Kayak Ayakkabısı

6 Adet Adet

Sıralama:

Kayak Ayakkabısı

Kayak ayakkabısı, kayak ekipmanlarının kuşkusuz en önemli parçalarından biridir. Kayak yaparken gücü ileterek kayak ayakkabılarınızın da yardımıyla kayaklarınıza yön verdiğinizden doğru ayakkabı seçimi büyük önem teşkil ediyor. Çünkü kayak ayakkabıları, ayaklarınızın anatomisine ne kadar uygun olursa kayaklarınızı rahat bir şekilde kontrol etmek de o kadar kolay oluyor. Ayaklarınıza uyum sağlayan bir kayak ayakkabısı kullanarak çok daha iyi kayak yapabilir ve yaşanacak kazaların önüne geçebiliyorsunuz. Ayrıca kayak ayakkabılarının sizlere sağladığı bir diğer özellik ise ayaklarınızı rahat ve sıcak tutmaları oluyor. Ayaklarınız üşüdüğünde anlık hissiyat kaybı yaşayabilir ve yapmanız gereken manevraları tam olarak gerçekleştiremeyebilirsiniz. Kayak ayakkabılarının sağladığı stabil sıcaklık derecesi ve yüksek konforu ile çok daha uzun süreler boyunca kayak yapabiliyorsunuz.

Kayak Ayakkabısı Modelleri Arasından Kendinize Uygun Olanı Seçin

Bugünlerde hobi olarak ya da profesyonel olarak kayak yapan kişiler, geçmişteki sporculara oranla çok daha şanslı oluyor. Yeni nesil kayak ayakkabılarında ağırlık eski kayak ayakkabılarına oranla yarı yarıya azalıyor ve gelişmiş üretim teknolojileri sayesinde konforu da bir o kadar artıyor. Anatominize uygun olarak tasarlanan kayak ayakkabıları, belli derecelere kadar esneklik gösterebiliyor ve bu sayede ayakkabıları daha rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Güncel teknoloji ile tasarlanan bu kayak ayakkabıları, hem dayanıklılık hem de kullanış açısından kullanıcıların taleplerini karşılıyor. Bu tasarımlar kayak yaparken sizlere maksimum dinamizmi ve kullanım rahatlığını sunuyor. Amatör kayak ayakkabılarından profesyonel yani yarışlarda kullanılan kayak ayakkabılarına kadar geniş bir üretim skalası bulunuyor. Amatör kayak ayakkabıları genel olarak kullanım rahatlığını ve daha iyi bir kayak deneyimini sağlarken profesyonel skalada bulunan ayakkabıların ise birçok özelliği bulunuyor. Ayakkabılarda bulunan ayarlı tokalar ve önceden şekillendirilmiş dış kalıp, kayak ayakkabılarının kullanıcıya uyum sağlaması açısından en etkili özelliklerinden oluyor. Tokaların ayarlarını klipsler ile basit bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz ve ayakkabılar önceden şekillendirildiği için zamanla tam olarak ayağınızın şeklini alıyor. Bu özelliği sayesinde diğer kayak ayakkabılarında olduğu gibi ayakkabıları ısıtıp ayağınıza uygun şekil vermeniz gerekmiyor. Üretiminde kullanılan kaliteli malzemeler sayesinde ayak içi ısıyı ideal seviyede tutuyor ve taban tasarımı ile profesyonel pistlerde dahi kaymadan yürümenizi sağlıyor. Kullanım özelliklerinin yanı sıra kayak ayakkabıları oldukça farklı ve şık stillere de sahip oluyor. Ekipmanlarınızın genel görünümüyle kombinleyebileceğiniz birçok kayak ayakkabısı bulunuyor.

Seviyenize Uygun Kayak Ayakkabısını Tercih Edin

Ayakkabı seçiminde belirlemeniz gereken ilk husus, kayak ayakkabısını hangi amaçla kullanacağınız olması gerekiyor. Kayak kaymaya yeni başladınız ve pistte keyfini çıkararak yavaşça kaymak mı istiyorsunuz? Yoksa uzun süredir kayak yapıyor ve artık pistin tozunu kaldırmak mı istiyorsunuz? Bu sorulara yanıtlamak, kayak ayakkabısı seçiminde sizlere yardımcı oluyor. Amatör bir kayakçı iseniz profesyoneller için üretilen kayak ayakkabısını tercih etmeniz pek de gerekli olmuyor. Çünkü diğer spor ekipmanlarına kıyasla kayak ayakkabılarında profesyoneller için üretilen ürünler amatör kayakçılara uygun ürünler olmuyor. Profesyonel kayak ayakkabıları yüksek hız gibi amaçlara uygun olarak üretildiğinden amatör kayakçılara daha iyi deneyim sunacak bir özelliği bulunmuyor. Amatör kayakçıların deneyim edinme süreçlerini daha da iyileştirmesi ve konforlu bir kayak deneyimine sahip olması için kendi seviyelerine uygun ürünler tercih etmesi gerekiyor.

Kayak Ayakkabısı Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygun dış ayakkabı seçimi için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri uzunluk oluyor. Kayak ayakkabılarında standart ayakkabıların aksine parmağınız ile ayakkabının ucu arasında belirli bir mesafe kalması gerekiyor. Kayak yapmaya yeni başlamış ya da rahat bir şekilde kayak yapmayı seven kullanıcılar için 1,5 parmaklık bir boşluk yeterli oluyor. Bir parmak ve altındaki boşluk sınıflandırmasına “race fit” yani yarış boşluğu deniyor. Bu boşluk sınıfına sahip ayakkabılar genellikle profesyonel kayakçılar ve yarışçılar tarafından tercih ediliyor. Ayak numaralarımızın belli standartları olsa da ayak genişliklerimizin olmayabiliyor. Üreticiler de bunu iyi bildiğinden, 3 farklı genişlikte ayakkabı modeli üretiyor. Bu seçenekler dar, orta ve geniş tarak şeklinde sınıflandırılıyor. Esneklik, ayakkabının öne esneme sertliğini ifade ediyor. Amatör kayakçılar için 60 ile 80 arasında bulunan esneklik değerleri ideal oluyor. Orta seviye kayakçılar rahatlıkla 80 ile 100 arasındaki esneklik değerlerini tercih edebiliyor. Bundan daha ilerisi profesyonel yarışçılar için üretilen ürünler oluyor. Ayrıca kilo ve boy oranının esneklik derecesiyle arasında doğru bir orantı bulunuyor. Kısa ve hafif bir kayakçı, çok sert bir kayak ayakkabısı seçerse vücut hareketlerini kısıtlıyor. Bu doğrultuda boyu uzun ve kilosu boyuna oranla ideal olan bir kayakçı, daha iyi bir kayak deneyimi için amatör dahi olsa sert kayak ayakkabısını tercih etmesi gerekiyor. Sizler de kullanım amaçlarınıza, profesyonellik derecenize ve stilinize hitap eden bir kayak ayakkabısına sahip olmak istiyorsanız, ürünleri inceleyerek sizin için ideal olan kayak ayakkabısını keşfedebilirsiniz.