Kızak

3 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Cinsiyet

  • Marka

  • Fiyat

  • Kullanıcı Yorumu

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Kızak

Hem çocuklar hem de yetişkinler için en keyifli kış sporlarından bir tanesi olan kızakla kayma, farklı ekipmanlarla ve farklı ortamlarda yapılabiliyor. Çocuk kızakları ve yetişkin kızakları dayanıklılık ve form yönünden oldukça büyük farklılıklar taşıyor. Bu yüzden herkesin kendi yaş grubuna uygun kızakları tercih etmesi gerekiyor. Her iki yaş grubu için de ayrı ayrı üretilen frenli kızaklar biraz daha profesyonel bir kayma deneyimi sunuyor. Buna karşılık kürek tipi kızaklarla da özellikle çocuklar kış aylarında evlerinin önünde dahi oldukça eğlenceli vakit geçirebiliyorlar.

Frenli Kızak

Genellikle 3 yaşından büyük çocuklar için ve tek bir kişinin binebileceği şekilde tasarlanan frenli kızaklar ile karda kayarken çocuklar kolayca fren yapıp durabiliyorlar. Aynı zamanda kızağın yönlendirilmesine de yardımcı olan frenlerden kızaklarda iki adet bulunuyor. Elbette kızaklar frenin yanı sıra ayak ile de durdurulabiliyor. Aynı zamanda çekme sapı bulunan bu kızaklar kayma işleminden sonra da çok kolay bir şekilde taşınabiliyor. Ergonomik şekilde tasarlanan ve doğru malzemeler kullanılan frenli kızaklarda bisiklet rahatlığı yaşamak mümkün oluyor. Yine de tüm kızakları kullanmaya başlamadan önce genel olarak kontrol etmek gerekiyor. Eğer herhangi bir yerinde hasar ya da kırık varsa o kızağı tamir etmeden veya bir yenisiyle değiştirmeden kesinlikle kullanmamalısınız. Frenli ya da frensiz olan tüm çocuk kızaklarının bir yetişkin gözetiminde kullanılması gerekiyor. Yetişkinlerin özellikle frenli kızakları çocuklarına kullandırmadan önce frenlerinin doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi büyük bir önem taşıyor.

Kızak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızak seçerken öncelikle kızağın çocuğun yaşına uygunluğuna dikkat etmek gerekiyor. Genellikle kızaklar üç yaşın altındaki çocuklar için uygun olmuyor. Bunun yanı sıra her kızağın maksimum olarak taşıyabileceği ağırlık da belli oluyor. Dolayısıyla kızağı kullanacak kişinin kilosunu göz önünde bulundurarak kızak seçimi yapmalısınız. Aksi takdirde taşıyabileceğinin üstünde bir ağırlık yüklenen kızaklar kayma sırasında parçalanarak çeşitli kazalara yol açabiliyor. Çocuklar için üretilmiş olan kızaklar genellikle tek kişinin kullanımına uygun olduğu için kızak seçerken bu detaya da dikkat etmelisiniz. Yetişkin kızakları ise genellikle 100 kg ve altındaki yetişkinin ve buna ilave olarak 10 yaş altındaki çocukların birlikte binmesi için uygun oluyor. Kızağı satın almadan ve kullanmaya başlamadan önce bu teknik özellikleri çok detaylı bir şekilde incelemek gerekiyor. Aynı zamanda bir yetişkin için uygun olan kızaklar iki çocuk tarafından da kullanılabiliyor. Buzlanmış araziler kızak kaymak için bazı durumlarda daha elverişli olabiliyor ama her kızak bu arazilerde kullanıma uygun olmayabiliyor. Bu nedenle bu detayı da ürünün teknik özelliklerinden incelemelisiniz. Sert ve düz tabana sahip olan kızaklar karda batmazlık gösterdiği için daha başarılı bir kayma performansı sağlıyor.

Kızak Antrenmanı Yaparken Giyilmesi Gerekenler

Kızak yaparken giyilmesi gereken kıyafetlere de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle güvenliği sağlamak için giyilmesi gereken bu kıyafetlerin başında kayak kaskı geliyor. Bunun yanı sıra UV ışınlarından gözleri koruyan ve belli bir hıza ulaştığınız zaman çevreyi rahat bir biçimde görmenize yardımcı olan maskelerden kullanmanızın da yarar büyük oluyor. Ayrıca eldiven kullanmak da elleri hem soğuktan hem de kardan koruyarak kızak üzerinde hakimiyeti çok daha rahat bir şekilde kurmaya katkı sağlıyor. Tüm kış sporlarında olduğu gibi kızakla kayarken de su geçirmez özellikte ve sıcak tutan bir kayak kıyafeti ya da tulum giymek gerekiyor. Bunun altında ise mutlaka sıcak tutan, su geçirmeyen ve üst seviyede yer tutuşu sağlayan kar botları tercih etmelisiniz. Kızakla kayarken belirli bir hıza ulaşıldığı ve çok fazla kar kalktığı için paçalarınızdan bu karın girişini önlemek adına bir çift tozluk da kullanmalısınız. Seçeceğiniz tüm ürünleri üst seviyede rahatlık, sağlamlık ve konfor sunan modeller arasından seçmelisiniz.