Kayak, Snowboard Gözlüğü

11 Adet Adet

Sıralama:

Kayak ve Snowboard Gözlüğü

Kayak ve snowboard gözlükleri, satın alabileceğiniz en önemli ekipman parçalarından biri olarak biliniyor. En az pantolon, mont ve kayak botu kadar önemli kayak ve snowboard gözlüklerini satın alırken bazı teknik detaylara hakim olmanız gerekiyor. Tüm kayak ve snowboard gözlükleri, rüzgâra ve soğuğa karşı koruma sağlasa da lens tipi, rengi, değiştirilebilirlik özellikleri, çerçeve boyutu veya uyum bakımından tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza hitap eden ürünleri seçmelisiniz. Decathlon, geniş koleksiyonunda her türlü zevke ve ihtiyaca yönelik snowboard ve kayak gözlükleri sunuyor. Siz de doğru kayak ve snowboard gözlüğünü tercih edebilmek için hemen şimdi rehberimize göz atabilirsiniz.

Doğru Lenslerle Mükemmel Görüş

Her snowboard veya kayak gözlüğünün camı farklı özelliklerde sunuluyor. Silindirik veya küresel lens olarak temelde ikiye ayrılan çeşitlerin her biri farklı sonuçlar sunuyor. Silindirik lensler, dikey eksende bükülmesine karşın yatay eksende düz şekilde geliyor. Bu nedenle çevresel bakış açısı sunmayan silindirik snowboard veya kayak gözlükleri, güneşte parlama yapmıyor. Küresel lens çeşitleri ise mükemmel görüş açısı elde etmenizi sağlayan yatayda ve dikeyde eğri eksenle sunuluyor. Özellikle profesyonel sporcular tarafından tercih edilen küresel lens çeşitleri, daha periferik görüş açısına sahip olmayı sağlıyor. Gözün yapısına benzeyen küresel lensli snowboard ve kayak gözlükleri, yüzünüzle lens arasında daha fazla boşluk olmasına neden olduğu için daha az hava akışı oluşuyor. Bu nedenle gözlüğün camında buğu oluşması sorununun da önüne geçiliyor. Küresel lenslerin başka bir avantajı da parlama miktarını dağıtabilme ve azaltma yeteneğinden kaynaklanıyor.

Doğru Lens Rengini Seçin

Günümüzde neredeyse gökkuşağının her rengine sahip lens çeşitleri bulunuyor. Bu noktada lens seçerken kişisel tercihleriniz ve hava koşulları belirleyici bir etki yaratıyor. Görünür Işık İletimi adı verilen VLT oranı lens rengi seçimindeki temel kriterler arasında yer alıyor. VLT, objektifin %0 ila %100 civarında yere düşmesine izin veren ışık yüzdesini ve çevrenizde ne kadar kontrast bulunduğunu gösteriyor. Güneş ışıkların yoğun olduğu yerlerde ve günlerde VLT'nin düşük oranlı olması güneş ışığından ve UV ışınlarından mükemmel şekilde korunmayı sağlıyor. Güneş ışığının az ve sis miktarının çok olduğu günlerde ise daha yüksek VLT'ye sahip lensleri tercih etmeniz öneriliyor. Düşük ışık lensleri için tipik renkler % 60-90 arasında değişen VLT ile sarı, pembe ve mavi lenslerden oluşuyor. Diğer düşük lensler daha düşük bir VLT yüzdesiyle tipik olarak siyah, gri ve altın gibi koyu renklerde geliyor. Bu tip lenslerde genellikle VLT %5 ila 20 arasında değişiyor.

Tam Uyumu Yakalayın

Snowboard ve kayak gözlüklerinin çerçeveleri, yüzünüzde rahat bir hissiyat yaratması bakımından önem taşıyor. Gözlük çerçevelerinin temelde lensi yerinde tutmak, karı uzaklaştırmak ve yüzünüzü mümkün olduğu kadar rahat ettirmek gibi üç önemli özelliği bulunuyor. Çerçeve boyutu ise kafa büyüklüğüne göre farklı ölçülerde sunuluyor. Küçük çerçeve ölçüsü, çocuklar, gençler veya genellikle çok küçük kafa ölçüsüne sahip kişiler tarafından kullanılıyor. Küçük ölçülerdeki gözlükler, kask ile çerçeve arasında sorun yaratabiliyor. Orta boy gözlükler ise genellikle pek çok kişi tarafından tercih edilen standart ölçü olarak biliniyor. Bu tip orta boy snowboard ve kayak gözlükleri, kask takmanızı da kolaylaştırıyor. Büyük boyutlu gözlükler ise daha fazla lens ve görüş alanına sahip olmanızı sağladığı için yatay olarak iyi açı yakalamanızı sağlıyor. Bu özellik, serbest stile sahip snowboard ve kayak sporcuları için mükemmel sonuçlar sunuyor. Siz de ihtiyaçlarınıza uygun snowboard ve kayak gözlüklerini keşfetmek için hemen şimdi Decathlon'un onlarca farklı seçeneğine göz atabilirsiniz.