyallerden üretilen bok şortu, hareket kolaylığı sağlar ve kalın bel lastiği sayesinde antrenman veya müsabaka boyunca ideal kavrama sağlar. Farklı seviyedeki sporcular için üretilen boks malzemelerini Decathlon güvencesiyle satın alabilirsiniz.

Boks Eldiveni ve Boks Bandajı Nasıl Seçilmelidir?

Boks bandajı eldiven giyilmeden önce ele sarılır ve eklemleri destekleyerek terlemeyi önler. Hafif antrenmanlar için genellikle 2.5 metre uzunluğunda ince bandajlar tercih edilirken, yoğun antrenman veya sert müsabakalar için 4 metre uzunlukta, kalın ve ergonomik destekli bandajlar tercih edilir. Boks eldiveni seçimi ise spordaki seviyenize, antrenman sıklığınıza ve sıkletinize göre değişir. Yeni başlayan sporcular hafif ve bilek destekli modellere yönelirken tecrübeli sporcular gerçek deriden kalın kaplamaya sahip eldivenleri tercih edebilir.

Boks Yaparken Korumalık Kullanmanın Önemi Nedir?

Sert ve yüksek şiddetli darbeler sporcular için büyük risk oluşturur. Uluslararası standartlara uygun korumalıklar ile hem kendinizi hem de rahibinizi koruyabilirsiniz. Boks kaskı, boks dişliği, jockstrap gibi aktif koruyucu ekipmanlar yumruk ve düşme gibi darbelerin etkisini ve sakatlanma riskini en aza indirmeyi amaçlar. Boks bandajı ve iç eldiven gibi pasif korumalıklar ise ellerinizin eldiven içinde kaymasını ve tahriş olmasını engeller.

Boks Yaparken Neler Giyilmelidir?

Terletmeyen, hafif, nefes alan ve beli sıkı kavrayan bir şort, boks antrenmanları ve müsabakaları için ideal seçim olacaktır. Hafif, kaymaz tabanlı, ayak bileğini destekleyen bir boks ayakkabısı özellikle müsabakalarda sporcunun performansına olumlu katkıda bulunur. Isınma esnasında veya kondisyon antrenmanlarında kapüşonlu sporcu atleti tercih edilebilir. Boks sporu için ihtiyaç duyduğunuz tüm kıyafetleri Decathlon'da bulabilirsiniz.