Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
Arama yapmadan önce bir kelimeyi giriniz
3
Adet Adet

Snowboard

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Beden

  • Fiyat

  • Snowboard Tahtasının Özellikleri Nelerdir?
    Tıpkı kayak gibi snowboard tahtası da kullanılacak parkurun özellikleri göz önüne alınarak tasarlanıyor. All-mountain, freestyle ve splitboard çeşitleri bulunan snowboard tahtası, farklı seviyelere uygun olacak şekilde üretiliyor. Ayak bağlamaları ve tahtadan oluşan ekipman, kullanıcının boyuna göre değil kilosuna göre seçiliyor. Snowboard tahtasının karla temas eden yüzeyi, ne kadar kayılabileceği ve akıcı bir performans sunup sunamayacağı hakkında genel olarak bilgi veriyor. Fizik yasalarına uygun olarak tasarlanan modeller, kullanıcıların güvenliği ve konforu için farklı tabakalardan üretiliyor. Esnek yapılı malzemeler ve pek çok farklı kimyasalla zenginleştirilen tasarımı, dönüş ve kayma performansına direkt etki yapıyor. Snowboard tahtaları, oluşan mukavemetten zarar görmemeleri adına bükülme, sürtünme ve burulmalara karşı esnek bir yapıda üretiliyor. Snowboard yaparken vücudunuza, tecrübenize, stilinize ve parkura uyumlu bir tahta seçmeniz aldığınız keyfi en üst seviyelere taşıyor ve güvenle kaymanızı sağlıyor.
Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Snowboard Tarihçesi

Her ne kadar kar üzerinde kayma fikri kulağa çok uzun bir geçmişe dayanıyormuş gibi gelse de snowboard, tarihi açıdan çok uzun bir geçmişe dayanmamaktadır. Temelleri 1960'lı yıllarda Sherman Poppin tarafından atılmış olup bugünkü snowboardun ilk hali küçük kızaklara benzer snurfer ile atılmıştır. Snurfer, ingilizce "snow" ve "surfer" kelimelerinin birleşimi ile üretilmiş bir isimdir. 1970'li yıllara gelince Jack Burton Carpenter, Tom Sims ve Chuk Barfoot'un içinde bulunduğu bir grup tarafından bu sporun öncülüğü yapılmıştır. 1985'te ise Burton, Vermont'taki Strotton Dağı'nda açtığı mağazada çelik kenarlı, yüksek arkalı bağlamaları kendi dizaynlarında kullanmıştır. Bu da boardların normal pistlerde kullanılmasını kolaylaştırmıştır. O sırada Amerika'daki pistlerin çok küçük bir kısmında yapılmasına izin verilen spor, günümüzde pistlerin %97'sinde yapılabilecek duruma gelmiştir. Bu duruma oranla snowboard malzemeleri de fiyat olarak nispeten ucuzlamıştır. Türkiye'de popüler olmaya başlaması ise 1990'lı yılları bulmuştur. Erciyes, Uludağ, Palandöken, Ilgaz, Sarıkamış gibi birçok bölgede bu spor aktif olarak yapılmaktadır.

Snowboardun Bugünü

Hem yapıldığı pist hem de kayış stilleri olarak çeşitlilik göstermektedir. Örneğin freestyle daha çok şova dayalı bir stildir. Bu stilde board seçimi kişiye ve zemine bağlı olmasına karşın daha çok kısa boardlar seçilmektedir. Kayış tarzınız da bağlamalarınızın seçiminde etkilidir. Freeride çoğunlukla karın bol olduğu alanlarda yapılmakla beraber boardları uzun ve geniştir. Bunun sebebi ise karın bol olduğu noktalarda batmamanızı sağlamaktır. Speed stilinde, esneklik azdır ve kullanılan boardlar simetrik değildir. Botları genelde kayak botlarına benzemektedir. Sonuç olarak gerek kullanığınız board, gerek bağlama tarzınız, gerekse pist tercihiniz sizin bu spordan beklentilerinize göre değişmektedir. Bazı tarzlar daha çok adrenalin üzerineyken bazıları daha profesyonel olarak yapılabilir. Decathlon’un uygun snowboard fiyatları sayesinde her kış board kiralamadan snowboard yapabilirsiniz. Sen de vakit kaybetmeden Decathlon'un uygun fiyatlarından yararlanıp bir snowboard satın al ve bu kış spor yapmanın tadına var!