Eliptik Bisiklet, Koşu Bandı, Kondisyon Bisikleti

140 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

FİTNESS NEDİR?

Fitness en basit anlamıyla formda olmak anlamına gelir. Çatı bir terim olarak düşünülebilecek olan fitness kavramı, gündelik yaşamda zinde olmak ve formda kalmak için yapılacak birçok farklı sportif aktiviteyi ve egzersizi kapsar. Fitness kavramı kimi zaman vücut geliştirme ile aynı anlamda kullanılsa da, aslında tek başına vücut geliştirme sporu olarak düşünülemez. Vücut geliştirme sporunun sınırları fitness'a göre daha dardır. Fitness her spor türünde olduğu gibi vücudun atletik bir görünüme kavuşmasını, eklemlerin esneklik kazanmasını, kardiyovaküler dayanıklılığın artmasını ve kasların güçlenmesini hedefler. Vücudun atletik görünümü vücut kompozisyonu yani vücuttaki kemik, kas ve yağ oranı ile ilgilidir. Kardiyovaküler dayanıklılık ise egzersiz ya da fiziksel aktivite esnasında hücrelere yeterli oksijenin gitmesini ifade eder. Düzenli olarak fitness yapmak, zinde kalmanıza, daha sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza ve psikolojik olarak kendinizi daha güçlü hissetmenize yardımcı olur.

Fitness'a Yeni Başlayacaklar İçin Gerekli Fitness Ekipmanları

Düzenli egzersiz yapmanıza engel olacak herhangi bir sağlık sorununuz yoksa fitness'a başlamanın ilk adımı kendiniz için bir plan yapmanızdır. Planınızın ve egzersiz programınızın hedeflerinize uygun olması gerekir. Bu aşamada kolay takip edebileceğiniz bir program yapmak işinizi kolaylaştırır. Çünkü daha etkili olacağı varsayımı ile ağır ve agresif bir egzersiz programı belirlendiğinde, bir süre sonra isteksizlik ya da programdan sapmalar başlayabilir. Bunun yerine öncelikle küçük hedefler koymak, hedeflerinize ulaştıkça programı zorlaştırmak daha etkili bir yoldur. Örneğin hedefiniz 20 km.'lik bir koşu mesafesine ulaşmaksa, planınızda ilk olarak daha kısa mesafe koşulara yer verebilir, ara hedeflerinizi gerçekleştirdikçe koşma mesafesini artırabilirsiniz.

Başlangıç sürecinde ilk amacınız kaslarınızı güçlendirmek olmalıdır. Vücut antrenmanları ile gücünüzün temelini oluşturmak için birden fazla eklemdeki kasları çalıştıran egzersizlere yönelebilirsiniz. Kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz squat, lunges gibi belli başlı egzersizleri, temin edeceğiniz ağırlıklarla zamanla zorlaştırabilirsiniz. Dumbell seti, direnç bandı, kas geliştirme barı gibi fitness ekipmanları ile vücut ağırlığınızı güçlendirebilirsiniz. Daha sonra seviyenize ve isteklerinize göre farklı ağırlıklardaki halter plakası ve bench press gibi fitness malzemeleri ile egzersizlerinize devam edebilirsiniz.

Evde Spor Yapmak İsteyenler İçin Hangi Fitness Aletleri Uygundur?

Spor salonu için vaktinizi ayarlayamıyorsanız ya da spor salonunda evdeki rahatlığı bulamıyorsanız evde spor yapabilirsiniz. Evde fitness yapmak için temin edeceğiniz fitness aletleri ile düzenli olarak egzersiz yaparak fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Disiplin, çalışma programından en iyi sonuçları almanızı sağlayan ana faktörlerden biridir ancak pek çok fitness aleti ile gelişiminizi devam ettirebilirsiniz. dambıl seti egzersiz matı, kapı barfiksi, ayarlanabilir el ve ayak bileği ağırlıkları, çekme kayışı gibi ekipmanlar dilediğiniz yerde egzersiz programınıza devam etmenizi sağlar. Evinizde uygun bir alanınız varsa, alacağınız fitness aletleri ile burayı size özel küçük bir spor salonuna çevirebilirsiniz.

Örneğin koşu bandı, kondisyon bisikleti, mekik sehpası, atlama ipi, atlama ipi ağırlıkları, trambolin ve step tahtası gibi fitness malzemeleri evde spor yapmaya uygun fitness aletleri arasında yer alır. Ağırlık çalışmak için halter ve halter plakaları ile ev tipi spor salonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Kas güçlendirme egzersizlerinizi bel kemeri, training eldiveni ya da dizlik gibi fitness aksesuarlarıyla destekleyebilirsiniz.

Egzersizlerinizi yaparken koyduğunuz ara hedeflere ulaştıkça çalışma hacminizi ve çalıştığınız ağırlıkları artırabilirsiniz. Bu şekilde kas gelişiminizi sürekli olarak tetikleyebilirsiniz. Kaliteli ve dengeli bir şekilde, hedefinize göre beslenmek, düzenli uyku ve disiplin evde fitness programınızdan en iyi şekilde faydalanmanıza olanak tanır. Uyku, antrenmanlardan sonra kasların toparlanmasını ve onarılmasını sağladığından kas gelişimi için oldukça önemlidir.

Evde spor yapmak ve sağlıklı, zinde bir vücuda ve güçlü kaslara sahip olmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm fitness malzemeleri Decathlon'da sizi bekliyor.