Tüplü Dalış Aksesuarları

20 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Tüplü Dalış Aksesuarları

Deniz tutkunlarının çoğu, tüplü dalış gerçekleştirmeyi hayal ediyor. Tüm dünyadan, şehrin gürültüsünden hatta bazen kendinizden uzaklaşıp deniz altının büyüsüne, gizemine kapılmak ve yeni bir dünya keşfetmek insana her yerdekinden daha huzurlu hissettirebiliyor.

Su altına dalış serbest ya da tüplü olarak gerçekleştirilebiliyor. Serbest dalış için hava tüpü gibi bir aksesuara ihtiyaç duyulmazken tüplü dalış için çeşitli aksesuarlara ihtiyaç duyuluyor. Dalış yapmak için çok iyi yüzme bilmeye gerek olmadığı bir gerçek. Ancak dalmayı öğrenmek için mutlaka bir eğitim alınması gerekiyor. Eğitimin ardından hazır olduğunuzda görmekten asla vazgeçemeyeceğiniz güzelliklerle ve sırlarla dolu büyülü bir dünya keşfedilmek için sizi bekliyor.

Tüplü Dalış Aksesuarları Nedir?

Tüplü dalış su altında ve kimi zaman da oldukça derin sularda yapıldığı için mutlaka bu spora özgü aksesuarlar kullanmak gerekiyor. Aksi takdirde tüplü dalış tehlikeli bir hale gelebiliyor. Tüplü dalış yapmak için olmazsa olmazlar arasında dalış elbisesi, hava tüpü, dalış maskesi, dalış gözlüğü ve su sporları ayakkabıları geliyor. Palet, dalgıç yeleği ve şnorkel de tüplü dalış yaparken mutlaka sahip olmanız gereken aksesuarlar arasında yer alıyor.

Tüplü Dalış Aksesuarları Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Tüplü dalıştaki en önemli unsur güvenlik. Dalışa başlamadan önce güvenliğinizden emin olmak hem sizin hem de size eşlik edenlerin hayatını kurtarabiliyor. Doğru dalış aksesuarı dalışı çok daha keyifli bir hale getirebiliyor. Bunun için kullandığınız her bir parçayı özenle seçmeniz gerekiyor. Örneğin; doğru dalış elbisesini seçmek sizi sadece deniz altında sıcak tutmakla kalmıyor aynı zamanda yaralanmalara karşı da koruyor.

Dalgıçlar için en büyük tehlikelerden birinin hipotermi yani vücudun hızla ısı kaybederek şoka girmesi olduğu biliniyor. O nedenle dalış elbiselerinin kalınlıkları, hipotermi olasılığını önlemek üzere 0.5 ila 8.0 mm arasında değişiyor. Neopren denilen bir malzemeyle üretilen bu özel kıyafetler, içindeki çok küçük hava boşlukları sayesinde vücut ile su altı arasında bir izolasyon malzemesi vazifesi görüyor.

İnsan anatomisinin aslında yüzmek ve dalmak için uygun olmadığı biliniyor. Bu nedenle insan anatomisini deniz altında rahat hareket ettirecek aksesuarları seçmek gerekiyor. Su altı dalış ayakkabısı da bacakların çabuk yorulmasını engelleyerek daha verimli dalmanızı sağlıyor.

Dalış tüpü seçilirken mutlaka güvenli, risk taşımayan ve sağlıklı dalışı desteklemesi önemli. Dalış tüpleri genellikle 12 litrelik olarak tasarlanıyor. Ancak dalış süresi ya da vücut ağırlığına göre dalış tüpü seçmek de büyük önem taşıyor.

Dalış gözlüğü ve dalış maskesi alırken rahat ve su sızdırmaz olması öncelik kazanıyor. Bunun için ürünün yapıldığı malzemeyi, yüzünüzün anatomisine uygunluğunu, boyutlarını ve rahatlığını göz önünde bulundurmalısınız.

Tüplü Dalış Aksesuarları Çeşitleri Nelerdir?

Tüplü dalış için mutlaka olması gereken aksesuarların yanında dalış zevkinizi, güvenliğinizi ve dalış sonrasındaki konforunuzu artıracak şekilde tasarlanılan geliştiren başka aksesuarlar da bulunuyor. Basınçölçer, şamandıra, , maske kayışı, bağlantı elemanları ve ip sarma makarası, dalış regülatörü, regülatör hortumu ve palet kayışı gibi aksesuarlar dalış sırasındaki güvenliğiniz artırıyor. El feneri ve pusula gibi aksesuarlar su altında size rehberlik ederken kamera sabitleyici su altında çekeceğiniz fotoğraf ya da videoları çok daha profesyonel hale getiriyor. Dalış bilekliği ve dalış saati aksesuarları da tüplü dalışta görünürlüğü artırıyor ve siz farkına varmadan hızla geçen zamanı size hatırlatarak güvenliğinize katkıda bulunuyor.

Tüplü Dalış Aksesuarları Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Tüplü dalış aksesuarlarının fiyatları, tercih edilen aksesuarlara göre değişir. Bazı aksesuarlar tamamen su geçirmez ve dalış sertifikası gibi önemli belgeleri dalış sırasında yanınızda bulundurmak için tasarlanırken bazı dalış aksesuarı parçaları, deniz altı tüplü su dalışı için değil mağara ya da batık dalışı için üretiliyor. Fiyatlar, deneyiminize göre seçeceğiniz aksesuarlardaki farklılığa göre de değişebiliyor. Deneyiminiz, seçeceğiniz ürün çeşidi ve dalış seviyeniz ne olursa olsun en iyi kalitedeki en uygun fiyatlı çeşit çeşit renk ve özellikteki tüplü dalış aksesuarları Decathlon mağazalarında ve internet sitesinde sizleri bekliyor.