Kayak, Snowboard Çorabı

18 Adet Adet

Sıralama:

Kayak Snowboard Çorabı

Kayak ya da snowboard yaparken soğuktan korunmayı sağlayan en önemli ekipmanlardan bir tanesi de kayak çorapları oluyor. Doğru kayak çorabı seçimi ile hem konforlu bir şekilde spor yapmak hem de soğuktan korunmak mümkün. Decathlon’un sporcu ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmiş kayak çorabı modellerinden siz de kendinize uygun olanını seçebilir ve konforlu bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kayak Çorabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak kıyafetleriniz ne kadar soğuktan koruyucu özellikte olursa olsun mutlaka ayakkabınızın içine giyeceğiniz kayak çorabına da dikkat etmelisiniz. Kapak sporu yaparken deyim yerindeyse en ağır yükü bacaklar ve ayaklar çektiği için ayakların çok iyi şekilde korunması ve konforlu durumda olması gerekiyor. Bu yüzden doğru seçilmiş kayak çorapları ayakların üşütülmesi ve başka hastalıklara davetiye çıkarılması gibi ihtimalleri de büyük oranda önlüyor. Kar çorabı seçerken öncelikle kan dolaşımını engellememek için çok kalın olmayan çoraplar tercih etmek gerekiyor. Özellikle bu çoraplar hareket özgürlüğü de sağladığı için ayakta çok fazla yük yaratmıyor. Ayrıca ayakkabılarınız dar kalıplı ise mutlaka inceliği üst seviyede olan kayak çoraplarına yönelmelisiniz. Eğer tek bir çift çorap satın almayı düşünüyorsanız ve gün içinde pek çok defa kayak yapacaksanız hızlı kuruma özelliğine sahip olan kayak çoraplarından tercih edebilirsiniz. Bunun diğer alternatifi ise birkaç adet yedek kayak çorabı daha edinmek olacaktır. Bunun yanı sıra ayakkabı içinde sorun yaşamamanız için çorabınızın ayağınızın tam ölçüsüne göre olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı çoraplar yapısı gereği daha dar ya da daha bol olabiliyor. Bu detaylar ise genellikle ürün açıklamalarında belirtiliyor. Bu açıklamalardaki beden önerilerini dikkate alarak size en uygun olan kayak çorabı kolayca seçebilir ve konforlu bir şekilde snowboard ya da kayak yapabilirsiniz.

Kullanışlı Bir Kayak Çorabının Sahip Olması Gereken Özellikler

İlk olarak kullanışlı bir kayak çorabının ince olması gerekiyor. İnce olmasına rağmen ısıyı geçirmeyen ve soğuğa karşı koruma sağlayan çoraplar tercih sebebi oluyor. Gün içinde spor yaparken ayaklar çok fazla yorulacağı için çorabın yapısının yumuşak olması da gerekiyor. Böylece ayaklarınız tahriş olmadan ve acı hissetmeden rahatça kayak ya da snowboard yapabilirsiniz. Ağırlıklı olarak yün malzemeden üretilen çoraplar sıcak tutma konusunda da oldukça iyi performans gösteriyor. Böylece ısı yalıtımı kusursuz bir şekilde sağlanabiliyor. Kayak çorabınızın koku yapmaması ve kayganlaşmaması için teri dışarı atma özelliğinin de bulunması gerekiyor. Bu özellik genellikle çorap bileşeninde yer alan ince yün iplikleri sayesinde sağlanıyor. Çorabın ayaktan kaymasını önleyen bir diğer özellik ise elastik yapıya sahip olması oluyor. Elastik yapıdaki çoraplar ayağı başarılı bir şekilde kavrayarak kayak boyunca ayağın ayakkabıya tutunmasına yardımcı oluyor. Yün bileşenlere sahip olan çoraplar aynı zamanda oldukça dayanıklı kayak çorapları oluyor. Bu nedenle çorabınızı uzun ömürlü kullanmak için sağlamlığı üst seviyede olan yün bileşenli ve özel tasarıma sahip kayak çoraplarını tercih edebilirsiniz.

Kayak Çoraplarının Bakımı

Kayak çoraplarını uzun yıllar boyunca sağlamlığından ve işlevinden bir şey kaybetmeden kullanmak istiyorsanız bakımına da özen göstermelisiniz. Bu noktada her ürünü yıkarken ürünün etiketinde yer alan yıkama önerilerine uygun hareket etmek gerekiyor. Dolayısıyla kayak çoraplarınızı çamaşır makinesinde yıkamayı düşünüyorsanız kesinlikle 30 derecenin üstündeki sıcaklıklarda yıkamamalısınız. Aynı zamanda beyazlatıcı dışındaki deterjanlardan az miktarda kullanırken kesinlikle yumuşatıcı da kullanmamalısınız. Hassas özellikteki ve teknik faydaları üst seviyede olan bu tip kayak kıyafetlerini kurutma makinesinde kurutmamalı, kurumaları için havadar bir yere asmalısınız. Kuru temizlemeye de uygun olmayan bu ürünlere ütü yapmak da ürünün yapısına uzun vadede zarar verebiliyor. Kayak çoraplarınızın bakımını doğru bir şekilde yaptıktan sonra tamamen kuruduğunda çorabı gardırobunuza kaldırabilirsiniz. Decathlon’un geniş ürün seçeneğine sahip kayak çorabı koleksiyonundan ihtiyaçlarınıza ve beğenilerinize uygun bir modeli kolayca seçebilirsiniz.