Dalış Ekipmanı

24 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Dalış Ekipmanları Rehberi

Denizin derinliklerini keşfetmek istediniz ve dalış yapmaya karar verdiniz. Ancak denizin derinliklerine doğru dalış yapmadan önce ekipmanlarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Eksik dalış ekipmanları, dalış aktivitesinden maksimum keyif almanızı engeller. Bu nedenle suyun altına güvenli dalış yapmak için tabiri caizse ''tam takım'' olmanız gerekir.

Olmazsa Olmaz Dalış Ekipmanları Nelerdir?

Dalış yapmak için olmazsa olmaz olan bazı ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar olmadan dalış yapmak güvenlik açısından tavsiye edilmez. Bunlardan 3 tanesi yüksek değerde önem taşır: Maske, palet ve şnorkel… Suyun altındayken gözlerinizle etrafı net bir şekilde görebilmek için maskeye ihtiyaç duyacaksınız. Unutmayın, yüzeyde olduğu kadar suyun altında da gözlem gücünüzden ödün vermemek için kaliteli bir maske satın almanız gerekir. Şnorkel, dalış sırasında rahat nefes alıp vermek için gereken bir dalış ekipmanıdır. Bu nedenle mutlaka satın alınmalıdır. Her ne kadar oksijen tüpleriyle de gereken hava akışı sağlansa da şnorkel her ihtimale karşı yüzücüde bulunması gereken dalış malzemeleri arasındadır. Paletlerin tasarımlarında deniz canlıların yüzgeçlerinden esinlenilmiştir. Deniz altındaki basınç seviyesinde insan vücudunun tıpkı balıklar gibi rahat ve özgürce hareket etmesini sağlarlar. Bu nedenle palet olmadan deniz altında hızlı hareket etmek mümkün değildir. Regülatör de dalış için gerekli ekipmanlar arasında yer alır. Regülatörler, tüpteki yüksek basınçlı havayı, yüzeceğiniz ortamın basıncına göre ayarlayarak size ulaştırır. Bir diğer önemli dalış ekipmanı ise denge yeleğidir. Denge yelekleri sayesinde denizin altındaki yüzerlik seviyesi kontrol altına alınır. Şişirme butonuyla yelek şişirildiği zaman, efor sarf edilmeden yüzeyde kalınabilir. Bununla beraber tahliye butonuyla da hava boşaltımı gerçekleştirilir. Regülatörler, uzun süreli dalışlar için büyük önem taşır. Bunun yanı sıra dalış bilgisayarı da önemli bir dalış ekipmanıdır. Dalış bilgisayarı sayesinde su altında kalınabilecek süre gözlemlenebilir. Ayrıca dalış tüpü ve dalış elbisesi de olmazsa olmaz dalış ekipmanları arasında yer alır.

Dalış Ağırlık Kemeri Ne İşe Yarar?

Dalış elbiseleri, neopren malzemeden üretildikleri için yapı itibarıyla su altında yüzmeye imkân vermezler, yüzeyde kalırlar. Dalış elbiseleriyle su altına inmek için dalış ağırlığı alınması gerekir. Bunun için de dalış kemerleri kullanılmalıdır. Vücudun simetrisini sağlayabilmek ve dalış elbisesinin yıpranmasını önlemek için cepli dalış kemerleri kullanılır. Bu ceplerin içerisine 1, 2 veya 3 kilo olan ağırlıklar yerleştirilir. Dalış ağırlık kemerleri kullanılırken yüzücünün kilosuna göre bir hesaplama yapılır. Sahip olunan kilo 10’a bölünür ve çıkan sonuca 2 eklenir. Örneğin 70 kilo olan bir yüzücü, 9 kilo ağırlığındaki bir kemerle dalış yapabilir. Dalış ağırlık kemeri bel hizasına göre takılmalıdır. Ayrıca ağırlıklar dalış elbisesinde eşit seviyede durmalıdır. Birbiriyle dengesiz duran ağırlıklar, yüzücüyü suyun altında da dengesiz tutacaktır.

Manometre ve Regülatör Ne İşe Yarar?

Manometreler, kapalı kaplardaki gazların ve sıvıların basınç seviyelerini ölçmeye yarayan aletlerdir. Sıvılı ve metal olarak ikiye ayrılırlar. Sıvılı manometreler, U şeklindeki bir borunun içinde bir miktar sıvı taşırlar. Büyük yoğunluktaki bir sıvıyı taşıyan manometre ile yüksek ve alçak basınçlar ölçülebilir. Düşük yoğunluktaki sıvıya sahip manometreyle ise açık hava basıncı değerlerine yakın seviyelerdeki basınçlar ölçülür. Metal manometre ise çoğunlukla endüstri alanlarında kullanılır. Regülatör, dalış tüpünün içindeki hava basıncını dönüştürerek, yüzünün soluyabileceği duruma getiren alettir. Regülatörler iki bölmeden oluşur. Birinci bölmedeki yaklaşık 200 barlık hava, ortalama 8 bar havaya düşürülerek ikinci bölmeye aktarılır. Regülatörün üzerinde yedek bir hava kaynağı da mevcuttur. Eğer regülatörün ikinci bölmesi suyun altındayken ağızdan çıkar veya başka bir sorun yaşanırsa, yedek hava kaynağı kullanılabilir. Regülatörlerin üzerine derinlik göstergesi veya konsol eklenebilir. Regülatördeki konsollar, derinlik seviyesini, tüp basıncını ve pusula bilgisini sunar.