Yüzücü Gözlüğü

31 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Klorlu havuzlardan açık denizlere kadar yüzerken performansınızı artıran ve kolay bir görüş sağlayan pek çok farklı yüzücü gözlüğü mevcuttur. Yüzücü gözlükleri, profesyonel veya amatör anlamda yüzme sporuyla ilgilenen hemen herkesin en önemli aksesuarlarından biridir. Yüzmeyi öğrenirken profesyonel müsabakalarda veya birinci sınıf eğitimlerde, seçtiğiniz doğru yüzücü gözlükleriyle daha iyi görüş açısı elde edebilir ve gözünüzü dış etkenlerden koruyabilirsiniz. Yüksek düzeyde görüş, koruma ve konfor için yüzücü gözlüğü seçerken bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir.
 İyi Bir Yüzücü Gözlüğünde Hangi Özellikler Olmalıdır?
Her yüzücü gözlüğü, antrenman veya yarış sırasında maksimum performans elde etmenize neden olmayabilir. İyi bir yüzücü gözlüğü satın alırken ölçüsü, lens rengi, görüş özellikleri, uyum kapasitesi ve kayış yapısı gibi noktaları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Öncelikle seçtiğiniz yüzücü gözlüğünün başınıza güvenli ve tam şekilde oturduğundan emin olmanız gerekir. Gözlerinizden su sızmasını önlemek için gözlüğün merceklerinde silikon veya lastik jant olması da önemlidir. Ayrıca iyi bir gözlüğün burun bölgesi mükemmel oturuş sağlamak için ayarlanabilir formda olmalıdır. Yüzücü gözlüklerinizi, kullanacağınız bone türüne göre denemeniz de diğer bir önemli ayrıntıdır. Kayma sorununa karşı çift kayışlı modelleri de tercih edebilirsiniz. Yüzerken görüşü engelleyen en önemli sorunlardan biri buhar oluşumudur. Buharlaşma, genellikle su sıcaklığı ve mercek arasındaki ısı eşitsizliği yüzünden meydana gelir. Yüzme sırasında görüşü engellememesi için buğu önleyici kaplamalara sahip modelleri tercih etmeniz önemlidir. Bu tip yüzücü gözlüklerinin iç kısmındaki kimyasal bileşen, yüzme sırasında oluşması muhtemel buhar birikimini en aza indirme görevini üstlenir. Yüzücü gözlüğü satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir kriter de açık ya da kapalı alana göre farklı lens renkleri seçmeniz gerektiğidir. Şeffaf lensler, yüzücünün düşük ışıklarda daha net görmesine yardımcı olur. Kehribar renkli lensler, parlamayı minimize eder ve düz ışıkta kontrast sunar. Gri mercekler ise fazla ışığı önemli derecede filtreleyebilir.
 Antrenman Tipine Göre Havuz Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Yaptığınız antrenman türüne göre seçmeniz gereken havuz gözlüğü türü de değişir. Günlük antrenman için tasarlanan gözlükler, uzun süreli kullanıma uygun olması için kaliteli malzemelerden üretilir ve rahat yapıda olur. Aynı zamanda günlük antrenman gözlükleri, göz üzerindeki baskıyı en aza indirmek ve yüksek oranda sızdırmazlık sağlamak için daha fazla conta kauçuğu sunar. Yarışlarda kullanılan havuz gözlükleri ise daha az sürtünme için göz yuvalarına daha yakın olacak şekilde tasarlanır. Tüm bunlara ek olarak müsabaka gözlükleri, yalnızca yarışlar sırasında kullanıldığı için hidrodinamik cam yapısı ile tasarlanır. Yüz maskesi şeklindeki havuz gözlükleri ise genellikle çocuklar için popüler bir seçenektir. Geleneksel bir yüzme gözlüğünden daha büyük ancak şnorkelden daha küçük yapıda olan maskeler, konforlu olması bakımından sıkça tercih edilir. İsveç tipi müsabaka gözlükleri ise sağlam sert plastik yapıdaki mercekle gelir. Genel olarak yüzme gözlüğü boyutları açısından küçük olan İsveç model, yarışlarda verimlilik sağlar. İsveç tipi gözlükler, doğrudan göz yuvasına oturduğu için sürtünmeyi azaltır ve sudaki özgürlük hissini artırır. Rekreasyon gözlükleri ise yarışma veya antrenman gözlükleriyle karşılaştırıldığında daha makul fiyatlı ve eğlence bazlı aktiviteler için geliştirilir. Hobi amaçlı spor faaliyetleri için geliştirilen rekreasyon gözlükleri, havuzda rahat bir performans göstermeniz için yeterlidir. Ancak bu tip rekreasyon gözlükleri, yarış veya antrenman yapan profesyonel yüzücüler için uygun değildir.Siz de yüzme antrenmanınıza uygun yüzücü gözlüğü modellerini hemen şimdi keşfetmek için Decathlon'un birbirinden geniş seçeneklerine göz atabilirsiniz.